Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -9°C Polojasno

Dalíkův výhodný obchod z vězení: Byt na Hradčanech prodal podnikateli, od kterého jej koupil

Dalíkův výhodný obchod z vězení: Byt na Hradčanech prodal podnikateli, od kterého jej koupil
Marek Dalík výhodně podniká i za mřížemi | zdroj: Profimedia

Marek Dalík prodal luxusní mezonetový byt brněnskému podnikateli, od jehož firmy byt před pěti lety za poloviční cenu koupil. Smlouvu na prodej třetiny vily na Hradčanech za 60 milionů korun podepsal bývalý vlivný lobbista v cele znojemské věznice, píše Eliška Hradilková Bártová na webu Hlídací pes.

Bývalý vlivný lobbista a přítel expremiéra Mirka Topolánka Marek Dalík neměl v posledních letech moc štěstí. Byl odsouzen za podvod v kauze Pandur a ve věznici si nyní odpykává čtyřletý trest. Přesto se mu z cely podařilo uskutečnit obchod snů.

V polovině října prodal mezonetový byt na Hradčanech za více než dvojnásobnou částku, než za kterou jej před pěti lety koupil. Na transakci upozornil deník Právo.

Jak vyplývá ze zjištění HlídacíPes.org byt prodal Dalík brněnskému podnikateli Jaromíru Benešovi, od jehož firmy PFW tehdy nemovitost za poloviční cenu koupil. Zatímco tehdy Dalík za byt o rozloze 277m2 se zahradou zaplatil 26 milionů korun, nyní tentýž byt prodal za 60 milionů.

Nabízí se otázka, proč podnikatel Beneš přistoupil na nabídku koupit byt zpátky za cenu o 34 milion korun vyšší, než za kterou jej Dalíkovi prodal? Suma navíc o dvě pětiny přesahuje částku, jenž v minulosti zaplatila firma za celou vilu.

"Cena je odpovídající," řekl HlídacíPes.org staronový majitel bytu Jaromír Beneš. "Rozhodně jsem na tom neprodělal. Ten dům půjde za pár let prodat za mnohonásobně vyšší cenu."

Současně odmítá, že by tehdy prodal byt Dalíkovi pod cenou. "Pět let je pro realitní trh dlouhá doba, cena za tu dobu stoupla a bude stoupat dál," reaguje brněnský podnikatel Beneš. "Tehdy byla taková okolnost, že jsme to koupili na firmu, nyní si to už nechám jako fyzická osoba," dodává na otázku, proč tehdy byt kupoval přes firmu PFW a nyní smlouvu uzavřel sám za sebe. "Patří mi nyní 80% domu, a toho jsem chtěl dosáhnout," uzavírá Beneš.

Na dohled od Hradu

Celou luxusní vilu na Hradčanech nedaleko Pražského hradu koupila brněnská firma PFW původně od návrhářky Išky Fišárkové za 42 milionů korun.

Tehdy ještě byly vlastníci firmy skryti za anonymní akcie, nicméně v čele představenstva už tehdy stál Jaromír Beneš a na dalších pozicích členové jeho rodiny. Ačkoliv nyní firmu formálně vlastní manželka Eva a skrze další firmu i syn, Beneš se k firmě sám hlásí a jako majitel je vnímán i v sídle firmy.

"Je to tak," reagovala sekretářka Beneše na dotaz, zda firmu PFW vlastní právě on.

Transakce s vilou Na Baště sv. Jiří Transakce s vilou Na Baště sv. Jiří. Pro úplné zobrazení rozklikněte obrázek | zdroj: Hlídací Pes

Právě od této společnosti si Marek Dalík v roce 2011 koupil byt ve 2. a 3. podlaží se 7 pokoji, třemi koupelnami a terasou. Mimochodem, tehdy byl Dalík na veřejnosti vídán v přítomnosti dcery Jaromír Beneše, Heleny.

Za byt o rozloze 277m2 se zahradou 223m2 tehdy zaplatil 26 milionů korun. Pod smlouvou, kterou má HlídacíPes.org k dispozici, je za společnost PFW podepsán Beneš a jeho manželka Eva.

Další z bytů o rozloze 149m2 ve vile posléze získal za 12 milionů korun bývalý ministr dopravy Gustav Slamečka, který zde žije se svým partnerem, šéfem bezpečnostního odboru Hradu Janem Novákem.

30 milionů hned

Nyní stojí tentýž Jaromír Beneš na straně kupujícího. "Svůj" byt kupuje od Dalíka o 34 milionů korun dráž, než za kolik mu jej před pěti lety prodával.

Podpisy Dalíka a Beneše pod kupní smlouvou Podpisy Dalíka a Beneše pod kupní smlouvou. Pro úplné zobrazení rozklikněte obrázek | zdroj: Hlídací Pes

Třicet milionů korun zaplatil Beneš, podle údajů ve smlouvě, ještě před podpisem kontraktu. 870 tisíc korun zaplatil do 5ti dnů od podpisu smlouvy, 10 milionů korun uhradil do 5ti dnů od podání návrhu na vklad do katastru.

Zbývajících 19,1 milionů korun se ve smlouvě zavázal zaplatit do konce listopadu 2018. Byt by měl být Benešovi předán nejpozději do poloviny dubna 2017.

Pryč z Prahy

Marek Dalík se v posledních letech zbavil už jednoho hradčanského bytu v ulici Na Valech, který podle dřívějšího zjištění HlídacíPes.org prodal za 14,8 milionů korun matce bývalé manažerky a spolumajitelky společnosti Wood&Company, která jej následně na dceru Andreu Bartoňovou převedla darem.

Také další nemovitost, apartmán ve Špindlerově Mlýně skončil u dalšího spolumajitele firmy. Za 12,7 milionů korun jej prodal Milanu Procházkovi.

Letos v květnu se pak zbavil také podílu ve firmě VIS Teniscentrum, která vlastní sportovní areál ve Vesci. Po 15ti procentech převedl na dva stávající společníky, zbývající 20% podíl odpovídající hodnotě 2 milionů korun převedl na společnost BERMLEY. Tu vlastní pražská firma accordo brno, kterou ještě v roce 2014 ovládal právník Jan Šťovíček.

Jediné nemovitosti, které si Dalík zatím ještě ponechává, je byt v Brně, který si pořídil v roce 2013 za 7,1 milionů korun, zrekonstruovaná chalupa v Jeseníkách a řadový domek v Brně – Žabovřeskách.

Eliška Hradilková Bártová pro Ústav nezávislé žurnalistiky

Zdroje: