Zeman, autoritářské režimy a česká firma v Kyrgyzstánu

AKTUALITA - Aktuality autor: art

V zemích ovládaných autoritářskými režimy mají velké projekty větší šanci, tvrdí český prezident Miloš Zeman. A když je řeč o autoritářských vládách, právě hlava státu lobbovala v Kyrgyzstánu za českou firmu, která ve své vlasti nepatří mezi nejznámější, Kyrgyzům ale měla dostavět kaskádu vodních elektráren na řece Naryn. Přimluvil se za ní na základě údajů ministerstva průmyslu a obchodu.

Zeman pomáhá českým podnikatelům nejen v Číně

Zeman pomáhá českým podnikatelům nejen v Číně,zdroj: Profimedia.cz

"Když má nějaký projekt trvat 15 let, politici si rozmyslí, zda ho podpoří, protože smetanu by mohl slízávat až jejich nástupce. V těch autoritativních režimech, kde většinou vedoucí představitelé jsou u moci deset, 15, někdy až 20 let tahle překážka neexistuje," řekl Zeman v pondělním rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál.

Slovo autoritativní režim není podle prezidenta nadávka ani pochvala, nýbrž objektivní nezávislé konstatování. Takové režimy jsou podle něho v Číně, v Rusku nebo ve Střední Asii. "Když jezdíte do těchto zemí a máte dobré vztahy s politiky, můžete leccos ovlivnit," podotkl Zeman.

Jde dle jeho slov o hlavní důvod, proč do těchto zemí v zájmu české ekonomiky jezdí. "A není to nic, že bych šíboval Českou republiku ať už do Číny, nebo do Ruska," dodal prezident.

Mezi země, kde Zeman lobboval, patří také Kyrgyzstán. Právě on doporučil tamnímu kolegovi Almazbeku Atambajevovi českou firmu Liglass Trading, o níž se širší česká veřejnost dozvěděla teprve nedávno právě v souvislosti s Kyrgyzy. 

Zeman řekl, že se s kyrgyzským prezidentem setkal na jeho žádost na letošní světové výstavě Expo v Astaně. "Protože při všech těchto setkáních lobbuji za české firmy, tak si vždy vyžádám podklady z ministerstva průmyslu a obchodu, které firmy mají v té dané zemi, v daném případě v Kyrgyzstánu, nějaké ambice, zda je mohou doporučit jako firmy důvěryhodné. A když mně toto ministerstvo průmyslu a ochodu dodá, tak samozřejmě při rozhovoru s příslušným prezidentem se o těchto firmách zmíním," řekl český prezident.

Na otázku, zda firmu Liglass Trading měl Zeman ze seznamu ministerstva, zdůraznil, že samozřejmě ano. "Vždyť já ji vůbec neznám. Jak si myslíte, že bych k této firmě jinak došel?" dotázal se řečnicky Zeman.

Dohodu s Liglass Trading podepsala kyrgyzská vláda 10. července za Atambajevovy přítomnosti. Projekt se týká výstavby dvou velkých a desítky malých vodních elektráren. Celková výše investic české firmy má v první etapě dosáhnout údajně 230 milionů dolarů (5,1 miliardy Kč). Některá česká média uvedla, že se za zájmy české společnosti přimluvil prezidentův kancléř Vratislav Mynář u svého protějšku v kanceláři kyrgyzského prezidenta Sapara Isakova.

Tagy: Česko domácí kyrgyzstan české firmy Češi v zahraničí česká ekonomika společnosti a firmy domácí ekonomika

Zdroje: ČTK,Český rozhlas