Chovanec podepsal reformu policie. ANO obrátilo a z koalice nakonec neodchází

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 15. 6. 2016 23:26) - Aktuality autor: roj

Ministr vnitra Milan Chovanec ve středu podepsal kritizovanou reformu policie. Hnutí ANO sice původně vyhrožovalo, že kvůli tomu vypoví koaliční smlouvu, nakonec však obrátilo, i když s jistým "ale". 

Ministr vnitra Milan Chovanec se nezalekl výhrůžek Andreje Babiše a reformu policie podepsaů

Ministr vnitra Milan Chovanec se nezalekl výhrůžek Andreje Babiše a reformu policie podepsaů,zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Předsednictvo ANO se shodlo, že hnutí koalici neopustí, bude však chtít jednat o změnách koaliční dohody. Předsedové ČSSD i KDU-ČSL Sobotka a Bělobrádek označili rozhodnutí ANO za rozumné. Sobotka, jenž je do úterý na návštěvě Číny, svolá jednání o další spolupráci vládních stran na středeční ráno.

Koaliční smlouva byla podle Babiše několikrát - i v případě Chovancova podpisu policejní reformy - porušena a neexistuje mechanismus, jak vymáhat závazky. "Je nutné, aby si koalice sedla a definovala restart," řekl šéf ANO po jednání vedení hnutí.

Sobotka vzkázal, že ČSSD je připravena o doplnění či zpřesnění dokumentu jednat. Sociální demokracie by podle něho pokládala za chybu ukončit současný vládní model. Podle Bělobrádka nyní koalice získala čas na promyšlení dalších kroků. Je možné pokračovat podle koaliční smlouvy, ale jde o to, aby se dodržovala, uvedl.

Chovanec řekl, že reorganizaci republikových policejních útvarů podepsal po dohodě s ministerským předsedou. Zatímco Babiš trvá na tom, že jde o porušení koaliční smlouvy, Chovanec říká přesný opak. Lidovci se k věci postavili poměrně zdrženlivě. "Policejní složky zabývající se korupcí nesmějí být paralyzovány, či snad dokonce podřízeny politickému dohledu," napsala KDU-ČSL v prohlášení.

Ačkoliv Babiš nařkl Chovance z arogance a z poškození vztahů v koalici, ANO nebude požadovat jeho rezignaci, jak z hnutí dříve znělo. "Planá gesta nechceme a občané země si udělají sami obraz o tom, jak byl zlikvidován boj proti korupci," řekl předseda ANO. O odstoupení neuvažuje ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), jak před časem naznačoval.

Reorganizaci policie řešili předsedové vládních stran už ráno na dohodovacím řízení, které vyvolalo hnutí ANO. Rozbroje v koalici neuklidnilo, vládní strany se dokonce liší i v názoru, zda skončilo, nebo ne. Jednání navázalo na noční zasedání Bezpečnostní rady státu, z něhož vzešla dohoda o pozdržení reformy o jeden měsíc na začátek srpna.

Nejvyšší státní zástupce a kritik reformy Pavel Zeman po zasedání rady uvedl, že mu zástupci policejního prezidia slíbili, že do reorganizace zapracují jeho připomínky. Jde mu především o organizaci nového útvaru nebo efektivitu rozpracovaných případů, u kterých musí být podle Zemana zajištěno, že na nich budou pracovat stále stejní lidé.

Ve středu jednal s nejvyšším státním zástupcem prezident Miloš Zeman. Shodli se na nutnosti vést diskusi v odborné, ne v politické rovině. S Babišem a Chovancem se Zeman setkal už v pondělí, znovu by měli jednat na společné schůzce v polovině příštího týdne. Až pak se prezident ke sporu vyjádří.

Policejní prezident Tomáš Tuhý ve středu vznik zastřešující Národní centrály proti organizovanému zločinu opět hájil, cílem kroku je podle něho efektivnější boj proti kriminalitě. Tuhého stanovisko podpořili i bývalí policejní prezidenti Jiří Kolář a Oldřich Tomášek.

Kritici se naopak obávají rozvratu vyšetřování citlivých případů. Hnutí ANO ale kritizuje to, že z informací z bezpečnostní rady vyplývá, že zatímco protikorupční útvar by si měl zachovat svoji vnitřní strukturu, Útvar pro odhalování organizovaného zločinu by měl být rozdělen do tří částí. Babiš navíc říká, že materiál k reformě vůbec neexistuje a jejím skutečným cílem je likvidace nezávislého útvaru, který vedl Robert Šlachta.

Plánované změny kromě politiky nadále rezonují i uvnitř policejního sboru. Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Šlachta se v souvislosti s dnešním verdiktem o reorganizaci vzdal úvah, že by si ještě mohl svůj odchod rozmyslet. Šlachta minulý týden požádal o uvolnění do civilu k poslednímu červnu. O případné zrušení žádosti by ale patrně stejně muselo rozhodnout policejní prezidium, jak stanoví příslušný zákon. Protimafiánský útvar dočasně povede bývalý šéf protikorupční policie Milan Komárek. Kromě Šlachty s reorganizací nesouhlasí i další příslušníci útvaru.

Tagy: Česko domácí policie ČR Sobotkova vláda koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL česká politika reorganizace policie

Zdroje: ČTK