Syrská krize vrcholí. Asad dobyl Dúmu, Trump váhá a Britové poslali ponorky

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Svět napjatě očekává další vývoj v Sýrii. Podle Ruska se vládní armádě podařilo dobýt město Dúmá, čímž ovládla celou oblast východní Ghúty. Přesto režim Bašára Asada čeká, zda americký prezident Donald Trump naplní svoji hrozbu raketového útoku, kterou už ohlásil na svém twitterovém účtu. Pentagon ale případnou akci údajně odložil. 

Syrská armáda dobyla celou oblast východní Ghúta

Syrská armáda dobyla celou oblast východní Ghúta,zdroj: Profimedia

Boje ve východní Ghútě začaly v polovině února a o život v nich přišly stovky lidí. Dúmá byla 7. dubna terčem útoku, při němž byly podle opozice použity chemické zbraně. Sýrii za to hrozí odveta, kterou připravuje americký prezident Donald Trump a spojenci USA.

Ruský generál Jurij Jevtušenko řekl, že nad Dúmou vlaje syrská státní vlajka. Agentura RIA Novosti oznámila, že Rusko do Dúmy poslalo vojenské policisty, kteří zajistí pořádek a předání města do rukou syrských úřadů.

Z východní Ghúty se postupně evakuovaly jednotlivé povstalecké skupiny. Jako poslední vyjednávala Džajš al-Islám, která působila právě v Dúmě. Podle Ruska tato skupina odevzdala ruské straně, která s ní vyjednávala, 400 zbraní včetně děl, granátometů a odstřelovacích i útočných pušek.

Útok ohlášený přes sociální sítě

Svět napjatě očekává, zda Bílý dům naplní svou pohrůžku raketovým úderem proti Sýrii. Rusko před vojenskou akcí varuje, Sýrie údajně vyklízí možné vojenské cíle. Bolívie požádala, aby se dnes krizí zabývala na uzavřeném zasedání Rada bezpečnosti OSN.

Přestože prezident Donald Trump ve středečním twitterovém vzkazu do Moskvy raketový útok ohlásil, americký Pentagon dal na vědomí, že situaci zatím analyzuje a zkoumá zpravodajské informace. Podle své mluvčí zatím Trump konkrétní časový plán akce nestanovil a v úvahu připadá kromě raketového útoku řada možností včetně nevojenských. Na důkazech o odpovědnosti režimu Bašára Asada prý ministerstvo obrany USA teprve pracuje, podle agentury Reuters zřejmě stoprocentní jistotu nemá.

Rusko chemický útok Damašku popírá. Moskva tvrdí, že vyhrocenou situaci navzdory slovním přestřelkám konzultuje s velením americké armády a prostřednictvím Turecka i se Severoatlantickou aliancí. Izrael se připravuje na možný vojenský útok ze Sýrie nebo Íránu, přestože prý není příliš pravděpodobný.

Zapojí se případně i arabští spojenci

Americké vojenské akce by se pravděpodobně zúčastnila Francie a Velká Británie. Podle tisku už dostali britské ponorky schopné raketového útoku příkaz připlout na dostřel k syrským břehům.

Britské ponorky dostaly rozkazy přesunout se do míst, odkud budou moci raketami zasáhnout Sýrii. Jde o přípravu na možný útok proti režimu syrského prezidenta, který by mohl přijít již ve čtvrtek, napsal britský deník The Daily Telegraph. Britská premiérka Theresa Mayová podle listu ještě neučinila konečné rozhodnutí, zda se její země připojí k případným úderům chystaným Spojenými státy a Francií v reakci na údajný chemický útok syrské armády v Dúmě. Chce ale být schopna jednat rychle.

Deník se ve své zprávě odvolává na vládní zdroje a rovněž uvádí, že Británie "dělá všechno potřebné" pro to, aby byla schopna vypálit z ponorek střely Tomahawk, které by mířily na vojenské cíle v Sýrii. Zpravodajská televizní stanice BBC nedlouho před tím uvedla, že Mayová je připravena schválit účast své země ve vojenské akci, kterou dnes v bojovném tweetu ohlásil americký prezident Donald Trump. Premiérka údajně nehodlá žádat předem parlament o schválení.

Mayová nicméně svolala na čtvrteční odpoledne mimořádné jednání vlády. A podle televizní stanice Sky News se očekává, že kabinet požádá, aby schválil účast Londýna na případných leteckých úderech proti syrskému režimu. Opozici se ale vynechání parlamentu nelíbí. Šéf labouristů Jeremy Corbyn již Mayovou upozornil, že při jakékoli vojenské akci v Sýrii by měli mít své slovo i britští poslanci.

Podle západních médií je případnou americkou akci připravena podpořit i Francie. V americkém tisku se objevily spekulace, že vedle Francie počítají USA také s podporou Saúdské Arábie a Kataru.

Tagy: Francie Rusko Sýrie Velká Británie zahraničí konflikt v Sýrii Spojené státy americké americký prezident syrský režim

Zdroje: ČTK