Dnes je pátek 6. srpna 2021., Svátek má Oldřiška
Počasí dnes 12°C Dešťové přeháňky

Je kečup zelenina?

Je kečup zelenina?
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Můžeme považovat kečup za zeleninu, když se vyrábí z rajčat? Před 39 lety moudré hlavy v zámoří usoudily, že vlastně ano. Lidem se to ale moc nelíbilo.

Americký úřad pro potraviny a výživu při ministerstvu zemědělství (USDA-FNS) vydal 3. září 1981 nové předpisy, jejichž cílem bylo vyhovět nutričním požadavkům na školní obědy. Směrnice vlastně byla míněna dobře: Obecně se měly snížit porce a místo masa se měla nabízet ve větší míře alternativa v podobě tofu, jogurtů, sýra cottage nebo oříšků. Až potud by bylo vše v pořádku, potíž ovšem byla v tom, že podle směrnic se dochucovadla měla považovat za zeleninu.

Konkrétně například omáčku z kyselých okurek (pickle relish) prý lze pokládat za porci okurek a polévková lžíce rajského protlaku měla odpovídat půl deci rajčatové šťávy.

Ne že by Američané byli nějací extra příznivci zdravé výživy, ale tohle na ně bylo přece jen už příliš silné kafe. Odpor veřejnosti přinutil (tou dobou víceméně ještě čerstvého) prezidenta Ronalda Reagana, aby tyto předpisy 25. září zrušil - tedy ani ne po měsíci.

Ne každý ale uznal porážku. Tak například tehdejší poradce ministra zemědělství James Johnson se zapsal do dějin nesmrtelnou hláškou, když se snažil vysvětlit, že došlo k nedorozumění. Kečup sám o sobě prý není klasifikován jako zelenina - pouze kečup v kombinaci s dalšími potravinami. A jakými potravinami? zeptal se jeden novinář. “S hranolky nebo hamburgery,” zněla odpověď. Ještě štěstí, že se nikdo nezeptal třeba na koblihy. Třeba by se dověděl, že jde v podstatě o obilovinu.

A že by se za velkou louží z tohoto průšvihu poučili? Moc ne. V roce 2011 Kongres odkýval zákon, z něhož (samozřejmě mimo jiné) nepřímo vyplývá, že pizzu se dvěma polévkovými lžícemi rajčatového protlaku můžeme považovat za zeleninu. 

Zdroje:
Vlastní