Tenisky jako umělecká díla: Obnošené luxusní kusy vyjdou na pořádný balík

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Zapomeňte na kabelky nebo hodinky! Mezi luxusními módními doplňky vedou obyčejné tenisky. Tedy ne tak úplně obyčejné - vlastnit alespoň pár luxusních tenisek je pro stále se rozrůstající počet lidé tak důležité, že jsou ochotni za obnošené drahé kecky zaplatit klidně v přepočtu milion korun.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Desetiletý Christian má ve svém pokojíku na předměstí New Yorku 20 párů luxusních tenisek. Čtrnáctiletý Maxance neúspěšně žádal rodiče, aby mu k narozeninám koupili adidasky za 800 dolarů (17 600 Kč).

"Žijeme ve světě, kde jsou tenisky na hranici uměleckých děl," prohlašuje mladý Newyorčan. Žijeme rovněž ve světě, kde se značkové tenisky, plody spolupráce mezi sportovními a luxusními značkami, rapery a slavnými sportovci staly základním prvkem mužské garderoby, od útlého chlapeckého věku až do čtyřicítky.

Některé tenisky, které bývají často vyráběny v omezeném množství, se mohou prodávat za několik desítek tisíc dolarů. Například vzácný model Air Jordan 11 Retro "Jeter" se v posledních týdnech prodával za zhruba 50 tisíc 000 dolarů (1,1 milionu Kč).

Drahé teniskové sekáče v centru New Yorku

Drahé tenisky se prodávají z druhé nebo třetí ruky, především na internetu, ale také v luxusních obchodech. Několik takových butiků je v New Yorku, jedné ze světových metropolí vzkvétající kultury tenisek.

Nákup a opětovný prodej tenisek není ničím novým. Odstartoval v 90. letech minulého století, po úspěchu prvních Air Jordan vyrobených značkou Nike pro legendárního amerického basketbalistu Michaela Jordana. Pak se rozšířil počátkem tisíciletí na internetu v aukční síni eBay.

Tento trh, který podporují celebrity, se nedávno rozšířil do celého světa a vzkvétá ve Spojených státech, v Evropě i v Asii. Od roku 2016 má dokonce svou kotační burzu na webové adrese StockX.

Nikdo přesně nezná rozsah tohoto trhu s teniskami, ale rozhodně zažívá velký růst, říká analytik sportovního trhu Matt Powell. "Soustřeďuje se kolem několika významných profesionálů, ale podněcuje jej záplava drobných překupníků, pro něž tato činnost znamená příjem, jehož výši je obtížné odhadnout," dodává.

"Někteří ji odhadují na jednu miliardu dolarů, ale to je jen část trhu se sportovní obuví, který v roce 2017 dosahoval 38 miliard dolarů (836 miliard Kč) ve Spojených státech a téměř 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč) ve světě," zdůrazňuje Powell.

Další cíl: Ženy

Avšak John McPheters, prezident a spoluzakladatel internetového serveru Stadium Goods, který koncem roku 2015 otevřel v Soho jeden z nejmódnějších prodejních prostorů, považuje tyto údaje za nižší, než ve skutečnosti jsou. Stadium Goods prodala loni obuv za více než 100 milionů dolarů (2,2 miliardy Kč). A letos podle McPheterse prodej vzrostl o 200 procent. Trh ozdravilo zavedení certifikátů pravosti, které chrání modely před padělateli.

Plány Stadium Goods svědčí o růstu a globalizaci trhu. Prodej na internetu tvoří 90 procent obratu, ale společnost hodlá v nadcházejících měsících otevřít několik dalších obchodů v Spojených státech i v zahraničí. "Naším druhým trhem je nyní Čína," říká John McPheters, který chce ve spojení s platformou luxusního internetového obchodu FarRetch brzy proniknout na ruský trh.

John McPheters soudí, že klíčem k dalšímu růstu je upoutat více ženy. "Je to problém sektoru. Značky se snaží už dlouho přilákat ženy s růžovými teniskami a 'ženskými' barvami, zatímco ženy chtějí stejné produkty jako muži. V nadcházejících měsících se budeme snažit najít nové způsoby, jak prezentovat naše výrobky se zaměřením na ženy," prohlašuje.

Tagy: zahraničí Spojené státy móda a oděvní průmysl

Zdroje: ČTK,AFP