Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes 2°C Jasno

Komentář: Vládní krize jako mexická plichta: Kdo po kom střílel?

Komentář: Vládní krize jako mexická plichta: Kdo po kom střílel?
Ministr vnitra Chovanec teď bude pod drobnohledem, přičemž nejen Babišovým | zdroj: Profimedia

Policejní reorganizace a politická bitva s ní zaměstnává novináře a politiky už několik dní. Stále však jaksi není jasné, jak to celé chápat. Názory se různí podle toho, komu je která strana sporu bližší. Zkusme se na celou situaci podívat jako na klasickou mexickou plichtu. 

Je to klasická filmová situace, ve které si libuje například známý režisér Quentin Tarantino. V místnosti je několik lidí, zpravidla jsou to pistolníci nebo gangsteři, jejichž vzájemné vztahy divák zatím přesně nezná. Něco mezi sebou řeší a v jeden moment se situace zvrtne.

Všichni vstanou a vytasí své zbraně. Namíří jeden na druhého a vznikne tak patová situace, kdy výstřel jen jediného z nich spustí hromadnou střelbu. Podle toho, kdo na koho míří, divák zjistí skutečné vazby mezi aktéry sporu. Vyhrocená situace graduje vzájemným obviňováním, výhrůžkami a výzvami, aby všichni odložili zbraně, zjevováním velkých tajemství a nakonec… V případě Tarantina, který se proslavil jako milovník krve, se všichni účastníci plichty navzájem zastřelí.

Přesně tak by se dal popsat i spor o policejní reorganizaci. Na počátku aktéři seděli u stolu poměrně klidně. Pak to šlo ráz na ráz. Policejní prezident Tomáš Tuhý oznámil, že se policie bude reorganizovat. Šéf ÚOOZ Robert Šlachta se vytasil s rezignací, do sporu se vložili postupně ministr spravedlnosti Robert Pelikán, ministr vnitra Milan Chovanec, premiér Bohuslav Sobotka, šéf ANO Andrej Babiš, státní zástupce Pavel Zeman a žalobce Pavel Komár. Postav zaangažovaných ve sporu bylo daleko víc, ale tyto byly hlavní. A všichni na sebe mířili svými "zbraněmi".

Kdo po kom střílel

Pokud bychom se drželi filmového pohledu na věc, pak přestřelka dopadla následovně - Šlachta se odstřelil sám, Pelikán s Babišem stříleli do stropu, Zeman vystřelil a stáhl se, všichni ostatní zůstali stát. Plichtu odskákal v podstatě jen Šlachta, který nejspíš přecenil sílu své pozice nebo dostal špatné informace.

Jako hlupák vypadá Robert Pelikán, který vyhrožoval demisí, aby následně, když zjistil, že tím ničeho nedosáhne, zůstal ve svém křesle. Na frak dostalo také ego Babiše, který vůbec poprvé narazil na tvrdý odpor a nedokázal prosadit zastavení reformy. Jeho výhrůžky odchodem z koalice byly jen prázdným gestem, kterým se snažil zakrýt svou porážku.

Alespoň něčeho dosáhla strana konfliktu, kterou zastupovali Pavel Zeman a Pavel Komár. První z nich dokázal donutit Tuhého, aby zapracoval do reorganizace připomínky státních zástupců. Ten druhý pak skutečně provedl spektakulární krok, kdy vyslechl policejního ředitele Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho. Jaký efekt výslech měl, kromě nesporného mediálního ponížení obou generálů, je těžké odhadnout. 

A zpátky do reality

Pokud se ovšem pokusíme o reálný a nikoliv filmový pohled na celou záležitost, dostáváme se do složité situace. Interpretací a tvrzení kolem reorganizace je tolik, že je těžké najít nějaká objektivní fakta. Dá se aspoň odpíchnout od listinných důkazů. V celkové koncepci rozvoje policie z počátku tohoto roku vyplývá, že se o žádné reorganizaci v té době neuvažovalo. Je to tak proto, že tam žádná reorganizace není zmíněna, místo toho se tam píše o posílení ÚOOZ a jeho dalším rozvoji.

Z toho vyplývá, že ještě před několika měsíci o reorganizaci Tuhý neuvažoval. Naopak dokument, který má být popisem reorganizace, má jen pár stran, jeho úroveň je podle řady kritiků naprosto žalostná a byl zřejmě napsán během několika dnů ne-li hodin. Reorganizace tak nejspíš byla vymyšlena teprve nedávno (podle některých zdrojů to bylo v květnu), byla utajena, nebyla s nikým konzultována a podle všeho ani nějak zvlášť domyšlená.

V podstatě šlo jen o to, že vznikne nové velení, které bude zastřešovat ÚOOZ, protikorupční policii, a další dva útvary. Nic dalšího prý Laube, který byl autorem koncepce, nevymyslel. Znamená to, že někdo měl eminentní zájem na tom, aby nad Šlachtou, protože o něj šlo primárně, existoval nějaký dohled. V tomto světle se jeví jeho odchod jako přirozené řešení.

Šlachta, ten druhý a někdo třetí?

Tuhý se sice hájí tím, že Šlachta měl v rámci organizace místo jisté, mohl být prý klidně i šéf celého nového útvaru, ale realita tomu moc neodpovídá. Nabídku šéfovat úřadu dostal i velitel konkurenční protikorupčního útvaru Jaroslav Vild. On a Šlachta se nemůžou vystát a šéfovat by mohl jen jeden, nebo by jim oběma šéfoval někdo třetí. Právě v tomto bodě se sbíhají nitky mnoha motivů.

U jednání Šlachty s Tuhým nikdo nebyl, takže těžko můžeme posoudit, co mezi oběma muži proběhlo, ale Šlachta po něm nabyl dojmu nejen, že šéfovat nebude ničemu, ale že se budou díky nové struktuře vynášet citlivé údaje právě onomu novému veliteli. Práce útvaru by prakticky skončila.

Samozřejmě je to spekulace, ale je nepravděpodobné, že by Šlachta odešel, pokud by dostal seriózní a vážně myšlenou nabídku, aby oddělení vedl. Ostatně jeho odchod mu prý nadřízení ani v nejmenším nerozmlouvali.

Další otázka je, jakou roli v tom hrál Babiš a jeho ANO. Rozhodně nešťastnou. Babiš má se Šlachtou nějaký vztah, o němž se sice spekuluje, ale jehož podstatu v tuto chvíli není nikdo schopen popsat.

Peníze a korupce to nebude, Šlachtu si prostě koupit nelze. Prý mu Babiš dával informace z politiky, které Šlachtovi umožnily stíhat i vrcholné politiky. Zkrátka uplácel ho informacemi a považoval ho za svého koně v policii. Kvůli Tuhého reorganizaci o něj přišel a tak spustil politickou kanonádu. Jenže své síly přecenil, Šlachtu neochránil a ještě způsobil vládní krizi.

Je jasné, že na seznamu jeho nepřátel je nyní číslo jedna ministr vnitra Milan Chovanec, který sice vyhrál, ale v Babišovi bude mít v budoucnu mimořádně nebezpečného nepřítele.

Co vlastně získala ona vítězná strana, kterou je právě Chovanec, Tuhý a Sobotka? Reorganizaci protlačili skutečně násilně. Veřejnost a novináři budou bedlivě sledovat jakékoliv další tahy v policii. Pokud odejde nejen Šlachta, ale i zástupy jeho podřízených, bude ÚOOZ paralyzovaný a vyšetřování kauz se zastaví.

O to zmíněným pánům opravdu šlo? Spekuluje se, že Šlachta chtěl vyšetřovat malér kolem OKD, který by mohl do tepláků poslat premiéra Sobotku. Podle některých právě to stálo za celou kvapnou reorganizací. Ovšem podobných spekulací jsou desítky a těžko říct, co je na nich pravdy, protože nikdo neví, co vlastně ÚOOZ vyšetřoval.

Rozprášení Šlachtovců by ale mohlo stát ČSSD volby. Pokud se ukáže, že se skutečně vyšetřování kauz zastavilo, že útvar dále není schopen kvalitně plnit svou úlohu, Tuhý a Chovanec za to ponesou plnou zodpovědnost. Babiš a jeho mediální dům nevynechá jedinou příležitost, aby jim celou záležitost dal lidově řečeno sežrat.

Jsou tady ještě další dvě věci, na které by se nemělo zapomínat. Reorganizaci vyšetřuje státní zástupce Pavel Komár a je možné, že se ještě dozvíme leccos o pozadí této podivné záležitosti.

Šlachta rozhodně nepůjde v červenci na úřad práce. Půjde se živit tím, co umí, a jako studnici nepřeberných cenných informací ho bude chtít leckdo využít. Pokud skutečně připravil Tuhý a Laube celou reorganizaci na pokyn někoho zvenčí, možná se to ještě dozvíme. A pak by se na politické scéně místo mexické plichty začal odehrávat spíše texaský masakr motorovou pilou. 

Zdroje:
Vlastní