Pochopit styl oblékání Marine Le Penové pomůže chápat její projevy

- Magazín autor: luk

Styl oblékání Marine Le Penové se může na první pohled zdát bezvýznamný. Nacionalistická kandidátka na úřad francouzské hlavy státu ale nic neponechává náhodě - ani to, co má na sobě. Důkladně prostudovat její garderóbu tak pomůže lépe pochopit její politické projevy.

Marine Le Penová

Marine Le Penová,zdroj: Profimedia.cz

Střih kalhot v barvě námořnické modři, lodičky a světlé vlasy mají v image Marine Le Penové svůj význam. Z jejího stylu zároveň vyzařuje autorita a otevřenost - jako z jejích projevů, píše francouzský týdeník L'Express.

"Nezdá se vám, že se podobá pilotovi?" Zakladatelka komunikační agentury Etoile Rouge Delphine de Canecaudová soudí, že by prezidentská kandidátka krajní pravice nijak nepřekvapovala v letadle společnosti Air France se svými modrými kalhotami, červenou vestou a lodičkami, které měla na sobě při nedávném mítinku v Lille. Není na tom prý nic náhodného. 

"Její červená vesta jí dodává velitelské vzezření. Chce ukázat, že je ve službách všem Francouzům," říká.

Na první pohled může styl oblékání nacionalistické kandidátky na úřad prezidenta vypadat jako bezvýznamný, jako cosi, co si vlastně ani nebudeme pamatovat. To by však bylo příliš zjednodušené. U předsedkyně Národní Fronty není nic ponecháno náhodě, ani styl oblékání. "Její styl je velmi základní, máme pocit, že mu nepřikládá žádný význam, že šaty pro ni nejsou důležité. Především vystupuje jako výkonná žena a šaty jsou jen doplněk," říká Delphine de Canecaudová.

Sociolog Jamil Dakhlia soudí, že "neutrální formalismus" jejího šatníku odpovídá oblekům, které nosí většina politiků. "Nic nevyčnívá z řady, nelze identifikovat žádnou značku. Ví, že je snadným terčem útoků, a proto nedává žádnou záminku kritice," uvádí Delphine de Canecaudová. Její autorita vychází spíše z její otevřenosti, z jejího hlasu a z její energie, než z toho, co má na sobě.

Proti luxusním oblekům z módního salonu Arnys, které nosí François Fillon, klade Marine Le Penová styl, na němž záměrně není nic luxusního a který vždy odpovídá okolnostem, za nichž vystupuje. Podle tématu mítinku nebo typu posluchačů neváhá obléci to, co se právě hodí: trochu vesele potištěnou halenku, když jde rozdávat letáky po městě, nebo sportovní oblečení, když jde oslovit voliče na předměstí.

Ať už je její styl oblékání jakýkoli, oba experti se shodují v tom, že jí přiznávají nebývalou autoritu. "Od jejího vstupu do politiky byla posuzována jako muž pro svou silnou osobnost.

Může být ve svém projevu brutální, to odpovídá jejím ideologickým pozicím," říká sociolog Jamil Dakhlia. Delphine de Canecaudová se připojuje: "Přijala stejný styl oblékání jako politici, ten ale vyvěrá z ní, z autority matky rodiny, z toho, že je velká, tvrdá, nikdy neochabne a má na všechno odpověď."

Marine Le Penová se však snaží zjemnit tuto autoritu doplňky, ať jde o vysoké podpatky, kabelku nebo náhrdelník.

"Ukazuje to její snahu o ženskost v tradičním pojetí, jejímž cílem je projevovat se jako žena, méně výhrůžně a uklidňujícím způsobem. To odpovídá strategii dediabolizace strany," říká Jamil Dakhlia. Národní fronta se také snaží získat jako stoupence více žen. "Jsem žena, jsem matka," zdůrazňuje kandidátka v jednom předvolebním klipu, kde si listuje stránkami v rodinném albu.

Marine Le Penová sice občas nosí lodičky a přívěsek, ale to v žádném případě neznamená, že by chtěla vypadat svůdně. "Dbá na to, aby nikdy nevypadala jako objekt sexuální touhy," konstatuje Jamil Dakhlia. "Její styl vypovídá o něčem jiném: prosazuje se na stejné úrovni jako muži. Velmi se však liší například od Angely Merkelové, která někdy vypadá jako profesorka filozofie. Marine je bojovnice," říká Delphine de Canecaudová.

"Nevydává peníze za oblečení. Nikdy by nešla nakupovat do obchodů. Barvy hrají v jejím stylu nezanedbatelnou roli. Kromě neutrálních tónů často spojuje modrou, bílou a červenou, nosí barvy Francie," dodává Jamil Dakhlia.

Tagy: Francie móda zahraničí xenofobie oblečení francouzské prezidentské volby 2017

Zdroje: ČTK