Dnes je čtvrtek 2. února 2023., Svátek má Nela
Počasí dnes 3°C Smíšené přeháňky

Komentář: Čapí hnízdo, třešnička na Babišově premiérském dortu

Komentář: Čapí hnízdo, třešnička na Babišově premiérském dortu
Andrej Babiš | zdroj: Profimedia

Proti gustu (voličů) žádný dišputát. Proč by premiér nemohl být obviněn a vyslýchán policií?

Čapí hnízdo se vrací jako bumerang. Do sněmovny dorazila žádost o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka ke stíhání v kauze, v níž jsou s dalšími lidmi obviněni z dotačního podvodu.

Poslanci mandátového a imunitního výboru mohou začít "makat" – pročítat se policejním spisem. Samotný výbor však o stíhání nerozhodne. Hlasovat o něm bude celá sněmovna. A mohla by to udělat stylově. Třeba v jednom bloku s hlasováním o důvěře vládě.

Mělo by to logiku. Hlasování o vydání dua Babiš-Faltýnek bude také hlasováním o důvěře. Tentokrát o důvěře v policii, prokuraturu a soudy.

Že by účelovka?

Připusťme, že pro leckoho může být hlasování o Babišově vydání dilema. Vyšetřovatelé, ba ani soudci nejsou neomylní. V minulosti se "sekli" v případech členů vlád Jindřicha Kabáta (ministr kultury,1992-1994), Vladimíra Mynáře (ministr bez portfeje, 1998, informatiky 2002-2005), a Marie Součkové (ministryně zdravotnictví, 2002-2004).

Kauzu Babiše a Faltýnka by však policie měla dostat šanci vyšetřit a soudy případně rozhodnout. Mimo jiné proto, že nesouvisí s politickou činností šéfa ANO a jeho pobočníka. A také proto, že Čapí hnízdo, slovníkem cimrmanologů, není "plochá historka okresního formátu".

Případ se týká nejen peněz českých daňových poplatníků, ale i poplatníků z dalších států Evropské unie. Ti všichni přispívají do bruselské pokladny, ze které se vyplácejí evropské dotace. Proto také dotace pro farmu u středočeských Olbramovic vyšetřuje Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

Pro připomínku: Aby mohl na Čapí hnízdo čerpat padesátimilionovou dotaci, určenou pro malé firmy, vyvedl Andrej Babiš farmu ze své korporace a převedl ji na "firmičku" příbuzných. Prý to byl pokus nastartovat samostatnou výdělečnou jednotku. Babiš však tuto jednotku měl dál pod kontrolou, spravovali ji jeho právníci. Když byly dotace vyčerpány a projekt z Bruselu odmáván, začlenil Čapí hnízdo zpátky pod křídla Agrofertu.

Zbývá tedy "nade vší pochybnost" prokázat maličkost: Že to byla účelová záležitost. Babiš by řekl "účelovka".

Jenže snadné to nebude. Až na případ kleknou Babišovi právníci…

Voliči rozhodli?

Babišova reakce na policejní žádost se dala předpokládat – nářek nad těžkým osudem mučedníka, který do politiky vstoupil proto, aby Čechy zbavil korupčníků.

"Rychlost, s jakou po mně jdou, opět jenom dokazuje, jak ohromný strach má korupční systém. Jak moc se mě ten starý systém bojí a jak urputně se mě snaží dostat," reagoval Babiš pro agenturu ČTK.

Poslanci ANO za pomoci "spřátelených" zákonodárců mohou stíhání zamáznout argumentem: "Voliči rozhodli. Skoro třetina z nich hlasovala pro Babišovu stranu. Takže, vážení kriminalisté a ctěná justice, ruce pryč od Babiše a Faltýnka!"

Záleží však na tom, jak se zachová Babiš. Požádá, aby ho sněmovna imunity zbavila? Ještě před čtyřmi lety chtělo ANO omezit imunitu pouze na projevy ve sněmovně. A sám Babiš na Facebooku vzkazoval národu, že "poslanci nejsou nadlidi" a "imunita je přežitá".

Poměřováno zmíněnými tezemi by vůdce strany a příští premiér měl nastavit hruď a pravit: "Vydejme mě!" Je přece v jeho zájmu, aby se očistil, aby ze sebe sejmul obvinění, že kradl dotace určené malým firmám. Ledaže by výrok "všetci kradnú" vztahoval i na sebe.

Jako po teflonu

V čele vlády každopádně může brzy stanout trestně stíhaný politik. Kuriózní situace, nicméně předvídatelná.

Proč by právě z tohoto důvodu měl Babiš vládní angažmá odpískat? Vždyť kolem majitele ANO se nakupilo už tolik průšvihů, které by běžného politika spolehlivě odrovnaly už několikrát.

Trestní stíhání za dotace pro farmu je v Babišově případě vlastně jen pověstnou třešničkou na dortu. Namátkou: Finta s nedaněnými korunovými dluhopisy, lži o Čapím hnízdu, nesplněné a zapomenuté sliby o Mafře (Babiš ji slíbil dát na burzu)… A k tomu nedávný výrok slovenského ústavního soudu, který zrušil verdikt, podle něhož byl příští český premiér neoprávněně veden v archivních svazcích komunistické tajné policie (StB) jako agent pod krycím jménem Bureš. 

"Jsou to všechno manipulace a lži a já to odmítám!" opakuje Babiš a všechna špína po něm stéká jako po teflonu.

Leckomu by nedovolila spát. Andrej Babiš ale spí. A k tomu ještě sní.

Zdroje:
Vlastní