Babiš obsah nahrávek nepopírá. Novináři z Mladé fronty přemýšlí o výpovědích

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 5. 5. 2017 13:04) - Aktuality autor: šar

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš nepopřel autenticitu nahrávek svých výroků, které se objevily na internetu. Urážlivě se v nich vyjadřuje o členech vlády a mluví o připravovaných článcích v médiích, která mu v minulosti patřila. Podal ale trestní oznámení. V redakci Mladé fronty (MfD), která mu patřila, panuje napětí a mluví se o výpovědích. 

Ministr financí Andrej Babiš obsah nahrávek nepopírá, tvrdí, že je neslyšel

Ministr financí Andrej Babiš obsah nahrávek nepopírá, tvrdí, že je neslyšel,zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Novinářům vadí to, že se Babiš snažil ovlivňovat obsah novin. Někteří redaktoři uvažují o odchodu.

Kvůli ovlivňování zpravodajství MfD podal dnes výpověď dlouholetý redaktor ekonomické redakce Jan Sůra a v poslední době podnikla stejný krok například šéfka ekonomické redakce Zuzana Kubátová nebo redaktor Aleš Černý. Další podle neoficiálních informací o výpovědi uvažují.

Redaktoři Mladé fronty a iDNES na twitteru vydali hromadné prohlášení, že Babiš a ANO údajně nemá možnost ovlivňovat obsah článků a distancovali se od chování bývalého kolegy, komentátora MfD Marka Přibila, který se podle zveřejněných nahrávek s faktickým vlastníkem vydavatelství Mafra Babišem domlouval na zveřejnění informací o jeho politických protivnících.

Podle redaktorů selhal také Babiš, který se opakovaně vyjádřil, že se nebude snažit využít svého vlastnictví k ovlivnění obsahu médií skupiny Mafra. 

Ministr financí ohledně nahrávek zuří. "Považuji za skandální, že první místopředseda vlády a Bezpečnostní rady státu je odposloucháván," řekl Babiš ohledně nahrávky v rozhovoru pro Blesk. V minulosti se podle něj kvůli podobným záležitostem svolávala Bezpečnostní rada státu. Z Babišova vyjádření plyne, že premiér Bohuslav Sobotka o podobném kroku tentokrát neuvažuje.

Babiš tvrdí, že nahrávky neslyšel, jejich obsah ale nepopírá. 

"Já ty nahrávky neznám. Já jenom můžu říct, že je velice podivné, že někdo sleduje vicepremiéra vlády a údajně nahrává nějaké věci. Já jsem to neslyšel, já to považuji za špínu a považuji to za součást té kampaně, která na mě probíhá," řekl Babiš. Odmítl také, že by nějakým způsobem ovlivňoval články v médiích, jak naznačovala jedna z nahrávek.

Nahrávky, na kterých jsou zachyceny útržky Babišových rozhovorů s jinými lidmi, zveřejnily propojené servery Svobodné fórum a Forum 24. Na první z nich, která má zhruba dvě minuty, se Babiš vulgárně vyjadřuje o ministrech z ČSSD, zejména o ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi a ministryni práce Michaele Marksové.

Sobotku označuje za "největší svini, kterou jsem poznal" a za "blbečka". Urážlivě také mluví o několika novinářích.

O předsedovi Hospodářské komory Vladimíru Dlouhém Babiš mluví jako o kariéristovi. Prý mu slíbil, že odstraní z rozhodčího soudu při komoře právníka Radka Pokorného, kterého média spojují se Sobotkou, ale nakonec se s Pokorným dohodl. Dlouhý se proti Babišovým slovům ohradil a požaduje omluvu.

Na asi pětiminutové druhé nahrávce Babiš mluví s redaktorem deníku Mladá fronta Dnes. List patří do mediální skupiny Mafra, jež patří holdingu Agrofert, který Babiš do února vlastnil, než ho kvůli zákonu o střetu zájmů převedl do svěřenských fondů. Muž Babišovi říká, že má materiály o ministru zdravotnictví Miloslavu Ludvíkovi (ČSSD), Babiš se ale vyjadřuje proti jejich uveřejnění. "Já bych to teď nedával. Nechal bych si to až na příští rok," říká.

Babiš s mužem diskutují také o informacích, které se týkají minulosti premiéra Bohuslava Sobotky a obchodních zájmů Sobotkovy pravé ruky, ministra vnitra Milana Chovance. Babiš se opět staví proti okamžitému zveřejnění informací o Chovancovi a žádá muže, aby v této věci oslovil ředitele strategického rozvoje Mafry Františka Nachtigalla.

"Řekněte Nachtigallovi, že jsem včera seděl se (dřívějším jihočeským hejtmanem Jiřím) Zimolou. A já jsem si myslel, že Zeman vyprovodí toho Chovance a že Zimola bude hvězda proti Sobotkovi, ale bohužel to vypadá, že... Já jsem mu tvrdil, že Chovanec je otrok Sobotky a že hraje na Zemana jen hry, ale on že ne. Ale bohužel to vypadá, že oni jsou spolu. Tak teď je otázka, jestli ty vaše věci, jestli s tím nepočkat až na parlamentní volby," říká Babiš.

O dobrých vztazích mezi Zimolou a Babišem se v minulosti spekulovalo. Zimola, který koncem dubna rezignoval na pozici hejtmana, nicméně v současné vládní krizi podpořil Sobotku, demisi vlády označil za správný krok.

Byl by to skandál, říká Bělobrádek 

K nahrávkám se vyjádřil také předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Obsah nahrávek sice označil za skandální, na druhou stranu odsoudil i to, že vůbec vznikly. 

"Je to závažné. Pokud to není podvrh a to, co tam (Babiš) říká, tak skutečně řekl, pak by to svědčilo o tom, že to, co nám celou dobu jako koaličním partnerům a veřejnosti říkal, je lež," okomentoval to Bělobrádek s odkazem na Babišova dlouhodobá tvrzení, že do činností svých bývalých médií nezasahuje. Pokud nahrávky nejsou zfalšované, jde o skandál, dodal šéf lidovců, který však zároveň označil za problematický i původ nahrávek. 

"Považuji za nevkusné, že se lidé navzájem nelegálně odposlouchávají. Pokud to tedy nebyl materiál, který unikl z odposlechů tajných služeb a policie. Nahrávat takhle někoho považuji za nevkusné a neetické," míní Bělobrádek. 

Tagy: domácí hnutí Ano česká politika média a internet manipulace a propaganda Skandál s nahrávkami Babiše

Zdroje: ČTK