Madrid přiškrtí vzpurný region. Omezí Katalánsku autonomii

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 19. 10. 2017 18:49) - Aktuality autor: šar

Španělská vláda ve čtvrtek oznámila, že v sobotu zahájí kroky k obnovení ústavního pořádku v Katalánsku, a to na základě článku 155 španělské ústavy. Ten umožňuje Madridu po schválení Senátem převzít kontrolu nad autonomním regionem Španělska, pokud správa regionu porušuje španělskou ústavu.

Úterní protest proti uvěznění lídrů katalánských separatistů

Úterní protest proti uvěznění lídrů katalánských separatistů,zdroj: Profimedia.cz

Mluvčí katalánské vlády Jordi Turull kritizoval rychlou reakci španělské vlády na Puigdemontův dopis; podle něj měl Madrid odpověď připravenou a obsah listu ho vůbec nezajímal. "Netrvalo jim to ani 30 minut," napsal na twitteru Turull k rychlému zveřejnění španělského prohlášení, které reagovalo na dopis katalánského premiéra. Ten se vyjadřoval ve lhůtě, kterou mu dal předseda španělské vlády a která vypršela ve čtvrtek v 10:00 SELČ.

Převzetí autonomie musí schválit absolutní většinou Senát, který se k tomu na plenárním zasedání podle španělských médií sejde zřejmě až koncem příštího týdne. Do té doby bude mít katalánský premiér teoreticky další lhůtu převzetí autonomie Madridem zvrátit.

Španělská vláda dnes v prohlášení odpověděla na dopis katalánského premiéra, který pohrozil vyhlášením nezávislosti Katalánska v případě, že Madrid bude pokračovat v "represích" vůči tomuto autonomnímu regionu a bude bránit dialogu.

V dopise Puigdemont mimo jiné připomněl zatčení dvou separatistických vůdců z tohoto týdne, kteří jsou viněni ze vzpoury.

Té se měli Jordi Sánchez z Katalánského národního shromáždění (ANC) a Jordi Cuixart z organizace Òmnium Cultural dopustit organizováním protestů 20. září, které svolali poté, co španělská policie provedla kvůli plánovanému referendu razii na úřadech katalánské vlády a zadržela skupinu katalánských úředníků. Jejich propuštění chtějí dnes večer požadovat účastníci další demonstrace svolané před zastoupení španělské vlády v Barceloně.

Vláda Mariana Rajoye se podle španělského tisku chystá předložit Senátu návrh, jak hodlá katalánskou autonomii omezit. Už v sobotu či v pondělí prý zasedne vedení Senátu, které má svolat komisi autonomních regionů.

Ta pravděpodobně spolu se zástupci ústavní komise projednává návrh vlády na omezení autonomie, k němuž se podle deníku El Mundo bude moci vyjádřit i Puigdemont. Pokud jeho vyjádření nebude uspokojivé, plénum Senátu vládní návrh schválí. Vládní lidovci mají dost hlasů pro zajištění absolutní většiny, která je k tomu potřebná.

Mimořádné zasedání španělské vlády se bude konat v sobotu od 10:00 SELČ, protože premiér Rajoy se dnes účastní summitu EU v Bruselu. Odtud se vrátí v pátek, kdy se má ale ještě ve městě Oviedo zúčastnit předávání Ceny princezny asturské. Tu v jedné z kategorií (za svornost) dostane EU, převzít ji od španělského krále mají předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, předseda Evropské rady Donald Tusk a šéf Evropského parlamentu Antonio Tajani.

Tagy: Španělsko zahraničí Katalánsko autonomie referendum o nezávislosti

Zdroje: ČTK