Babiš má pověření jednat o vládě, Kalousek kuje plán

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 31. 10. 2017 16:34) - Aktuality autor: šar

Prezident Miloš Zeman dnes v Lánech podle očekávání pověřil předsedu hnutí ANO Andreje Babiše jednáním o sestavení vlády. Je to neformální krok, který není zakotven v Ústavě, měl by ale vést k pozdějšímu jmenování Babiše premiérem. Šéf ANO už dal dříve najevo, že by chtěl vytvořit menšinovou vládu. Zeman tento záměr podpořil, pro jmenování Babiše premiérem nebude chtít podpisy většiny poslanců.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš půjde k prezidentovi pro pověření

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš půjde k prezidentovi pro pověření,zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Zeman vyjádřil očekávání, že Babišova vláda bude stabilní a úspěšná. Podmínku zajištění většiny ve Sněmovně šéfovi ANO nedal, protože hnutí vyhrálo volby s velkým náskokem a Babiše považuje za úspěšného podnikatele i ministra financí.

Prezident přitom podotkl, že by za současné situace nepodpořil model opoziční smlouvy mezi ANO a některou další stranou, jako tomu bylo v letech 1998 až 2002, kdy ODS z opozice podporovala vládu ČSSD vedenou Zemanem.

"Nedomnívám se, že by mohla vzniknout nová opoziční smlouva, a to z jednoduchého důvodu - předpokládá existenci dvou přibližně stejně silných stran, a to v České republice není," řekl. Na ostatní sněmovní strany chce Zeman apelovat, aby Babišův menšinový kabinet podpořily.

Prezident také oznámil, že by Babiše jmenoval premiérem i podruhé, pokud by jeho první vládě nevyslovila sněmovna důvěru. Uvedl také, že udělá vše pro to, aby se v Česku nekonaly předčasné volby.

Babiš prohlásil, že se bude snažit co nejrychleji sestavit vládu. Do Vánoc chce přijít s programovým prohlášením kabinetu. Po jednání se Zemanem také zopakoval, že by v jednobarevné vládě chtěl mít odborníky, kteří nejsou členy ANO. Se Zemanem se ale o konkrétních jménech nebavili. V médiích se v posledních dnech objevily informace, že by v Babišově vládě mohl být i Miroslav Toman, který působil jako ministr v úřednickém kabinetu Jiřího Rusnoka, který jmenoval Zeman.

Za důležité Babiš považuje rychle ustavit Sněmovnu, aby bylo možné přijmout zákon o státním rozpočtu a země se vyhnula rozpočtovému provizoriu.

Pověření jednáním o sestavení vlády Zeman použil už před čtyřmi lety předtím, než jmenoval vládu současného premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Sobotka po převzetí pověření Zemana pravidelně informoval o postupu jednání, než byl jeho kabinet uveden do funkce.

Novou vládu může Zeman jmenovat teprve po demisi současného kabinetu. Sobotkova vláda ji musí podat po ustavení Poslanecké sněmovny. Ustavující schůzi Zeman svolal na 20. listopadu. 

Mám plán, tvrdí Kalousek 

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek v úterý vyzval k zablokování volby předsedy sněmovny, aby dolní komora Parlamentu nemohla být ustavena, a nemohla tak vzniknout menšinová vláda ANO. Po jednání stranického předsednictva novinářům řekl, že jde s takovým plánem do povolebních vyjednávání s dalšími sněmovními stranami.

TOP 09, která ve volbách propadla a získala jen sedm poslanců, se podle Kalouska obává toho, že menšinový kabinet by mohl vládnout bez důvěry velmi dlouho. Kalousek uvedl, že by to bylo na hranici zvůle. "Podle nás je to velmi neférová a silová hra dvou politiků, (prezidenta Miloše) Zemana a Babiše," řekl.

Bez zvolení předsedy, na kterého by měli kandidovat Radek Vondráček (ANO) a předseda ODS Petr Fiala, nemůže ustavující schůze skončit. Až po ní přitom může podat demisi současný kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) a Zeman může jmenovat nový kabinet. Podle Kalouska by schůze neměla skončit do doby, než Babiš vrátí pověření k jednání o sestavení nové vlády, jež mu dá Zeman dnes, nebo nepřijde s jiným řešením vládnutí.

"Jdeme jednat se všemi politickými frakcemi, které řekly, že si jednobarevnou menšinovou vládu Andreje Babiše nepřejí," řekl Kalousek. Vyloučil jen ANO a KSČM, které mají společně 93 z 200 poslanců.

Babiš i Zeman Kalouskův návrh kritizovali. Babiš to označil za nezodpovědný apel a řekl, že je neštěstí, že Kalousek zůstává v politice. Podle Zemana by bylo zablokování ustavující schůze sněmovny ubohé.

Předseda komunistické strany Vojtěch Filip v pondělí připustil, že KSČM by mohla za určitých okolností Babišovu menšinovou vládu tolerovat. V úterý řekl, že Kalouskův návrh je mimo realitu, poslankyně KSČM Miloslava Vostrá ho doplnila, že jde o akt zoufalství. Kalousek poukazuje na to, že frakce, kterým se plán takového kabinetu nelíbí, mají podle něho ve sněmovně nadpoloviční většinu poslanců.

Piráti i lidovci jsou skeptičtí 

Předseda Pirátů Ivan Bartoš chce s Kalouskem o jeho návrhu mluvit.

"Chtěl bych se pana Kalouska zeptat na ty důvody, jestli to není jen nějaká mediální vějička," řekl. K zablokování ustavující schůze sněmovny je ale skeptický. "Je potřeba, aby sněmovna začala fungovat, aby nebylo rozpočtové provizorium," řekl.

K plánu TOP 09 je spíše skeptický předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Podle něho je sice takové "žonglování" možné, pokud ale bude existovat společná vůle ANO, hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury (SPD) a Pirátů, ustavení sněmovny zabránit nelze. Zástupci SPD a Pirátů už dřív uvedli, že do čela dolní komory podpoří Vondráčka. Dohromady to představuje pohodlnou většinu 121 z celkových 200 hlasů v případě, že by Vondráček v tajné volbě nevolil sám sebe.

KDU-ČSL by dala podle svého předsedy přednost většinové vládě, tedy aby Babiš měl podpisy nadpoloviční většiny poslanců. Bělobrádek ale zároveň zopakoval, že lidovci nechtějí podpořit jakoukoli vládu, kterou by vedl člověk čelící obvinění.

Stejné hlasy znějí i z dalších stran. Podle místopředsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky je třeba myslet na to, že Sněmovna by měla co nejdříve začít projednávat návrh státního rozpočtu na příští rok. Kalousek ale tvrdí, že jde o Babišovu a Zemanu odpovědnost. Pokud nebudou chtít paralyzovat sněmovnu, musí přijít s jinou variantou vlády, dodal.

Tagy: ČSSD Česko domácí Parlamentní volby Česká pirátská strana hnutí Ano česká vláda český prezident média a internet

Zdroje: ČTK