Dnes je pátek 10. ledna 2025., Svátek má Břetislav
Počasí dnes 7°C Oblačno

Bývalý majitel OKD píše Babišovi i Zemanovi: znárodnili jste nám doly. A hrozí arbitráží

Bývalý majitel OKD píše Babišovi i Zemanovi: znárodnili jste nám doly. A hrozí arbitráží
Dopis byl určen Zemanovi, Babišovi a dalším třem adresátům | zdroj: Facebook Miloše Zemana

New World Resources Group (NWR), bývalý majitel těžební společnosti OKD, vyzvala oficiálním dopisem Českou republiku k zahájení jednání o náhradě škody. Ta podle NWR spočívá v "politicky motivovaném faktickém znárodnění OKD státem", píše Robert Břešťan na webu Hlídací pes. 

Redakci HlídacíPes.org se dopis ze 7. února 2019 podařilo získat. NWR se v textu podepsaném Charlie Lightfootem z londýnské právní kanceláří Jenner & Block, která je likvidátorem firmy, odvolává na mezinárodní dohody – o energetické chartě a o ochraně investic.

"V případě, že nebude dosaženo vypořádání do tří měsíců od data tohoto dopisu, bude skupina NWR Group (kromě dalších alternativ) oprávněna předložit své nároky Mezinárodnímu centru pro řešení investičních sporů k řešení prostřednictvím mezinárodní arbitráže," stojí v dopise určeném pěti adresátům: prezidentu Miloši Zemanovi, premiéru Andreji Babišovi, ministryni financí Aleně Schillerové, ministru spravedlnosti Janu Kněžínkovi a ministryni průmyslu Martě Novákové.

"Ve věci je kompetentní ministerstvo financí, které bylo v předmětné věci osloveno," odpověděl na dotaz, zda bude prezident nějak osobně reagovat, mluvčí Jiří Ovčáček.

Ministerstvo financí přijetí dopisu potvrdilo s tím, že "je připraveno vyvrátit všechna tvrzení společnosti v případném rozhodčím řízení".

"K tomu za Ministerstvo financí lze dodat, že insolvenční návrh ve věci společnosti OKD, a.s. byl podán samotným dlužníkem a v době, kdy jeho jediným akcionářem byla společnost NWR Holdings B.V. Samotné insolvenční řízení pak probíhalo v souladu s právním řádem České republiky a transparentně, což bylo potvrzeno i českými soudy. Jednání států v souvislosti s insolvenčním řízením ve věci OKD, a.s. bylo posuzováno i orgány EU, které neshledaly žádná pochybení," říká mluvčí Ministerstva financí Michal Žurovec.

Co dříve bylo Bakalovo 

NWR Group (respektive britským soudem jmenovaný likvidátor) ve výzvě mimo jiné zpochybňují prodej těžební společnosti OKD Nástupnická státnímu podniku Prisko za 80 milionů korun (2,96 milionu eur).

Píše o "politicky motivovaném výsledku", a připomíná, že jen za rok 2017 díky nárůstu cen uhlí dosáhlo OKD čistého zisku 95 milionů eur.

"Výsledkem popsaného procesu bylo faktické znárodnění těžebních provozů v České republice vlastněných skupinou NWR Group. (…) Cenná aktiva OKD, včetně přibližně 126 miliónů eur v hotovosti k prosinci 2017, byla prodána počátkem roku 2018 státu za méně než tři milióny eur. To je částka nižší než čistá částka nabídnutá NWR Group ve výběrovém řízení," píše se v dopise.

Majitelem většiny hlasovacích práv v NWR je od února 2016 nadnárodní investiční fondy Ashmore Group, M&G a Gramercy. Ty coby věřitelé OKD spojily do uskupení Ad Hoc Group a neúspěšně usilovaly o odkoupení těžební části OKD. 

Samotná firma NWR Group je nyní v likvidaci. Původním většinovým akcionářem NWR byla skupina CERCL, která z poloviny patřila podnikateli Zdeňku Bakalovi. Ten v České republice představuje stále velké politické téma. V současných strukturách NWR Group však Bakala nijak nefiguruje.

"Jde o dopis české vládě, my k němu nemáme žádné komentáře," reagovala stručně na dotaz HlídacíPes.org mluvčí Bakalovy společnosti BM Management Šárka Samková.

