Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Oblačno

Historická očista: Prezidenti jeden za druhým míří za mříže

Historická očista: Prezidenti jeden za druhým míří za mříže
Ollanta Humala v doprovodu policie | zdroj: Profimedia

Letošek je zatím možná nejdramatičtějším rokem v historii pro velmi specifickou skupinu lidí: bývalé a současné hlavy státu jižní Ameriky. V souvislosti s obřím skandálem s původem v Brazílii totiž jeden za druhým končí před soudem – a někteří dokonce za mřížemi. Taková situace může mít očistné dopady na korupcí prolezlou politickou scénu. Zároveň ale vyvolává dosud nevídanou nejistotu.

Hned dva jihoameričtí exprezidenti se minulý týden dočkali hodně špatných zpráv. V Peru prokuratura požádala o osmnáctiměsíční vazbu pro Ollanta Humalu, prezidenta z let 2011 až 2016, a jeho manželku Nadine. Vazbu vzápětí schválil soud a manželé tak skončili za mřížemi, i když každý v jiné věznici.

O pouhý den později odsoudil soud bývalého brazilského prezidenta Luíze Inácia "Lulu" da Silvu k devíti a půl rokům vězení. Lula na rozdíl od peruánského kolegy zatím nemusí do vězení, o tom rozhodne teprve odvolací soud. Rozsudek přesto zasadil drsnou ránu jeho plánované opětovné kandidatuře do čela Brazílie.

Případ Lula a Humala mají mnoho společného. Oba politici čelí obviněním z korupčního jednání. Humala a jeho manželka měli obdržet v přepočtu asi 70 milionů korun od brazilského stavebního gigantu Odebrecht, určených na prezidentskou kampaň v roce 2011. Prezident měl výměnou za to po zvolení společnosti dohazovat lukrativní zakázky.

Uplacen výměnou za stavební zakázky pro jinou firmu, OAS, měl být také prezident Lula. V přepočtu 26 milionů korun k němu mělo směřovat v podobě luxusního bytu v pobřežním městě Guarujá a následných předražených oprav a vylepšení.

Operace "Mycí linka"

Exprezidenti Brazílie a Peru budou čelit soudu a možným trestům ještě z dalších obvinění; Ollanta Humala si měl mimo jiné nechat platit už neúspěšnou prezidentskou kampaň v roce 2006, tentokrát ze zdrojů venezuelských společností, a Lulu čekají hned čtyři různé soudní procesy. Ale už nyní jsou zatím nejprominentnějšími "oběťmi" jednoho z největších korupčních skandálů v historii.

Dnes světoznámou operaci pokřtila brazilská policie před třemi lety jako "Mycí linka" – vyšetřování se totiž původně zabývalo praním špinavých peněz přes drobné podniky, jako byly benzínky nebo právě myčky automobilů.

Brzy se však ukázalo, že vyšetřovatelé narazili na něco mnohem většího: na komplikované schéma, jehož prostřednictvím docházelo k vyvádění peněz ze státem vlastněné ropné společnosti Petrobras do kapes politiků a jejich stran z celého politického spektra.

Politici dosazení ve správní radě Petrobrasu zároveň za úplatky v nejrůznějších formách dohazovali nejlukrativnější – a úmyslně předražené – zakázky státního ropného gigantu vlivným soukromým firmám, jako byl především již zmíněný Odebrecht a OAS nebo třeba masokombinát JBS a další stavební společnost Andrade Gutierrez.

Díky mezinárodní spolupráci se postupně odhalilo, že ty samé podezřelé firmy podobným způsobem uplácely politiky napříč Latinskou Amerikou, kromě Brazílie a Peru například v Kolumbii, Argentině nebo Dominikánské republice.

Historický průlom

Díky neočekávané odvaze brazilských vyšetřovatelů a soudců – a paradoxně zpočátku také díky politické podpoře tehdejší prezidentky Dilmy Rousseffové – poprvé v brazilské historii končí za mřížemi nejmocnější byznysmeni a vysoce postavení politici.

Do vězení se dostali takoví lidé, jako kdysi jeden z nejbohatších Brazilců Marcelo Odebrecht, odsouzený na devatenáct let, bývalý šéf Sněmovny reprezentantů Eduardo Cunha a Sérgio Cabral, guvernér druhého nejdůležitějšího státu Rio de Janeiro. Podle všeho se k nim brzy přidá exprezident Lula a dost možná stávající prezident Michel Temer, rovněž podezřelý z korupce a účasti na organizovaném zločinu. O jeho vydání bude brzy rozhodovat dolní komora Kongresu.

Lula da Silva Lula da Silva | zdroj: Profimedia

Z jednoho úhlu pohledu se bezpochyby jedná o dobrou věc. Bohatí a mocní měli v Brazílii a prakticky celé Latinské Americe desetiletí jistotu nedotknutelnosti, a pokud nějací bývalí prezidenti končili ve vězení, bylo to za obzvlášť strašlivé zločiny proti lidskosti z období diktatury. Nemluvě o tom, že i v tomto případě se trest dotkl jen několika jedinců; za všechny jmenujme peruánského prezidenta Alberta Fujimoriho a argentinského Jorgeho Videlu.

Zdá se, že alespoň prozatím je nedotknutelnost u konce. Orgány činné v trestním zřízení se díky reformám staly v mnoha zemích o poznání odvážnějšími a jistě je inspiruje odezva, jakou u veřejnosti vzbuzuje zatčení zkorumpovaných "papalášů".

Bolestivý úklid

Stinnou stránkou masivní protikorupční kampaně jsou v tuto chvíli zcela nedozírné následky v různých oblastech fungování státu. Nejpatrnější je to v případě země původu operace "Mycí linka", v Brazílii. Odhalení korupčního schématu ve firmě Petrobras srazila možná nejdůležitější státem vlastněnou firmu na kolena – a spolu s jejím pádem započal úpadek brazilského hospodářství.

V Brazílii momentálně čelí obvinění tolik politiků z tolika politických stran, že to přineslo úplný rozklad stranického systému a Kongres se propadl do neovladatelné anarchie. Stejně paralyzovaná je i vláda a samozřejmě prezident samotný, což ekonomické obtíže jedině prohlubuje.

Kdo se vznese z popela současného systému, nikdo neví. Ale může to být ještě ohavnější než současná korupcí prolezlá elita, jak naznačují průzkumy veřejného mínění, v nichž opakovaně posilují extrémističtí kandidáti, především pak bývalý voják Jair Bolsonaro. Brazilská veřejnost začíná po letech chaosu evidentně pociťovat náklonnost k osobnostem s autoritářskými tendencemi, které slibují konečně zavést "pořádek".

Existují tedy oprávněné obavy, že soudní zásahy do politického dění, jako by mohl být zákaz Lulovy kandidatury v příštích volbách, ohrožují samotnou podstatu demokracie. Ať už je to neúmyslně, v rámci upřímného boje za spravedlnost. Anebo úmyslně. Často se objevují nařčení z toho, že soudci sami by mohli mít politické ambice a mluví se i o možné kandidatuře nejaktivnějšího soudce v případ "Mycí linka", Sergio Mory, do čela Brazílie.

Zdroje:
Vlastní