Lobbista Dalík je na svobodě. Propustil ho Nejvyšší soud

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 12. 4. 2017 16:11) - Aktuality autor: red

Nejvyšší soud dal ve středu příkaz k okamžitému propuštění lobbisty Marka Dalíka. Dalík odjel z věznice ve Znojmě dnes odpoledne. Důvod propuštění je zatím neznámý. 

Lobbista Marek Dalík při nástupu do Ruzyňské věznice

Lobbista Marek Dalík při nástupu do Ruzyňské věznice,zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Dalík podle všeho odjel ve středu z budovy věznice ve voze Volvo s tmavými skly, s novináři nemluvil.

Advokát Radek Šmerda, který se podílel na Dalíkově obhajobě, oznámil, že pro klienta přijel do Znojma jeho kolega, advokát z Brna. Bylo domluveno, že auto vjede dovnitř do věznice.

Nejvyšší soud dal podle mluvčího Petra Tomíčka příkaz k propuštění poté, co neveřejně projednal dovolání Dalíka i státního zastupitelství. Podrobnosti k rozhodnutí zatím nesdělil, nejprve soud zpracuje písemné odůvodnění. 

Městský soud v Praze uložil Dalíkovi za pomoc k přijímání úplatku pět let. Vrchní soud čin překvalifikoval na pokus o podvod a vyměřil Dalíkovi čtyři roky.

Policisté vyšetřovali Dalíka, bývalého poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS), na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr. Svědek v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur, tedy asi půl miliardy korun, za pokračování v nákupu pandurů.

Soud Dalíka nakonec poslal do vězení za to, že podváděl, když předstíral, že může zakázku ovlivnit, a pokusil se tím od zbrojařů vylákat peníze. Naopak se neprokázalo, že by šel pro úplatek na žádost někoho z vlády. Lobbista vinu popíral.

Dovolání v Dalíkově kauze podal jak sám odsouzený, tak Nejvyšší státní zastupitelství. Nesouhlasilo s mimořádným snížením trestu pod zákonnou sazbu pět až deset let. Podle žalobců se Dalík snažil sofistikovaným způsobem vylákat částku, která téměř stonásobně převyšuje prospěch velkého rozsahu, jak jej definuje trestní zákoník.

 

Tagy: Česko domácí pandury čeští lobbisté korupce a úplatkářství Marek Dalík

Zdroje: ČTK