Našli 'známí' uprchlíci v Evropě bezpečí, po kterém tolik toužili?

MAGAZÍN - Magazín autor: Lenka Dvořáčková

Z bezejmenných lidí prchajících před válkou do Evropy se ze dne na den staly symboly uprchlické krize. Co se s nimi stalo poté, co kamery zhasly a fotografové si zabalili své náčiní? 

Laith Majid s dcerkou drží v ruce fotografii, která mu změnila život a změnila i pohled na uprchlíky

Laith Majid s dcerkou drží v ruce fotografii, která mu změnila život a změnila i pohled na uprchlíky,zdroj: Profimedia.cz

Laith Majid, plačící otec vystupující z lodi

Úleva z pocitu bezpečí smíšená s bolestí a čerstvými vzpomínkami na děsivou cestu. Výraz v tváři a slzy Laitha Majida objímajícího své čtyři děti po vystoupení z lodi na řeckém ostrově Kos dojaly tisíce lidí po celém světě. Staly se symbolem zoufalství a utrpení, kterému čelí uprchlíci během své cesty do Evropy. 

Snímek fotografa Daniela Ettera z deníku The New York Times vznikl 15. srpna. Ještě teď pohled na něj Majida znervózňuje a vrací se mu všechny prožitky ze strastiplné cesty. "Přál bych si, abych tu fotografii už nikdy neviděl. Vrací se mi zpět všechno to utrpení a strádání, které jsem s manželkou a dětmi zažil, když jsme málem umřeli," přiznal britské stanici BBC.

Nevěřil prý, že jedna fotografie může přitahovat tolik sympatií a pozornosti od Němců i dalších lidí na světě. "Kamkoli jdu, lidé mě poznávají. Říkají: Doufáme, že jste v bezpečí a že jste šťastní," vypráví Majíd. 

  

Média původně jeho rodinu měla za uprchlíky ze Sýrie, protože v lodi byli většinou právě Syřané. Ve skutečnosti jsou sunnité z Iráku, kde Majíd pracoval jako mechanik a měl malý obchod a jeho žena Neda pracovala jako učitelka.

Bagdád se rozhodli opustit kvůli opakovaným výhrůžkám, kterým čelili. "Chtěli mi unést dítě. Už dvakrát jsem jim zaplatil, aby mé děti byly v bezpečí. Nikdy nemají dost. Říkají - zaplať, nebo ti zapálíme dům, zabijeme manželku a vezmeme tvé dítě," vysvětluje. 

V Německu, kam se mu podařilo doputovat, se nyní cítí bezpečně. S rodinou má k dispozici jeden pokoj ve starých kasárna a čekají, zda jim úřady přidělí azyl. Pokud ne, budou se muset vrátit zpět do Iráku, kde jim podle Nedy hrozí zabití. "Pokud ale řeknou 'Ne', nemáme na výběr. Vrátíme se domů," říká.

Usáma Abdal Muhsín, nakopnutý fotbalový trenér

profimedia-0258924604

Usáma Abdal Muhsín se svým sedmiletým synem Zaídem,zdroj:Profimedia.cz

"Teď už jsem na ten incident zapomněl a soustředím se na budoucnost své rodiny a syna," říká s odstupem času Syřan Usáma Abdal Muhsín. Ještě v polovině září tvrdil, že kameramance maďarské televize nikdy její chování neodpustí. 

Záběry toho, jak maďarská kameramanka Petra Lászlóová podráží Muhsínovi držícímu v náručí sedmiletého chlapce nohy, obletěly svět. Netrvalo dlouho a syrský fotbalový trenér získal práci a nabídku života ve Španělsku. Nyní dělá trenéra v madridské fotbalovém klubu, od kterého získal i byt, a jeho dva synové dostali šanci chodit ve Španělsku do školy.

CVsOb9QWUAA027M

Maďarská kameramanka Petra Lászlóová v akci...,zdroj:Twitter

Sedmiletému Zaídovi, kterého nesl v náručí, když ho Lászlóová srazila na zem, se navíc splnil sen. Fotbalový klub Real Madrid ho pozval na zápas, při němž na hřiště dovedl svůj fotbalový vzor Cristiana Ronalda.

