Paranoia nebo populismus? Všichni mě chtějí zničit, piští Babiš

KOMENTÁŘ - Komentáře autor: Dalibor Olšanský

Československý magnát, toho času český ministr financí Andrej Babiš tvrdí, že ho jeho soupeři chtějí dostat z politiky, protože se spolu se svým hnutím ANO snaží bojovat proti korupci. Čelí podle svých slov "brutálním útokům" a "sprostým urážkám". Otázka je, jestli tomu sám věří, nebo jde o populistický tah, jak odvrátit pozornost od své hysterické reakce na reorganizaci policie. 

Andrej Babiš v pozadí s policejním prezidentem Tomášem Tuhým

Andrej Babiš v pozadí s policejním prezidentem Tomášem Tuhým,zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Že se nad nim samým stahují korupční mračna, ať už jde o kauzu Čapí hnízdo nebo Agrotec z Babišova holdingu Agrofert, to pro něj není žádný argument. Vše je podle něj vykonstruované, protože právě on je jediný a skutečný bijce korupčníků. 

"Je to hon na mě, aby mě donutili odejít z politiky, protože jim vadíme," prohlásil v neděli vicepremiér. K srdci si nebere ani spekulace, že podezřele dobré hospodářské výsledky jeho firem by mohly  být výsledkem jeho vládního angažmá, ani kritiku, že svůj resort vede špatně. To vše jsou pomluvy, které mají jeden jediný cíl.

Existuje samozřejmě možnost, že má Babiš pravdu a všichni (nejen sociální demokraté a KDU-ČSL, ale také i TOP-09 v čele s jeho úhlavním nepřítelem Miroslavem Kalouskem) mu jdou po krku. "Všichni si přejí, abychom odešli z vlády," reagoval na kritiku koaličních partnerů i opozice. 

Babiš se ovšem s potíráním korupce zatím příliš nepředvedl a svůj "antikorupční bič" vytahuje nejčastěji v situacích, kdy čelí více či méně věcné kritice, takže tím může jen těžko nějak výrazně děsit své politické kolegy. 

O něco pravděpodobnější je možnost, že kritika vyvolává v Babišovi paranoidní záchvaty. Koneckonců manický pocit, že se proti němu spikl celý svět, by nebyl úplně překvapivý vzhledem k jeho bohatství a postavení. Jenže to by znamenalo, že Babiš dává najevo svůj strach. A schopný a zkušený manažer, což jsou vlastnosti, na které utáhl v minulých volbách voliče, by něco takového přece nepřipustil. 

A tak se dostáváme k nejpravděpodobnějšímu scénáři - svou prověřenou protikorupční kartu Babiš vytáhl, aby odvedl pozornost od své přehnané, takříkajíc hysterické reakce na dění kolem policejní reorganizace. 

Koneckonců ukvapené vyhrožování odchodem z koalice už vzal zpátky a v neděli potvrdil, že v koalici zůstat chce. Pokud však ministr vnitra Milan Chovanec podepíše reorganizaci před středečním dohodovacím řízením koalice, které si vyžádalo ANO, Babiš pak bude požadovat Chovancovu rezignaci.

Ministr vnitra předeslal, že dokument může podepsat po úterním zasedání bezpečnostní rady, na kterou Babiš nejprve odmítl dorazit a pak svou přítomnost podmínil tím, že se ho zúčastní i ministr spravedlnosti Robert Pelikán a šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta, který v reakci na chystané změny v policii odešel do civilu. 

Chovanec tvrdí, že Šlachta podlehl drbům a zapletl se do politické hry. Babišův odpor k reformě policie může být podle ministra vnitra zástěrkou, aby se nevyšetřovaly některé záležitosti související s Babišovým podnikáním. Chovanec také poukázal na novinářské tvrzení, podle nějž měl Babiš dlouhodobé styky s detektivy ÚOOZ.

Babiš to sice odmítá s tím, že právě Šlachtův útvar řeší "pseudokauzu" jeho Agrotecu, faktem ale je, že jeho reakce na policejní reorganizaci byla přinejmenším přehnaná. Otázka, co může z pozice ministra financí vědět o dění v tak uzavřeném světě, jakým jsou policejní struktury, nebo v  temných zákoutích ministerstva vnitra, zůstává nezodpovězená.

Dokud Babiš nepřijde s konkrétními informacemi, jeho velkohubé proklamace o boji s všemožnými živly, které se jemu a jeho čistým snahám staví do cesty, zůstanou jen populistickým mlácením prázdné slámy. 

Tagy: Česko domácí policie ČR Sobotkova vláda česká vláda česká politika reorganizace policie

Zdroje: ČTK,Vlastní