Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 5°C Občasný déšť se sněhem

OKD v rukou státu vydělává, Bakala chystá obranu a poslanci vyšetřují

OKD v rukou státu vydělává, Bakala chystá obranu a poslanci vyšetřují
Zdeněk Bakala | zdroj: Facebook Zdeňka Bakaly

Vyšetřovací komise poslanců k průběhu privatizace OKD pracuje i přes léto. Všechny svědky plánuje vyslechnout nejpozději do září. Zdeněk Bakala už oznámil, že před poslance dorazit nehodlá. Ohrozil by tak prý své postavení v civilních sporech i trestních řízeních, jimž čelí. A není jich málo, píše Robert Břešťan na webu Hlídací pes. 

Policie eviduje hned několik trestních oznámení na Zdeňka Bakalu v souvislosti s tím, jak jako spolumajitel černouhelných dolů nakládal s majetkem firmy.

Trestní oznámení podala na Bakalu mimo jiné i společnost Arca Capital podnikatele Pavola Krúpy – podle něj majitelé OKD vytunelovali a vytáhli z firmy celkem 125 miliard korun.

Krúpa podal žalobu na účelové vyvedení dividend a Bakalu kritizuje dlouhodobě. Vyzývá – podobně jako prezident Zeman – k jeho exemplárnímu potrestání. Sám prý s poslaneckou komisí intenzivně spolupracuje a dodal jí podle svých slov "nespočet analýz a podkladů".

Do další fáze zatím proces nepokročil. Lidové noviny počátkem června ale informovaly, že policie již studuje zhruba 400 stránkový znalecký posudek. Ten se zaměřuje především na finanční toky v OKD a právě výplaty dividend. Zatím tedy není jasné, zda policie někoho obviní nebo případ odloží.

Nehodlám dopředu nic sdělovat

Žalobu v listopadu 2016 podal i tehdejší management OKD. Po společnosti NWR a Zdeňku Bakalovi – za to, že zavinili insolvenci OKD – žádá celkem 24,55 miliardy korun.

Z dopisu, který Zdeněk Bakala napsal poslanecké vyšetřovací komisi plyne, že se na svou obhajobu se svým týmem právníků intenzivně chystá. Nehodlá proto v pozici svědka před poslaneckou komisí dopředu nic sdělovat.  

"Nemohu být nucen sdělovat Komisi jako svědek informace, jejichž předčasné zveřejnění může ohrozit mou obranu v civilních řízeních, která proti mně byla zahájena,“ konstatuje Bakala s tím, že svůj postup je připraven „vysvětlovat a obhajovat tam, kde je formálně garantováno mé právo na nestranné posuzování, tj. v probíhajících civilních, i v případných trestních řízeních".

Mezitím si někdejší OKD žije novým životem. Od května 2016 je v insolvenci, v rámci schválené restrukturalizace se ale firma rozdělila na dvě části.

Od 1. dubna letošního roku vznikla společnost OKD Nástupnická, kterou převzal stát, respektive ji za 80 milionů koupil státní podnik Prisko.

V původní OKD, přejmenované na Správa pohledávek OKD, zbyly de facto jen dluhy a pohledávky.

Společnosti OKD (nyní tedy OKD Nástupnická), je právně nový a očištěný subjekt, kterému se aktuálně finančně daří. Je v normálním provozu a těží uhlí. Podle výsledků zveřejněných letos na jaře v insolvenčním rejstříku, vydělala firma v roce 2017 při tržbách 16,8 miliardy korun celkem 3,3 miliardy korun.

Předseda představenstva státního podniku Prisko Marian Klásek připouští, že OKD Nástupnická je na tom nyní relativně dobře. "Nicméně je třeba si uvědomit, že insolvencí si odmazalo všechny staré závazky, tři miliardy uznané, dalších několik miliard neuznané. Pokud by tohle nebylo, nemá OKD žádný zisk," upozorňuje Klásek.

"Máme také obrovské náklady do budoucna. Zavázali jsme se, že uhradíme náklady na útlum těžby, že vytvoříme na to finanční rezervy. A náklady jsou mnohem vyšší než aktuální zisky a stav hotovosti. Máme sice pozitivní výsledky za loňský rok, ale ty negativní položky teprve přijdou," dodává.

Louda i švýcarská prokuratura 

Druhá část, "staré" OKD, nese příznačné jméno Správa pohledávek OKD. Jejím insolvenčním správcem je Lee Louda. Jeden ze způsobů, jak by chtěl uspokojit věřitele je další ze žaloba na někdejší akcionáře – Zdeňka a Bakalu a Petra Kadase; Louda požaduje zpět 12 miliard korun, jež byly vyplaceny na dividendách v letech 2011 a 2012.

Soud v Ostravě již dříve odmítl námitku Bakaly, že pro řešení věci nejsou příslušné české soudy, ale ty švýcarské.

O OKD se ostatně zajímá i švýcarská prokuratura. Vloni na jaře se švýcarské úřady obrátily český Finančně analytický útvar s žádostí o informace. Švýcaři podle České televize prověřují převody peněz z 10. srpna roku 2007. V té době OKD odeslala své mateřské společnosti NWR dohromady více než 7,5 miliardy korun.

Na dotaz, zda spolupráce se švýcarskými vyšetřovateli pokračuje, FAÚ do termínu vydání tohoto textu neodpovědělo.

V kauze OKD byli zatím obžalování tři lidé – znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek na cenu státního podílu v těžební společnosti, dále dva bývalí místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek, kteří měli privatizaci na starosti. Všichni vinu odmítali a soud jim dal letos v květnu – zatím nepravomocně – za pravdu.

Zajímavý je pohled do písemného odůvodnění rozsudku. V něm soudkyně Iva Fialová nebývale otevřeně kritizuje práci státního zástupce Tomáše Černého i policii – za procesně nepoužitelná svědectví. „Nelze postavit obžalobu na přesvědčení státního zástupce a jeho domněnkách a hypotézách,“ píše například soudkyně.

Tato žaloba (podali ji nájemníci nájemníků bývalých bytů OKD) tedy zatím ve věci privatizace OKD zatím přitom doputovala nejdále.

Právě nájemníci, respektive jejich právní zástupci, shromáždili důkazy, předali je policii a de facto tak dotlačili případ k soudu. K jejich žalobě se nakonec připojila i Česká republika s vypočtenou škodou zhruba šest miliard. Soudkyně ale stát s jeho nárokem odkázala na civilní řízení.

Podle Bakaly jsou dosavadní žaloby proti němu zcela na vodě. "Dosud jsou žaloby založeny na stejně bulvárních a neurčitých dohadech jako veřejná vystoupení některých Vašich kolegů (poslanců, pozn. red.) a prezidenta republiky," napsal Bakala v dopise poslanecké komisi.

Robert Břešťan pro Ústav nezávislé žurnalistiky 


Zdroje: