SPD podpoří ANO ve volbě šéfa sněmovny, Okamura chce být místopředsedou

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Ve sněmovně pokračovaly rozhovory mezi stranami, které se dostaly do dolní komory Parlamentu. Zástupci hnutí SPD po jednání s ANO potvrdili, že podpoří na předsedu sněmovny Radka Vondráčka (ANO), hnutí ANO naopak respektuje právo SPD na pozici místopředsedy sněmovny. 

Šéf SPD Tomio Okamura chce být místopředsedou sněmovny

Šéf SPD Tomio Okamura chce být místopředsedou sněmovny,zdroj: Profimedia.cz

Předseda SPD Tomio Okamura potvrdil podporu pro Vondráčka, zároveň vznesl nárok na vedení bezpečnostního výboru sněmovny. Myslí si, že od ANO získá v této věci podporu. SPD kromě toho chce získat i vedení hospodářského výboru. Okamura také uvedl, že vidí programovou blízkost s ANO, o vytvoření koalice ale podle něj obě hnutí nejednala.

Také místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek řekl, že jednání s SPD se vytvoření vlády netýkala. Podle něj platí předvolební vyjádření ANO, že hnutí nebude vstupovat do vlády s SPD a KSČM. ANO nicméně respektuje nárok SPD na místopředsedu sněmovny, kterým by se podle představ SPD měl stát Okamura.

KDU-ČSL a ODS se shodly na tom, že sněmovní komise pro kontrolu tajných služeb by měla vést opozice. Předseda lidoveckého poslaneckého klubu řekl, že to považuje za důležité pro zachování demokracie v Česku. Obě strany také jednaly o kandidátech na předsedu sněmovny, KDU-ČSL zváží, zda podpoří Vondráčka nebo předsedu ODS Petra Fialu.

ODS zase zváží, jak se postaví k požadavku lidovců na to, aby každá ze stran zastoupených ve sněmovně měla alespoň jednoho předsedu výboru. Občanští demokraté nechtějí zvyšovat počet výborů. Hnutí ANO dříve navrhlo vytvoření výborů pro e-government a pro sport, podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury by ale mohly fungovat spíš jako podvýbory při hospodářském a školském výboru.

Fiala také řekl, že je připraven na spolupráci s KDU-ČSL ve sněmovně v oblastech, kde obě strany mají programové shody. S hlubší integrací pravice ale podle něj nyní není nutné pospíchat.

Na úzké spolupráci ve sněmovně se ve čtvrtek dohodli KDU-ČSL a Starostové a nezávislí (STAN). Jejich kluby budou koordinovat svoje kroky a není vyloučeno, že zkusí navrhnout i společného kandidáta na místopředsedu sněmovny. Spolupracovat chtějí i v nadcházejících senátních volbách.

K povolebnímu jednání se dnes sešli zástupci ČSSD a SPD. Po schůzce uvedli, že se oba subjekty programově rozcházejí. Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek zopakoval, že se sociální demokracie chystá do opozice, a nepředpokládá, že by strana tento postoj přehodnotila.

Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ve čtvrtek oznámila, že se nebude ucházet o funkci předsedkyně strany po Miroslavu Kalouskovi, který ji na listopadovém sjezdu nebude obhajovat. Jako o dalším možném kandidátovi na předsedu TOP 09 se spekuluje o europoslanci Jiřím Pospíšilovi, který se ve čtvrtek stal členem strany.

Tagy: Česko domácí Parlamentní volby hnutí Ano česká politika Svoboda a přímá demokracie SPD

Zdroje: ČTK