Prodej bez úcty. Ošetřovatelka se zbavila luxusního dědictví po Jiřině Jiráskové za zlomek hodnoty
Od úmrtí herečky Jiřina Jirásková uplynulo již 12 let. Oblíbená dáma divadelních prken i obrazovek po sobě nezanechala jen vzpomínky na své herecké umění, ale také značný majetek, který však po jejím odchodu neputoval k rodině, ale ošetřovatelce Janě Svítívé. Svítivá se o Jiřinu Jiráskovou a jejího partnera Zdeňka Podskalského starala několik let. Reakce rodiny i veřejnosti byly kulantně řečeno smíšené a způsob, jakým Svítivá s dědictvím nakonec naložila, též nikomu na nadšení nepřidal.
Jiřina Jirásková byla známá svou láskou k umění, krásným věcem a hodnotným předmětům. Neměla však vlastní děti, neměl tedy kdo dědit a zkrátka zůstala i její sestra Petra Jandová. Jandová rozhodnutí své sestry plně respektovala, ale nebylo jí do zpěvu, když musela sledovat, jak se v Galerii Blatná objevují na prodej různé cennosti, které Jirásková celý život pečlivě shromažďovala.
Od hodin, porcelánu a stříbrných příborů až po nábytek z pražského bytu i malenické vily. Mezi prodanými kusy byl například barokní konferenční stolek, čajový stolek nebo pozdně barokní komoda. Celkově za nábytek získala Svítivá něco přes 300 tisíc korun.
Další část dědictví zahrnovala obrazy od renomovaných umělců, jako byli třeba Jan Zrzavý, Luděk Marold, Jiří Anderle nebo Jiří Trnka. Přestože šlo o díla vysoké umělecké hodnoty, Svítivá prodej uspěchala a v internetových aukcích se umění zbavila za nepřiměřeně nízké částky. Nejvyšší cenu, 80 tisíc korun, vynesl obraz "Ráj lvů" od herce Jiřího Líra, zatímco Trnkova "Dvorní dáma" byla vydražena za 77 tisíc korun.
Nejspíš nejsmutnějším momentem byla dražba portrétu Jiřininy maminky Antonie Jiráskové, který herečka velmi milovala. Tento obraz, jenž visel v jejím bytě na čestném místě, byl prodán za pouhopouhé 4 tisíce korun.
Část domu v Malenicích, která měla podle původního slibu připadnout synovi Zdeňka Podskalského, si musel tento muž paradoxně znovu odkoupit. Celkově Svítivá na prodeji dědictví vydělala zhruba půl milionu korun, ale odborníci se shodují, že skutečná cena mnoha prodaných předmětů byla daleko vyšší.
Jiřina Jirásková by zřejmě byla zklamaná, kdyby viděla, jak bylo s jejím majetkem naloženo. Její láska k umění a vzpomínkám, které uchovávala po celý život, se proměnila v pouhý mamon a vidinu rychlého zisku.