Komentář: Jak politici v Česku bojují s teroristy: Vyšší tresty za vyhrožování a poslanecká válka s 'multikulti'
Vlna teroristických útoků v Německu a Francii vyvolala horečnou aktivitu také na české politické scéně. Ministr vnitra Milan Chovanec a ministr spravedlnosti Robert Pelikán představili své zákony a předpisy, kterými chtějí bojovat s terorem. Poslanci si zase založili Platformu proti multikulturalismu, která se ale nemá ani tak zabývat kulturami, jako migrací.
Pelikán chce prosadit návrh zákona, který zpřísní tresty za schvalování terorismu. V současnosti je možné za to vyfasovat maximálně jeden rok vězení, Pelikán navrhuje rovnou 12 let nebo propadnutí majetku.
Mezi trestné činy se také nově zařadí vyhrožování teroristickým útokem nebo účast v teroristické skupině. Zvýšení trestní sazby Pelikán zdůvodňuje tím, že právě pozitivní odezva na sociálních sítích napomáhá radikalizaci dalších lidí. Navíc ti, co útoky veřejně vychvalují, je někdy později i sami páchají.
Argumentace je to celkem rozumná a ani z opozice se neozvaly žádné hlasy. Dvanáct let je ovšem velmi vysoký trest, za vraždu se u nás běžně dává méně, takže snad situace nedospěje do fáze, že za jeden facebookový status napsaný třeba v opilosti bude jeho autorovi hrozit skutečně až 12 let. Uvidíme, jaká bude soudní praxe a zda a komu budou takové tresty uděleny.
Rámy na akcích a ochrana hranic
Chovanec přišel na vládu s návrhem užší spolupráce policie a organizátorů kulturních a veřejných akcí nebo majiteli velkých obchodních center. A chce také posílit ochranu hranic s Německem. I tohle je v podstatě v pořádku, ochrana hranic není za současné situace jen prázdné gesto, jakým byly v minulosti speciální akce na chytání uprchlíků, které měly tristní výsledky.
Na festivaly a koncerty si policie nakoupí bezpečnostní rámy, kterými bude muset každý projít. Přinese to určitě zdržení a diskomfort účastníků, ale jako prevence útoků to fungovat jistě může. V obchodních centrech je policie zatím celkem rozumně nasazovat nehodlá.
Vláda tedy tentokrát přichází s relativně rozumnými kroky. Přestože Česko patří spíš mezi země s nízkou teroristickou hrozbou a také uprchlíků - tím spíš těch frustrovaných - je u nás pomálu, zvýšení bezpečnosti je vzhledem k celkové situaci v Evropě na místě.
Frakce proti 'multikulti'
Ani poslanci nechtěli zůstat pozadu a přišli s parlamentní frakcí proti multikulturalismu, kterou založil poslanec hnutí ANO Zdeněk Soukup. Zájemců o vstup je podle něj na čtyři desítky napříč politickým spektrem. Vstoupit zatím nechtějí jen poslanci z ODS a TOP 09.
Platforma odmítá nejen multikulturalismus, ale i přerozdělovací kvóty, migraci a islamizaci. Cílem má být edukace, frakce si chce zvát odborníky na různá témata a pořádat přednášky, což se nelíbí už etablovaným antiislamistickým stranám.
Pro Úsvit je to málo, protože proti multikulturalismu se musí zejména přijímat zákony a nikoliv pořádat přednášky, jak řekl šéf klubu Marek Černoch. Tomio Okamura do platformy nechce, protože všechno proti migraci je už obsaženo v programu jeho strany.
Ale i takové vzdělávací přednášky mohou vzbudit poměrně velký rozruch. Soukup už totiž dříve jednu zorganizoval. Jmenovala se "Máme se bát islámu" a vystoupila na ní odbornice na všechno Klára Samková. Přirovnala islám k nacismu, byl z toho mezinárodní skandál, a Turecko nám málem vyhlásilo válku. Pokud v těchto intencích bude pokračovat i parlamentní frakce proti multikulturalismu, můžeme se těšit na další skandály a konflikty.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 21.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,270 | 25,390 |
USD | 23,940 | 24,120 |