Akcií se Bakala i jeho obchodní partner Peter Kadas zbavili v březnu 2016. Tehdy odevzdali již bezcenné akcie NWR a vlastníkem se stali největší věřitelé, sdružení v konsorciu Ad Hoc Group.

NWR Group otevřeně zpochybňuje i proces jmenování insolvenčního správce OKD Lee Loudy. V dopise konstatuje, že "je očividné, že český stát ovlivnil řízení insolvenčního soudu, aby zajistil jmenování pana Loudy insolvenčním správcem".

Krajský soud v Ostravě už dříve na dotaz HlídacíPes.org potvrdil, že Lee Louda byl jmenován takzvaným rotačním způsobem, tedy že na něj mezi skupinou specializovaných insolvenčních správců "vyšla řada".

"Insolvenční správce OKD byl určen rotačním způsobem. Pokud by tomu bylo jinak, bylo by to patrné z opatření uveřejněného v insolvenčním rejstříku," napsal Jiří Barč, tiskový mluvčí Krajského soudu v Ostravě.

Lhůta tří měsíců

Skupina NWR Group tvrdí, že utrpěla finanční škodu "dosahující mnoha stovek miliónů eur, za kterou má nárok na odškodnění v plné výši".

Proto vyzývá Česko k jednání a "k dosažení smírčího vypořádání". "Společní likvidátoři skupiny NWR Group jsou připraveni setkat se s vysokými představiteli České republiky za účelem zahájení konstruktivního dialogu," píší v dopise českým vládním představitelům a prezidentovi.

Pokud Česko na dohodu nepřistoupí "do tří měsíců od data tohoto dopisu" hrozí skupina NWR Group zahájením mezinárodní arbitráže.

Naopak NWR i bývalé akcionáře Bakalu a Kadase zažaloval insolvenční správce OKD Lee Louda, žádá po nich, aby vrátili OKD více než dvanáct miliard korun, které si v letech 2011 a 2012 vyplatili jako dividendy.

Jak již dříve popsal HlídacíPes.org, britský likvidátor NWR existenci této pohledávky odmítl. V rozhodnutí argumentuje tím, že výplata dividend i uplatnění záruk z dluhopisů byly v souladu s českým právem.

Další žalobu podalo v listopadu 2016 vedení OKD. Požaduje po NWR a Zdeňku Bakalovi – za to, že zavinili insolvenci OKD – celkem 24,55 miliardy korun.

OKD je v úpadku od května 2016. Insolvenční návrh na sebe podala sama firma kvůli předluženosti a insolvenci, na níž měla vliv klesající světová cena černého uhlí.

Ve věci OKD a její privatizace zasedá v Česku i parlamentní vyšetřovací komise. Vyslechla již řadu svědků z řad bývalých i současných politiků. Například Zdeněk Bakala ale dopisem oznámil, že se před poslance dostavit nehodlá.

OKD, zisková firma 

Původní OKD prošla soudem schválenou reorganizací. Od 1. dubna loňského roku vznikla společnost OKD Nástupnická, kterou převzal stát (respektive ji za 80 milionů koupil státní podnik Prisko). V druhé části původní OKD, přejmenované na Správa pohledávek OKD, zbyly de facto jen dluhy a pohledávky. Jejím insolvenčním správcem je již zmíněný Lee Louda. 

OKD Nástupnická (nyní již opět přejmenované na OKD a.s.) je právně nový subjekt, který pokračuje v těžební činnosti a finančně se mu daří. V roce 2017 při tržbách 16,8 miliardy korun vydělala "nová OKD" celkem 3,3 miliardy korun.

Předseda představenstva státního podniku Prisko Marian Klásek už dříve pro HlídacíPes.org připustil, že OKD je na tom nyní relativně dobře.

"Máme ale obrovské náklady do budoucna. Zavázali jsme se, že uhradíme náklady na útlum těžby, že vytvoříme na to finanční rezervy. A náklady jsou mnohem vyšší než aktuální zisky a stav hotovosti. Máme sice pozitivní výsledky za loňský rok, ale ty negativní položky teprve přijdou," vysvětlil Klásek.

Robert Břešťan pro Ústav nezávislé žurnalistiky


Zdroje: