Rakety vypálené na Sýrii sestřelíme, varuje Rusko. Připravte se, vzkázal Trump

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 11. 4. 2018 16:41) - Aktuality autor: šar

Americký prezident Donald Trump ve středu prostřednictvím twitteru vyslal Moskvě dva protichůdné signály. Nejprve vyzval Rusko, aby se připravilo na rakety, čímž reagoval na ruskou hrozbu, že jakékoli rakety vypálené na Sýrii budou sestřeleny. Pak označil nynější americko-ruské vztahy za historicky nejhorší a navrhl, aby obě země skončily se závody ve zbrojení. Podle Moskvy by mohl Washington začít likvidací chemických zbraní.

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump,zdroj: Profimedia.cz

Trump připravuje odvetu za útok na syrskou Dúmu, při němž podle opozičních zdrojů syrská armáda o víkendu použila chemické zbraně. Rusko tvrdí, že se to neprokázalo a že je třeba události v Dúmě nezávisle vyšetřit.

"Rusko hrozí sestřelením všech raket vypálených na Sýrii. Připrav se Rusko, protože (rakety) přijdou, pěkné a nové a 'chytré'! Neměli byste být partnery toho Plynem Vraždícího Zvířete, které zabíjí vlastní lidi a raduje se z toho," tweetoval Trump.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí k tomu řekla, že americké rakety by se měly zaměřit na "teroristy, ne na legitimní syrskou vládu". Podle ní také může být raketový útok pokusem zničit důkazy o údajném chemickém útoku v Sýrii.

Trump o něco později na twitteru napsal, že vztahy USA a Ruska jsou nyní vůbec nejhorší, a to i když započítá období studené války. "Není k tomu důvod. Rusko nás potřebuje, abychom mu pomohli ekonomicky, což lze snadno učinit. Potřebujeme, aby národy spolupracovaly," napsal Trump. "Co zastavit závody ve zbrojení?" dodal.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí takový návrh přivítala. "Výborný nápad! Je tady návrh začít likvidací chemických zbraní. Těch amerických," poznamenala na facebooku sarkasticky mluvčí Marija Zacharovová. USA v souladu s konvencí o zákazu chemických zbraní svůj arzenál postupně likvidují, konec je naplánován na rok 2023. Rusko už údajně od loňského roku žádné chemické zbraně nemá.

Podle amerického tisku chystá Trumpova vláda masivnější vojenskou akci, než byla ta loňská, kterou USA potrestaly syrský režim za chemický útok na Chán Šajchún. Tehdy Američané vypálili z lodí ve Středozemním moři 59 raket na syrskou leteckou základnu.

Turecký ministr obrany Nurettin Canikli řekl, že konflikt mezi USA a Ruskem může spustit vlnu násilí v celém regionu.

"V případě útoku na syrské jednoty podporované Ruskem nebude moci Rusko zůstat stranou, protože by přišlo o vliv. Mohou začít těžké boje. Jedna jiskra může zažehnout celou oblast a otevřít dveře konfliktu. Vyzýváme proto obě strany (Rusko a USA) ke zdrženlivosti a syrský režim k tomu, aby přestal podporovat teroristické organizace," řekl turecký ministr.

Pozor na lety nad částí Středomoří 

Evropská organizace pro bezpečnost leteckého provozu Eurocontrol také vydala varování pro letecké společnosti, které provozují lety nad východním Středomořím. Eurocontrol upozorňuje, že k útoku by mohly být použity střely typu vzduch-země nebo řízené střely, které mohou narušit navigační systémy.

"Lety ve východním Středomoří a v oblasti Kypru je třeba plánovat s patřičnou opatrností," uvádí Eurocontrol.

Letoví regulátoři v mnoha zemích včetně USA, Británie, Francie a Německa nedoporučují využívat syrský letový prostor. Agentura Eurocontrol ale oblast rozšířila i na území mimo Sýrii.

Letů ČSA se varování Eurocontrolu nedotkne, uvedl v reakci mluvčí aerolinek Daniel Šabík.

Mluvčí Lufthansy řekl, že jeho společnost je v kontaktu s úřady a o varování evropské agentury ví. "Letadla Lufthansy se už v rámci preventivních opatření určitou dobu východnímu Středomoří vyhýbají," řekl.

Společnost easyJet oznámila, že přijme ochranná opatření a změní trasy letů do Tel Avivu. Ryanair a British Airways zatím operují podle plánu, ale situaci pečlivě sledují.

Syrský vzdušný prostor dnes dopoledne použila letadla mimo jiné syrských a libanonských leteckých společností; podle agentury Reuters se dnes další civilní lety v syrském vzdušném prostoru neplánují.

WHO chce do Dúmy

Po sobotním útoku v Dúmě vykazovalo příznaky zasažení toxickými chemikáliemi na 500 lidí, oznámila též ve středu Světová zdravotnická organizace (WHO), která zároveň požádala o umožnění okamžitého přístupu do oblasti.

"U postižených osob šlo zejména o příznaky silného podráždění sliznic, selhání dýchání a narušení centrální nervové soustavy," uvedla WHO ve svém prohlášení. Organizace se přitom odvolává na údaje poskytnuté partnerskými zdravotnickými organizacemi, protože sama do oblasti přístup nemá.

Na údajný chemický útok upozornily takzvané Bílé přilby, což je dobrovolnická záchranářská organizace mající blízko k povstalcům ovládajícím zasaženou enklávu ve východní Ghútě.

"WHO je hluboce znepokojena zprávami o podezření z použití toxických chemikálií ve městě Dúmá ve východní Ghútě," uvedla dnes WHO. Podle ní při útoku zahynulo údajně více než 70 lidí, kteří se nacházeli ve sklepeních domů. Z nich 43 obětí vykazovalo příznaky naznačující, že byli vystaveni vysoce toxickým chemikáliím. Při útoku byla prý zasažena také dvě zdravotnická zařízení.

WHO připomněla všem stranám konfliktu, že mají podle příslušné rezoluce Rady bezpečnosti OSN za povinnost zdržet se útoků na zdravotnická zařízení a personál.

"WHO požaduje okamžitý a neomezený přístup do této oblasti, aby mohla poskytnout péči postiženým, posoudit dopady na jejich zdraví a zajistit komplexní zdravotnickou pomoc," sdělil v prohlášení zástupce šéfa WHO Peter Salama.

Tagy: Rusko zahraničí Spojené státy WHO letecká doprava chemické zbraně konflikt v Sýrii Středozemní moře

Zdroje: ČTK