Babiš s vizí menšinové vlády nenadchl, strany ho zkritizovaly

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Jako nešťastné či ne právě ideální řešení označují předsedové ostatních sněmovních stran rozhodnutí Andreje Babiše (ANO) pokusit se složit menšinovou vládu ministrů ANO doplněnou o nestranické odborníky. ODS, Piráti, KDU-ČSL i TOP 09 znovu zopakovali, že ji nepodpoří. 

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš chce menšinovou vládu, ostatní strany ji odmítají

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš chce menšinovou vládu, ostatní strany ji odmítají,zdroj: Profimedia.cz

"Je to jedna z možností, pro které musí získat tato vláda úplně stejnou podporu většiny ve sněmovně jako každá jiná vláda," napsal šéf ODS Petr Fiala. Babiš si podle něj jde splnit sen, ze chce vládnout sám. "My jsme už oznámili, ze nevyslovíme podporu menšinové vládě premiéra Andreje Babiše," uvedl Fiala.

Piráti s informací, že by se Babiš kvůli neochotě ostatních sněmovních stran vstoupit s ANO do koalice mohl pokusit o složení menšinové vlády, pracují druhý den.

"Není to šťastné řešení. Dle naší povolební strategie, která byla nedílnou součástí kampaně a naši voliči s ní byli seznámeni, je faktická podpora vlády s většinou ANO, tedy s jeho dominantním postavením, vyloučena. A to jak přímá i tichá," sdělil předseda strany Ivan Bartoš.

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek vyloučil podporu jakékoliv vlády sestavované ANO. Oponuje i myšlence, že by mohli být ve vládě nadstraničtí odborníci.

"Vláda je politický orgán a ministři, byť nebudou členy strany, jsou politici a budou dělat politická rozhodnutí. Bude to tedy jednobarevná vláda politiků za hnutí ANO. Říkat tomu vláda s nestranickými odborníky je pouze marketingová mlha," řekl Kalousek. Vládnout podle něj bude Babiš a je jedno, kdo mu bude "dělat stafáž".

Předseda hnutí STAN Petr Gazdík uvedl, že volba je na Babišovi.

"Navrhuje fakticky jednobarevnou vládu ANO. Straníci i nestraníci, kterým říká odborníci, budou politicky nominováni hnutím ANO. Bude zajímavé sledovat, zda pro ni sežene aktivní podporu rukama nebo jen nohama tak, že někdo odejde při hlasování," uvedl. Babiš však podle něj netrpělivě spěchá, když se k podobnému rozhodnutí uchyluje necelý týden po volbách. "Toto řešení není ani pro něj ideální," míní.

Úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec‏ na twitteru také zopakoval, že sociální demokracie míří do opozice. "Na pokusné balonky, které hnutí ANO vypouští do médii, reagovat nebudu," uvedl.

Širší vedení lidovců si přeje, aby strana odešla do opozice a neumožnila vznik menšinové vlády hnutí ANO, řekl po jednání celostátního výboru KDU-ČSL předseda strany Pavel Bělobrádek. Stanovisko musí ještě schválit celostátní konference strany, která zasedá odpoledne.

Podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa se dal Babišův krok čekat, když se v prvním kole rozhovorů pro spolupráci ostatní strany vymezily. Zda může taková vláda dostat důvěru, je podle něj ve hvězdách.

"V tuto chvíli není dokončeno ani jednání ve druhém kole a je otázka, zda je dostatečná podpora na volbu předsedy Poslanecké sněmovny. Pokud bude, teprve potom bude možné, aby nějaká vláda žádala o podporu," řekl. Pokud dostanou nabídku, aby menšinovou vládu podpořili, návrh nejprve projednají komunisté v regionech.

Přehled českých vlád, které neměly většinu v Poslanecké sněmovně:

 • Druhá vláda Václava Klause (ODS)
 • 4. července 1996 - 2. ledna 1998 (demise 30. listopadu 1997)
 • Koalice ODS, KDU-ČSL, ODA, měla jen 99 poslanců. Z povolebních jednání si opoziční ČSSD odnesla křeslo předsedy Sněmovny pro svého předsedu Miloše Zemana výměnou za podporu vlády. Důvěru Poslanecké sněmovny pak vláda získala poté, co poslanci ČSSD opustili sál a hlasování se tak zúčastnilo pouze 138 poslanců.
 • Vláda Miloše Zemana (ČSSD)
 • 17. července 1998 - 15. července 2002 (demise 12. července 2002)
 • Menšinová jednobarevná vláda ČSSD, která měla ve Sněmovně 74 poslanců. Vznik vlády umožnila tzv. opoziční smlouva mezi ČSSD a ODS, která mimo jiné ODS zaručila křesla předsedů obou parlamentních komor, předsedou Sněmovny se stal předseda ODS Václav Klaus. Důvěru získala vláda poté, co všech 63 poslanců ODS odešlo před hlasováním z jednacího sálu.
 • První vláda Mirka Topolánka (ODS)
 • 16. srpna 2006 - 9. ledna 2007 (demise 11. října 2006)
 • Menšinový kabinet složený z ministrů ODS, která ve volbách získala rekordních 81 mandátů, a nestraníků nezískal důvěru Sněmovny a musel podat demisi.
 • Druhá vláda Mirka Topolánka (ODS)
 • 8. listopadu 2006 - 8. května 2009 (demise 26. března 2009)
 • Koaliční vláda ODS, KDU-ČSL a Strany zelených, která nebyla menšinovou, ale neměla ani parlamentní většinu, neboť ji zastupovalo 100 poslanců. Důvěru získala díky dvěma poslancům zvoleným za ČSSD - Miloš Melčák a Michal Pohanka před hlasováním opustili sál. Poslanec ČSSD Petr Wolf se zdržel hlasování.

Tagy: ČSSD ODS Česko domácí KSČM KDU-ČSL Parlamentní volby hnutí Ano vládní koalice česká politika Starostové a nezávislí STAN

Zdroje: ČTK