Země, kde zrušili Vánoce a novoroční oslavy

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Žádné dárky, žádné stromečky, žádné ohňostroje - a hlavně žádné Vánoce a Silvestr. Zní to sice tak trochu jako vtip, ale není. Existují země, které letošní svátky prostě zakázaly. Obě dvě nepatří zrovna mezi demokratické ráje. A také jsou převážně muslimské. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Zákaz Vánoc a Silvestra vyhlásilo ve středu Somálsko, kde vládne chaos a odkud se ještě nedávno rekrutovaly desítky a desítky zdivočelých pirátů. Somálská centrální vláda to zdůvodnila tím, že vánoční a novoroční oslavy "nemají nic společného s islámem". Důvodem jsou ale i obavy z možných útoků teroristů.

"Varujeme před oslavami Vánoc, které jsou jen pro křesťany," prohlásil ve státním rozhlase představitel ministerstva náboženství šajch Muhammad Chajrú. "Je to věc víry. Vánoční svátky a halas kolem nich nemá nic společného s islámem," dodal.

Ministerstvo náboženství podle něj rozeslalo dopisy policii, bezpečnostní zpravodajské službě a úředníkům v hlavním městě Mogadišu, v němž jim dává pokyn "zabránit vánočním oslavám". Toto oznámení jde ve stopách islamistických milicí Šabáb, které ovládali somálskou metropoli do roku 2011. Mezi jejich nařízeními byl i zákaz oslav vánočních svátků.

Zatím není jasné, co somálskou vládu přimělo k tomuto rozhodnutí. Země je téměř celá výhradně muslimská, ale nyní v ní působí tisíce příslušníků mírových sil Africké unie, včetně vojáků většinově křesťanských států Burundi, Ugandy a Keni.

Panují ovšem obavy, že by vánoční oslavy mohly vyvolat útoky ozbrojenců Šabábu. "Vánoce nebudou v Somálsku slaveny ze dvou důvodů. Jedním je, že všichni Somálci jsou muslimové a není tu žádná křesťanská komunita. Druhým důvodem je bezpečnost," řekl podle Reuters mluvčí starosty Mogadiša Abdal Fatáh Halane.

Řekni NE socialistické tradici

V převážně muslimském Tádžikistánu sice problém s Vánoci neměli, zato s novoročními oslavami, které jsou tradiční ze sovětských dob, ano. 

Právě na Silvestra lidé v Sovětském svazu zdobili stromky, dávali si dárky a pořádali slavnostní hostiny. 

Tádžikové pro letos zakázali jakékoli novoroční symboly ve školách. Tádžická vláda navíc úterním výnosem bezprecedentně omezila oslavy Nového roku, tradiční od sovětských dob. Ministerstvo školství rovněž zakázalo ohňostroje, slavnostní pokrmy a vybírání peněz ve školních zařízeních, jakož i instalaci ozdobených stromků, přírodních i umělých ve školách a na univerzitách.

Jde o nejpřísnější zákazy v Tádžikistánu, jehož vedení už v roce 2013 zakázalo silvestrovské zábavy, včetně postav Dědy Mráze nebo Santa Clause v televizních pořadech.

V Sovětském svazu býval Nový rok hlavním svátkem a v rodinách se často slavil na způsob evropských Vánoc. Zatímco v jiných postsovětských městech bývá tradicí veliký strom (novoroční ruská jolka), v tádžické metropoli Dušanbe má být vztyčen krátce před Novým rokem a vzápětí má zmizet.

O silvestrovské noci před čtyřmi lety tři muži v Dušanbe ubodali člověka v převleku za Dědu Mráze. Zatímco pozůstalí byli přesvědčeni, že jde o vraždu spáchanou z náboženské záště, policie tvrdila, že pachatelé zabíjeli pod vlivem drog. V předvečer vraždy duchovní vůdce země vyzval muslimy, aby příchod Nového roku neslavili.

Tádžikistán v roce 2007 přijal zákon, který zakazuje oslavovat narozeniny na veřejnosti a omezuje počet hostů na svatbách a pohřbech.

Tagy: zahraničí Vánoce zvyky a tradice zajímavosti a kuriozity svátky a výročí

Zdroje: ČTK