Dnes je pátek 9. prosince 2022., Svátek má Vratislav
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Energetika budoucnosti: Baterie na skladování energie do každé domácnosti!

Energetika budoucnosti: Baterie na skladování energie do každé domácnosti!
Tak vypadá baterka na skladování energie od Tesly | zdroj: Profimedia

Energetika prochází zásadní proměnou. Kouzelnými slovy jsou obnovitelné zdroje a decentralizace. Obojí se propojuje v byznysu s domácími úložišti neboli bateriemi pro rodinné domy.

Solární elektrárny na střechách jsou už v Česku docela běžnou věcí. I postoj veřejnosti k solární energii se začíná měnit díky lepší informovanosti o tom, "jak to tehdy s těmi soláry bylo". Pomáhá samozřejmě klesající cena solárních panelů a nově také zahrnutí fotovoltaiky do dotačního programu Nová zelená úsporám.

Střešní fotovoltaická elektrárna sama o sobě je dobrá věc. Její výkon se obvykle pohybuje od 2 kW do 10 kW, což nepředstavuje pro rozvodnou síť žádný větší problém. Pro srovnání, běžná větrná elektrárna má výkon 2 MW, tedy 1000x víc než 2kW solární elektrárna. Rovnoměrné geografické rozložení elektráren pak pomáhá balancování zátěže, když slunce v jedné oblasti právě nesvítí.

Solární elektrárny se už domácnostem začínají vyplácet i bez dotací. Zejména těm, které mají přes jarní a letní měsíce nějaký stálý odběr - třeba velký mrazák, klimatizaci, několik ledniček apod. a k tomu správně navržený výkon elektrárny. V těch domácnostech, které odběr nemají, a přesto se pro fotovoltaiku rozhodnou, je pak vhodnou volbou domácí úložiště elektřiny.

Šikovné skladování energie

Nejde vlastně o nic jiného, než velkou baterii doplněnou o výkonovou elektroniku. Taková baterie ukládá přebytečnou energii vyrobenou v solární elektrárně a umožňuje její spotřebu např. během noci nebo když je zataženo. Baterii je ale možné použít i k nákupu levné elektřiny v době nízkého tarifu a jejímu pozdějšímu využití. Podle kapacity baterie a spotřeby elektřiny v domácnosti dokáže zásobovat dům i několik dní až týdnů.

Boom trhu s bateriemi pro domácnosti má dva navzájem propletené původce: rozvoj elektromobility a s ním související značku Tesla. Tato americká automobilka vyrábí v Kalifornii revoluční elektromobily už od roku 2008. Před časem ale svůj byznys rozšířila právě o domácí úložiště elektřiny, kterým říká Powerwall a udělala z nich "cool" věc.

Baterie je klíčovou součástí elektromobilu. Je to pomyslná nádrž elektrického auta - určuje jak daleko dokáže elektromobil na jedno nabití ujet předtím, než bude nutné baterii znovu nabít. Rozvoj elektromobility s sebou přináší i nutnost vyrábět stále lepší a levnější baterie, které je pak možné využít také pro domácí, ale i velká průmyslová úložiště.

Není proto náhoda, že domácí baterie už dnes nabízejí například také automobilky Nissan nebo Daimler, také aktivně činné v elektromobilitě, ale i další společnosti, které se specializují pouze na domácí či průmyslové baterie. Vyrábějí se už dokonce i v Česku, ve firmě Fitcraft Energy. A o tom, že jde o opravdu velkou věc, svědčí i fakt, že energetický gigant ČEZ nedávno investoval do německého výrobce baterií pro solární elektrárny Sonnen.

Energetika budoucnosti

Vše nasvědčuje tomu, že baterie budou velkým byznysem/průmyslem 21. století podobně jako auta byla byznysem předchozího století. Masivní rozvoj obnovitelných zdrojů v poslední dekádě jasně určuje kam se bude energetika budoucnosti ubírat a proč v ní budou baterie potřeba.

Už zmíněná společnost Tesla si klade za cíl "uspíšit nástup udržitelné energie". Dnes už zdaleka není jen automobilkou - spíš to vypadá, že se stává energetickou společností. Aktuálně dokončuje spojení se sesterskou společností SolarCity, která vyrábí a prodává solární elektrárny. A kromě toho v nevadské poušti nedaleko města Reno staví největší budovu na světě. Říká jí "Gigatovárna 1".

V této nové, do detailu propracované továrně plné robotů se má v roce 2020, až bude plně dokončena, vyrábět až 150 GWh baterií ročně. To je asi čtyřikrát víc, než kolik se vyrobilo baterií ve všech továrnách po celém světě v roce 2014. Dost na to, aby mohla Tesla prodat ročně 1,5 milionu elektrických aut a statisíce domácích úložišť Powerwall, případně Powerpacků pro průmysl.

Po sloučení se SolarCity a dostavbě gigatovárny nabídne Tesla svým zákazníkům "kompletní energetické řešení" zahrnující elektromobil, solární elektrárnu i domácí baterii. Solární elektrárna a baterie budou fungovat v tandemu a poskytovat energii jak pro dům, tak pro auto. Majitel takového řešení pak bude mít doma de facto vlastní čerpací stanici i elektrárnu a na obou komoditách se tak stane víceméně - v závislosti na svém podnebném pásu - nezávislý.

Taková představa je obrovskou příležitostí, ale zároveň i nebezpečím, alespoň tedy pro staré průmyslové struktury, které odolávají změně, jak jen můžou. A příležitostí pro nové podnikatele jako je právě Elon Musk, šéf firmy Tesla, kteří změnu zavedených pořádků vítají a aktivně prosazují.

Autor je šéfredaktor www.hybrid.cz

Zdroje:
Vlastní