USA k útoku na Sýrii použily podle vládního zdroje agentury Reuters rakety s plochou dráhou letu typu Tomahawk. Britské ministerstvo obrany oznámilo, že se do operace zapojily čtyři stíhací letouny typu Tornado. Na twitteru francouzského prezidenta Emmanuela Macrona se objevilo video s letadlem typu Rafale.
Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že rakety nevstoupily do zóny ruské letecké obrany v okolí základen Tartús a Hmímím. Raketový útok cílil podle něj na "syrskou vojenskou a civilní infrastrukturu". Ruská protivzdušná obrana se nijak nepodílela na zastavení útoku, dodalo ministerstvo.
Íránské ministerstvo zahraničí útok proti Sýrii ostře odsoudilo a označilo jej za flagrantní porušení mezinárodního práva a syrské svébytnosti. Libanonské šíitské hnutí Hizballáh ocenilo syrskou protivzdušnou obranu za to, jak se postavila proti "třístranné agresi".
Syrský prezident Bašár Asad řekl svému íránskému protějšku Hasanu Rúhánímu, že útok jen zvýší odhodlání Sýrie "bojovat proti terorismu a rozdrtit ho na každé pídi země". Rúhání v telefonickém rozhovoru, o němž informoval úřad syrského prezidenta, ujistil Asada, že Írán bude nadále stát po boku Sýrie.
Všechny země Severoatlantické aliance daly v sobotu najevo plnou podporu noční operaci. Novinářům to po odpoledním jednání velvyslanců zemí NATO řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.
Ruský návrh rezoluce odsuzující útok neprošel
Rada bezpečnosti OSN v sobotu 17:00 SELČ zahájila také mimořádné zasedání k Sýrii, o něž požádalo Rusko. Generální tajemník OSN António Guterres na úvod zasedání vyzval členy rady, aby zachovali umírněnost a vyvarovali se vyhrocování situace v Sýrii.
Sdělil také, že v Sýrii jsou už mezinárodní vyšetřovatelé a jsou připraveni odjet do Dúmy a okolnosti útoku ze 7. dubna vyšetřit.
Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja dnes v radě řekl, že USA a jejich spojenci projevili naprostou lhostejnost k mezinárodnímu právu. Útok byl podle něj napadením suverénního státu a ohrozil snahu OSN o řešení syrské krize.
Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová ale řekla, že údery byly velmi přesně naplánovány tak, aby se na minimum omezilo nebezpečí civilních obětí. Podle ní byly údery odůvodnitelné a USA budou nadále pronásledovat kohokoli, kdo použije chemické zbraně.
Rusko dnes v radě nechalo kolovat návrh rezoluce, která odsuzuje "agresi proti Syrské arabské republice ze strany USA a jejich spojenců jako porušení mezinárodního práva a Charty OSN" Rada bezpečnosti OSN ale ruský návrh rezoluce zamítla.
Pro text hlasovaly kromě Ruska ještě Bolívie a Čína, osm zemí bylo proti a čtyři se zdržely. Pro přijetí rezoluce bylo zapotřebí nejméně devět z 15 hlasů v radě a vetovat nesmí ani jeden z pěti stálých členů rady, z nichž tři - USA, Británie a Francie - jsou země, které na Sýrii zaútočily.
Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v rozhovoru poskytnutém listu Kommersant řekl, že Rusko je v kontaktu se Spojenými státy i dalšími zeměmi, které se podílely na raketovém útoku. Moskva má podle něj zájem na spolupráci s Washingtonem při řešení syrské krize.
Hrad úder odsoudil
Česká diplomacie vnímá útok USA, Británie a Francie v Sýrii jako jasný vzkaz těm, kdo by chtěli pokračovat v chemických útocích. Rada bezpečnosti OSN podle ní nedokázala situaci v Sýrii po "barbarském útoku proti civilnímu obyvatelstvu" účinně řešit. Česko společně s dalšími státy EU vyzývá aktéry syrského konfliktu ke zmírnění bojů a k obnovení jednání.
"USA, Velká Británie a Francie daly jasně najevo, ze nelze nijak tolerovat použití chemických zbrani. Byly minimalizovány dopady útoku na civilisty," uvedla na twitteru ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO).
Podobně se vyjádřila i velká část představitelů opozičních sněmovních stran. "Raketové útoky spojenců považujeme za silný varovný signál o tom, že používání chemických zbraní - nota bene proti civilistům - je nepřijatelné," uvedl předseda lidovců Pavel Bělobrádek.
"Použití chemických zbraní proti vlastnímu obyvatelstvu je odporný zločin, který nelze tolerovat. Společná akce USA, Velké Británie a Francie v Sýrii je správnou reakcí," uvedl na twitteru předseda ODS Petr Fiala. "Odpovědnost za stav v Sýrii nese (syrský prezident Bašár) Asad a jeho spojenci, Rusko a Írán," napsal na twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.
Útok na Sýrii naopak odsoudil předseda komunistů Vojtěch Filip. "Vojenské ataky nikdy nepřispěly k řešení, naopak přiostřují napětí, a právě tento útok může mít katastrofický dopad," sdělil.
Kriticky se vyjádřil i mluvčí prezidenta Miloše Zemana Ovčáček. "Vojenské řešení je vždy až to poslední," uvedl. Zároveň osočil novináře a kritiky Zemana, že podporují válku.
"Útok spojenců na chemické cíle v Sýrii podpořilo NATO, tedy i ČR. Správně, očekávám podpůrná vyjádření Hradu," napsal na twitteru český europoslanec a místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička.