Maluje přehlídku hrůzy. Nezastavilo ho ani bičování

MAGAZÍN - Magazín autor: šar

Iráčan Mustafá Táí maluje a riskuje při tom život. Když před třemi lety vtrhla do iráckého Hamám al-Alílu oddíly Islámského státu a ve městě rozpoutaly teror, rozhodl se jejich ukrutnosti zaznamenat právě v obrazech. 

Rozvaliny iráckého Hamám al-Alílu

Rozvaliny iráckého Hamám al-Alílu,zdroj: Profimedia.cz

Táí začal tajně malovat to, co viděl. A vznikla z toho přehlídka hrůzy - pumových útoků, mrtvých dětí, stětí zběha IS na náměstí, scéna, na níž visí za nohy hlavou dolů pověšený policista, jehož později radikálové zastřelili. O Táího galerii napsala agentura AP. Členové IS obsadili severozápadní Irák v roce 2014 a rozmístili své lidi i v Mosulu. Na území pak prosazovali svůj výklad islámského práva.

"Spáchali (IS) nespočet zločinů a někdo je musel zaznamenat. Nebyli u toho novináři ani kamery," sdělil osmapadesátiletý muž ve svém domě v Hamám al-Alílu, který leží poblíž severoiráckého Mosulu.

Při probírce svých kreseb a maleb vybírá portrét dítěte bez nohou a s amputovanou rukou. "Měl hlad, tak prohledával odpadky, sbíral prázdné plechovky od coly, které prodával, a hledal také zbytky jídla," říká Táí. Při jedné takové pochůzce vybuchla nálož, kterou radikálové umístili u silnice, a dítěti utrhla ruku i nohy.

Malovat i v soukromí vlastního domu bylo riziko. Extremisté zakazují jakákoli nezávislá média i umělecké zpodobování lidských bytostí. Podle nich je to projev rouhačství. "Čekal jsem, že mne kdykoli zastřelí," přiznává Táí.

Nepřestal, ani poté co ho zbičovali 

Asi po roce ho při kreslení překvapil soused a udal ho. Radikálové přišli v noci, prolomili vstupní bránu a přelezli zeď kolem domu. Našli obraz, na němž byla zachycena žena a výbuch auta. Bomba v něm uložená zabila ženina manžela, který byl voják a sloužil u irácké armády. Šlo o vraždu.

Radikálové sebrali Táího plátna i štětce a odnesli je, aby je spálili. Předvedli ho před policii dohlížející na dodržování morálky a tam byl odsouzen k 30 ranám bičem.

"Po 15 ranách jsem začal křičet, nedokázal jsem vydržet dalších patnáct," sdělil Táí. Zavřeli ho na 15 dní do cely a měsíc po svém propuštění nedokázal kreslit ani malovat.

 

iráčan

O Mustafovi Táím píšou regionální i světová média,zdroj:Profimedia.cz

"Nemohl jsem jíst ani kreslit. Měl jsem strach," říká muž. Nakonec s tím ale začal znovu. Vznikaly kresby a obrazy dokumentující život za vlády extremistů. Táí je schovával v přítelově autě. Toho, že ho znovu odhalí, se mohl přestat bát, až když koncem loňského roku jeho město osvobodila armáda.

Ohledně rizika, které na sebe svým malováním vzal, přiznává, že s tím nedokázal přestat. "Je to návyk stejně jako pro jiné kouření," říká Táí.

Tagy: zahraničí Irák Islámský stát (IS) umění a kultura terorismus a násilí mučení a týrání Mosul

Zdroje: ČTK