Nezávislost vyhlásíme do několika dnů, oznámilo Katalánsko

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 4. 10. 2017 17:03) - Aktuality autor: šar

Katalánský parlament se bude vyhlášením nezávislosti na základě nedělního referenda zabývat příští pondělí. Uvedla to agentura Reuters na základě zprávy katalánského deníku La Vanguardia a vyjádření zdroje z katalánské vlády.

V úterý Katalánci demonstrovali proti násilí provázejícímu referendum, o den později oznámili, že se blíží vyhlášení nezávislosti regionu

V úterý Katalánci demonstrovali proti násilí provázejícímu referendum, o den později oznámili, že se blíží vyhlášení nezávislosti regionu,zdroj: Profimedia.cz

Zařazení tématu do pondělního programu navrhli poslanci ze stran Junts Pel Sí a CUP podporujících samostatnost Katalánska. Separatisté mají ve 135členném katalánském parlamentu 72 křesel.

Premiér Carles Puigdemont je toho názoru, že výsledek nedělního referenda, jehož konání zakázal španělský ústavní soud, Katalánce opravňuje k vyhlášení samostatného státu. V chaotickém referendu se údajně pro odtržení vyslovilo 90 procent hlasujících, volební účast však nepřekročila 43 procent.

Poslanec Carlos Carrizosa ze strany Občané (Ciudadanos) deníku El País řekl, že před parlamentní debatou musí nejdříve předseda katalánské vlády seznámit zákonodárce s výsledky referenda. "Nemůžeme se vyjadřovat k něčemu, co pro nás neexistuje," uvedl Carrizosa.

Katalánské úřady sice výsledek po referendu oznámily, všechny hlasy z nedělního plebiscitu však ještě nebyly sečteny. "To se zřejmě stane ke konci týdne, když dorazí všechny hlasy ze zahraničí, tudíž budeme nejspíše jednat o víkendu nebo z kraje příštího týdne," řekl v úterý večer televizi BBC premiér Puigdemont a dodal, že vyhlášení nezávislosti je otázkou několika dní. K politické krizi mezi Barcelonou a Madridem se ve středu vyjádří v televizním vystoupení v 21:00 SELČ.

Puigdemont také BBC řekl, že jeho vláda momentálně nijak nekomunikuje s Madridem. Světová média se tento týden shodují, že dialog je jedinou schůdnou cestou k řešení španělské politické krize. Obě strany však zatím takový dialog podmiňují požadavky, které jsou pro druhou stranu nepřijatelné.

Španělská vláda tento týden pohrozila, že v souladu s článkem 155 španělské ústavy by mohla pozastavit autonomii Katalánska. Katalánský lídr v rozhovoru s BBC uvedl, že pokus Madridu o převzetí kontroly nad autonomní oblastí na severovýchodě země by představoval "chybu, která by všechno změnila".

Puigdemontovo prohlášení přišlo těsně před televizním vystoupením španělského krále Felipeho VI. Ten v úterý separatisty ostře kritizoval - katalánští lídři podle něj prokázali uspořádáním referenda nepřijatelnou neloajalitu, v regionu je podle něj třeba znovu nastolit řád.

Jednání o situaci v Katalánsku ve středu do svého programu mimořádně zařadil Evropský parlament. Mnozí poslanci kritizovali tvrdý zásah španělské policie proti účastníkům referenda, Evropská unie však dosud zaujímala stanovisko, že krize je interní záležitostí Španělska, do níž EU nepřísluší vstupovat.

Agentura Reuters uvedla, že vzhledem k postoji Madridu by jednostranné vyhlášení nezávislosti nemělo žádné právní následky a s největší pravděpodobností by se nedočkalo mezinárodního uznání. Nejistá situace ve Španělsku již oslabila euro, stejně jako španělské akcie a dluhopisy.

Stabilita Španělska je podle mluvčího německé kancléřky Angely Markelové důležitá i pro Berlín. "Německo sleduje vývoj velmi pozorně. Na stabilitě Španělska nám velmi záleží, proto je důležité... aby byly dodržovány zákony," řekl mluvčí Steffen Seibert. Dodal, že "kancléřka Merkelová nemá v úmyslu zprostředkovávat vyjednávání" a že konflikt Madridu a Barcelony je "vnitřní záležitostí Španělska".

Madrid vyšetřuje šéfa policie 

Speciální madridský soud vyšetřující nepokoje před katalánským referendem chystá také obvinění ze vzpoury vůči šéfovi katalánské policie Josepu Lluísi Traperovi. Vyšetřováni jsou pro podezření z rozvratné činnosti podle středečních zpráv světových agentur také lídři dvou největších separatistických sdružení - Katalánské národní shromáždění (ANC) a Òmnium Cultural, a také náměstkyně policejního šéfa Teresa Laplanaová.

Trapero, velitel regionální policie, by měl v doprovodu svého právníka na otázky soudců odpovídat v pátek. Speciální soud se zabývá údajnou nedostatečně rychlou reakcí na nepokoje, které následovaly bezprostředně po zatčení 14 katalánských činitelů 20. září. Španělská policie tehdy provedla zátah v budovách katalánské vlády a zadržela osoby podezřelé z organizování soudem zakázaného plebiscitu.

Po zátahu se demonstrovalo mimo jiné před budovou katalánského ministerstva hospodářství a účastníci zničili dva policejní vozy. Podle španělských úřadů nepokoje narušily práci strážců zákona.

Deník El País uvedl, že za trestný čin vzpoury hrozí až 15 let za mřížemi osobám, které silou nebo nezákonnými prostředky brání vymáhání zákonů nebo brání veřejným činitelům ve výkonu práce.

Soudkyně Carmen Lamelaová oznámila, že vyslýcháni budou kromě Trapera a jeho náměstkyně Laplanaové také šéf ANC Jordi Sánchez a lídr Òmnium Cultural Jordi Cuixart, kteří k protestům po událostech z 20. září vybízeli své příznivce.

O referendu se jednalo i v Bruselu 

Ústavy členských států Evropské unie je třeba dodržovat, nikoliv porušovat, jak se to stalo, když katalánská vláda uspořádala referendum o nezávislosti na Španělsku i přes nesouhlas vlády v Madridu a zákaz španělského ústavního soudu. Během debaty o situaci v Katalánsku to ve středu v Evropském parlamentu prohlásil místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.

"Katalánská vláda se rozhodla ignorovat zákon i nařízení soudu," řekl Timmermans s tím, že právě právní stát je hodnota, na které je EU založena. Řekl, že chápe, že lidé chtějí vyjádřit svůj názor, nesmějí tak ale činit na úkor názoru ostatních.

Ke spornému zásahu španělské policie Timmermans řekl, že násilí nic nevyřeší. "Někdy si situace přiměřené použití síly vyžaduje," dodal s tím, že nyní je čas jednat.

K jednání Madridu a Barcelony vyzval také předseda socialistů v europarlamentu Gianni Pittella, který varoval katalánskou vládu před očekávaným vyhlášením nezávislosti. Takový krok by podle Pittelly ohrozil celý systém v Evropě. Řekl také, že není důležité bavit se o tom, jak kontroverzní referendum dopadlo, ale o jeho legálnosti. Plebiscit se totiž nekonal v souladu se španělskou ústavou.

"To, že referendum bylo protiústavní, není z mé strany to hlavní. Faktem ale je, že referendum postrádalo jakoukoli základní demokratickou legitimitu," řekl šéf liberálů v Evropském parlamentu Guy Verhofstadt. Dodal, že většina Katalánců dobře ví, že většina obyvatel tohoto španělského autonomního regionu se hlasování nezúčastnila. Právě tato většina je podle Verhofstadta proti nezávislosti.

Verhofstadt rovněž varoval, že vyhlášení nezávislého Katalánska povede k tragickému rozdělení tamní společnosti. V této souvislosti vyzval k jednání a ke kompromisním řešením.

Tagy: Španělsko zahraničí Katalánsko separatisté Panovníci a šlechta referendum o nezávislosti protesty a demonstrace

Zdroje: ČTK