Asad prý zabíjel chemickými zbraněmi. Hrozí mu mezinárodní odveta

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Možná až sedmdesát mrtvých si vyžádal útok vládních sil v syrském městě Dúmá. Podle záchranářů z organizace označované jako Bílé přilby byli použity chemické zbraně. Syrská státní média tyto informace popřely, naopak obviňují atakované rebely z šíření falešných zpráv. Spojené státy už vyjádřily pobouření a v případě potvrzení chemického útoku žádají mezinárodní reakci.

Syrská armáda bombarduje část města ovládanou rebely

Syrská armáda bombarduje část města ovládanou rebely,zdroj: Profimedia

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) informovala, že ve městě Dúmá přišlo v sobotu o život 11 lidí, včetně čtyř dětí, v důsledku udušení po útoku vládních sil. Celkem 70 osob se podle SOHR potýkalo s dýchacími obtížemi. Organizace ale není schopna "potvrdit, či vyloučit" obvinění z použití chemických zbraní syrskou armádou.

Podle Syrsko-americké zdravotnické společnosti (SAMS), což je charitativní skupina podporující lékařská zařízení, zahynulo při chemických útocích v sobotu v oblasti 35 lidí. SAMS oznámila, že nemocnici v Dúmě zasáhla chlorová bomba a zabila šest lidí. Druhý útok "směsí chemických látek", včetně nervových, zasáhl nedalekou budovu. "Kontaktujeme americkou vládu a evropské vlády," řekl viceprezident organizace Basel Termanini agentuře Reuters.

Také záchranáři z organizace označované jako Bílé přilby mluví o útoku toxickým chlórem a druhém útoku v sobotu večer. "Celé rodiny byly zadušeny ve sklepích poté, co se Dúmá stala terčem útoku jedovatým plynem. Čtyřicet lidí je mrtvých a stovky byly zraněny," napsaly Bílé přilby na twitteru.

Vina i na straně Ruska

Za děsivé označilo americké ministerstvo zahraničí zprávy o množství obětí údajného útoku chemickými zbraněmi. Pokud se prokáže pravdivost těchto informací, budou Spojené státy požadovat odpověď mezinárodního společenství, uvedla americká diplomacie podle agentury Reuters.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová s poukazem na opakované používání chemických zbraní režimem syrského prezidenta Bašára Asada prohlásila, že Asadova vláda a Rusko, které ji podporuje, musejí být pohnány k odpovědnosti. Podle Nauertové je rovněž nutné "s okamžitou platností zabránit jakýmkoli dalším útokům".

"Rusko, se svou neochvějnou podporou (syrskému) režimu, nese v konečném důsledku odpovědnost za tyto brutální útoky," dodala Nauertová.

Syrská armáda, která má podporu Ruska, se snaží z Dúmy vytlačit radikály z organizace Džajš al-Islám. Útoky na Dúmu byly obnoveny po neúspěšných vyjednáváních, v nichž se vláda snažila přimět oponenty k evakuaci. Podařilo se to na několika místech východní Ghúty, avšak skupina Džajš al-Islám, která působí hlavně v Dúmě, zatím na dohodu nepřistoupila.

Tagy: Rusko Sýrie zahraničí Spojené státy americké syrský režim terorismus a násilí chemické a biologické zbraně

Zdroje: ČTK