Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Francie plná skandálů, které lámou vazy politickým nadějím

Francie plná skandálů, které lámou vazy politickým nadějím
Francois Fillon | zdroj: Profimedia

Stačilo pár dnů a nad někdejším favoritem francouzských prezidentských voleb se stahují mračna. Kandidát konzervativců Francois Fillon možná do jarního hlasování o budoucí hlavě státu vůbec nenastoupí. V preferencích klesl na třetí místo a v jeho straně sílí hlasy, aby kvůli skandálu kolem sporného zaměstnávání manželky Penelope a svých dětí z kampaně odstoupil. Jeho šance na vítězství je čím dál tím menší a republikáni se obávají, že se od nich veřejnost odvrátí i v červnových volbách parlamentních.

Podle týdeníku Le Canard enchainé Fillonová jako asistentka svého manžela a později jeho kolegy v letech 1988 až 2013 od státu neoprávněně inkasovala 831 440 eur (22,5 milionu korun). Na dalších zhruba 100 tisíc eur (2,7 milionu korun) si kromě toho přišla v listu La Revue des deux mondes, ačkoli v něm vyšlo jen několik jejích článků.

Fillon jako někdejší poslanec také odměnil dvě ze svých dětí během jejich studií částkou 84 tisíc eur (2,3 milionu Kč). Zaměstnávání rodinných příslušníků poslanci je ve Francii legální, pokud ovšem nejde o zaměstnání fiktivní. V takovém případě hrozí provinilcům až desetileté vězení a pokuta až milion eur. Dokázat, zda se za vyplacené peníze odvedla odpovídající práce, ovšem nebývá snadné.

ČTĚTE TAKÉFrancií zmítá skandál, který může ovlivnit výsledek voleb. Favoritovi hrozí prohra

Fillon odmítá jen obvinění z fiktivního zaměstnávání své ženy - vyplacené částky nepopírá. V případě svých dětí připouští, že je najal a platil jako advokáty; podle médií lže, protože v té době obě teprve studovaly. Fillona a jeho manželku v pondělí odděleně vyslýchala policie v rámci vyšetřování, které zahájila pařížská finanční prokuratura.

Fillon vnímá skandál jako snahu vládní levice zdiskreditovat ho před volbami. Jeho snaha stylizovat se do postavení oběti levicové kampaně ale působí spíše trapně. Televizní stanice France 2 navíc objevila deset let starou nahrávku rozhovoru Penelope Fillonové pro britský Sunday Telegraph, v němž Fillonova manželka zdůrazňuje, že nikdy nebyla parlamentní asistentkou svého manžela, třebaže od něj za tuto funkci dostávala plat.

profimedia-0314871657 Penelope a Francois Fillonovi | zdroj: Profimedia

Veřejnost se v souvislosti se skandálem začala také zajímat o konzultantskou firmu 2F Conseil, kterou Fillon založil v roce 2012 a která během tří let vydělala 757 tisíc eur, třebaže nemá žádné zaměstnance.

Národní fronta je na koni

I kdyby se ukázalo, že Fillon zaměstnával manželku legálně, těžce pošramocenou image se mu už napravit nepodaří. "Penelope-Gate" mu může zlomit vaz podobně, jako před několika lety zničila prezidentskou kandidaturu Dominiqua Strausse-Kahna kauza v hotelu Sofitel.

V prvním kole voleb by podle posledního průzkumu získala Le Penová až 27 procent hlasů, Macron 23, Fillon 20 a kandidát vládních socialistů Benoit Hamon 17 procent. Ve druhém kole by měl Macron jasně porazit Le Penovou poměrem 65 ku 35 procentům hlasů. 

Obraz francouzské politiky tedy není nijak lichotivý: Socialisté jsou rozdělení, konzervativci kvůli podezření z korupce ochromeni a pravicoví populisté jsou na koni. Z Fillonovy aféry profituje totiž především kandidátka krajní pravice Marine Le Penová, která se přitom paradoxně potýká s velmi podobnou aférou v Evropském parlamentu, o níž se ale skoro nemluví.

Jde v ní o příjmy dvaceti lidí, kteří byli registrováni jako asistenti 24 poslanců za Národní frontu a placeni europarlamentem. Asistenti jsou ale podezřelí, že ve skutečnosti pracují jen pro stranu v jejím ústředí v Nanterre. Le Penová, která má velké šance postoupit v prezidentských volbách do druhého kola, označuje vyšetřování své kauzy za součást politické manipulace.

Stále více nadějí se nyní upíná k nezávislému centristickému reformátorovi Emmanuelu Macronovi, který v průzkumech Fillona odsunul na třetí místo. Dosud favorizovaný expremiér by tak nyní nepostoupil ani do květnového druhého kola (první kolo se koná 23. dubna).

Kdo by mohl Fillona nahradit?

Podle posledního bleskového průzkumu si 69 procent Francouzů přeje, aby Fillon z kampaně odstoupil. Expremiér Alain Juppé, který s ním prohrál ve stranických primárkách, zatím spekulace o možném převzetí kandidatury kategoricky odmítal a demonstrativně se stavěl za Fillona.

Mezi dalšími možnými náhradními kandidáty umírněné pravice je bývalý ministr financí Francois Baroin, předseda Senátu Gérard Larcher nebo někdejší ministryně školství Valérie Pécresseová. Problém ovšem je, že další primárky už republikáni nestihnou.

Zdroje:
Neue Zürcher Zeitung, Guardian, Die Welt