Muhsínova manželka a zbylé dvě děti zatím zůstávají v Turecku, kam před dvěma lety ze Sýrie odešel. Muhsín ale věří, že dostanou nabídku azylu i oni. 

Až se situace v jeho domovině uklidní, chtěl by se vrátit a své nové zkušenosti zúročit.

Kameramanka dostala za své chování výpověď.

Mohamed Zatarejch, vůdce syrského pochodu

od unhcr

Mohamed Zatarejch (vpravo) uklidňuje své krajany,zdroj:UNHCR

Šestadvacetiletý Mohamed Zatarejch zůstal v září s dalšími tisíci uprchlíky uvězněný na nádraží Keleti v Budapešti, protože úřady jim nepovolily cestovat dál. Když už byla situace neudržitelná, rozhodl se, že do Rakouska dojde pěšky. Ke stejnému kroku přesvědčil další tisícovku lidí, které uklidňoval, že cestu zvládnou.

"Říkal jsem jim, aby se nebáli. Že dnes můžeme jít osm hodin, další den také a že se můžeme zastavit pokaždé, kdy budeme cítit únavu," vzpomíná Zatarejch, který takhle vyzval "svůj lid" k cestě. 

Svou úlohu vůdce vzal vážně a pozval tři televizní štáby, aby šly s nimi. "Myslel jsem si, že vláda ani policie nám neublíží, když budeme v televizi," vysvětluje. Měl pravdu, maďarská vláda pro ně nakonec raději poslala autobusy, aby je na hranice dovezly.

Nyní mladý Syřan pobývá v Německu, kde čeká na pracovní povolení, aby mohl začít nový život. Věří, že německý vstřícný přístup k přijímání uprchlíků se nezmění. 

Zpětně je na svou roli vůdce hrdý. "Myslím, že jednou tu fotku ukážu svým dětem. Ukážu jim, co jejich otec udělal a myslím, že na mě budou hrdí," řekl BBC.

Abdal Halim Attar, muž s propiskami

568284-uprchlik-653x367

Abdal Halim Attar prodával propisky na ulici, aby uživil rodinu,zdroj:Twitter

Fotky, jak Abdal Halim Attar se spící dcerou na rameni vydělává na rodinu prodejem propisek řidičům v Bejrútu, na Twitter v srpnu umístil norský novinář Gissur Simonarson. 

Attar se stal jedním ze symbolů uprchlické krize a toho, že migranti jen nesedí s nastavenou rukou. Jeho příběh a fotografie dojaly stovky lidí, kteří na něj crowfundingové kampani vybrali neuvěřitelných 191 tisíc dolarů (4,7 milionu korun).

Sice kvůli byrokracii a poplatkům zatím dostal jen ani ne polovinu částky, i tak se mu život od základu změnil. 

Nejenže se mohl s rodinou přestěhovat do dvoupokojového bytu, ale podařilo se mu v Bejrútu otevřít hned tři podniky. Provozuje nyní pekárnu, bistro s kebabem a malou restauraci a zaměstnává 16 svých krajanů ze Sýrie - taktéž uprchlíků.

Abdalláh Kurdí, otec utonulého Ajlana

Snad žádná jiná fotografie a hlavně její zveřejnění letos nevyvolaly takové rozporuplné reakce. Tříletý chlapec Ajlan se utopil společně se svou matkou a bratrem při pokusu překonat Egejské moře. Snímek jeho mrtvého tělíčka vyplaveného na břeh se stal symbolem dětských obětí uprchlické krize. 

Ajlanův otec sice cestu přežil, ale vrátil se zpět do rodného severosyrského Kobani, kde své blízké pohřbil.

Nyní vyzývá k tomu, aby lidé byli vůči Syřanům vstřícní. "V této roční době bych vás chtěl požádat, abyste mysleli na bolest otců, matek a dětí, kteří touží po míru a bezpečí. Žádáme vás jen o trochu soucitu,"  řekl Kurdí v rozhovoru pro britskou televizní stanici Channel 4.

A pašeráci, kteří mohli za Ajlanovu smrt? Turecký státní zástupce pro ně žádá tresty 35 let vězení.

Tagy: Sýrie zahraničí Irák uprchlická krize

Zdroje: ČTK,BBC,Vlastní