Lobbista Janoušek má na krku další obvinění. Tentokrát kvůli Chambonu

AKTUALITA - Aktuality autor: luk

Policie obvinila lobbistu Romana Janouška kvůli transakcím kolem společnosti Chambon. Ta údajně získávala v letech 2009 až 2010 neoprávněně velké úhrady od pojišťoven za testy pro nemocnice. Janoušek byl obviněn z legalizace výnosů z trestné činnosti. On a jeho čtyři spolupachatelé se údajně obohatili o 176 milionů korun.

Roman Janoušek

Roman Janoušek,zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

V souvislostí s činností bývalé laboratoře Chambon, která zajišťovala krevní testy, obvinila policie již v lednu čtyři lidi z podvodu a neoprávněného podnikání se škodou 39 milionů korun. Jsou mezi nimi podnikatelé Luboš Pašek, který byl Janouškovým blízkým spolupracovníkem, a Petr Ullrich. Janoušek, který stál u zrodu Chambonu a ve firmě měl podíl, mezi obviněnými tehdy nebyl.

Laboratoř Chambon zajišťovala genetické krevní testy pacientů pro řadu nemocnic. "V souvislosti s touto obchodní společností došlo k zahájení trestního stíhání čtyř fyzických osob. Je jim kladeno za vinu spáchání zvlášť závažného zločinu podvodu. A dvěma osobám i zločin neoprávněné podnikání," řekl v lednu Radiožurnálu náměstek Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Pavel Komár. Obvinění si podle něj přišli na 103 milionů korun, celkovou škodu detektivové vyčíslili na 39 milionů.

Policie se na laboratoř zaměřila při rozsáhlé razii v roce 2013, která skončila pádem vlády premiéra Petra Nečase, a Paškovi tehdy policisté zabavili peníze a zlato za desítky milionů. Státní zástupce Komár ale rozhlasu nepotvrdil, zda zlato souvisí s kauzou Chambonu. Média již dříve uvedla, že nástupnická firma Chambonu - Synlab Genetics - má Všeobecné zdravotní pojišťovně splatit zhruba deset milionů korun. Podle VZP totiž firma Chambon uplatňovala proplacení peněz za úkony, které neměla ve smlouvě.

Osmačtyřicetiletý Janoušek si odpykává trest 4,5 roku vězení za to, že v březnu 2012 úmyslně srazil autem ženu; trest má ale nyní ze zdravotních důvodů přerušený.

O Janouškovi, jenž sám sebe v tisku charakterizoval jako "politického podnikatele", se psalo jako o jednom z takzvaných kmotrů s úzkými vztahy zejména na pražské občanské demokraty i na další významné osoby české politiky a byznysu.

V minulých letech Janoušek zasedal v orgánech řady společností, včetně firmy Ora Print, v níž působil jako šéf představenstva bývalý předseda Věcí veřejných Radek John. Na ni média upozornila kvůli údajně podezřelým zakázkám od Všeobecné zdravotní pojišťovny a Lesů ČR.

Při prošetřování aktivit Janouška a dalšího kontroverzního podnikatele Iva Rittiga přišla policie na možnou nezákonnou činnost Jany Nagyové (nyní Nečasové), šéfky kabinetu bývalého premiéra Petra Nečase (ODS). Následný policejní zásah na Úřadu vlády vedl v červnu 2013 k pádu Nečasova kabinetu.

V roce 2013 se v tisku objevily informace o tom, že Janoušek prostřednictvím firem Chambon a Kardio Port vydělal stamiliony na podezřelých zdravotnických zakázkách. Laboratoř Chambon Janoušek založil a později prodal; podle televize Nova prodal akcie Chambonu společnosti Synlab za 325 milionů korun.

Tagy: Česko domácí české zdravotnictví čeští lobbisté korupce a úplatkářství kauza Chambon

Zdroje: ČTK