Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Jak vypadat jako milionář, i když jím nejste

Jak vypadat jako milionář, i když jím nejste
Milionářem sice nemůže být každý, ale proč tak alespoň nepůsobit? Ilustrační snímek | zdroj: ThinkStock

To, že někdo nemá na rozhazování, na něm nemusí být na první pohled vidět. Stačí se držet několika zásad v oblékání a na důležitém jednání si nikdo nevšimne, že do elitního klubu vysokých manažerů (zatím) nepatříte.

Pokud svůj vizuální dojem nezničíte ve chvíli, kdy promluvíte, máte šanci, že držením se následujících rad se na vás movitější kolegové či budoucí šéfové na přijímacích pohovorech nebudou dívat skrz prsty.

Základní rady nabízí Sylvie di Giusto, která pracovala více než dvacet let v oblasti lidských zdrojů a od roku 2009 působí jako osobní stylistka a módní poradkyně. Módní rady dává například manažerům společností BMW, McKinsley či Thomas Cook a podílí se i na stylu jejich produktů.

Její rady jsou poměrně jednoduché a ani téměř nic nestojí…

Při nakupování se držte pravidla jedné třetiny

Každý muž by měl mít alespoň jeden kvalitní oblek, u žen to platí kostýmku – jedno, zda s kalhotami či sukní. Di Giusto doporučuje, aby tyto kousky patřily do dražší kategorie, přičemž platí, že čím víc lidé vydělávají, tím více by do těchto kousků měli investovat.

Nakupovat se dá ale chytře, aniž by musel člověk slevit z kvality. Doporučuje zamířit chodit nejen do značkových prodejen, ale navštívit i jejich oficiální e-shopy a outlety.

Autorka knihy Příručka milionáře: Jak vypadat a chovat se jako milionář, i když jím nejste Vicky Oliverová doporučuje držet se pravidla jedné třetiny: Místo toho, abyste si koupili tři levnější a obyčejnější věci, kupte si jednu dražší a kvalitnější a kombinujte ji.

Myslete i na ten sebemenší detail

Di Giusto si pamatuje uchazeče o práci, se kterým dělala pohovor, když pracovala pro jednu německou firmu. Vypadal skvěle a i jeho odpovědi byly vyhovující. Na konci pohovoru ale vytáhl telefon, aby si zapsal termín další schůzky. V tu chvíli si di Giusto všimla sprostého slova, které měl napsané na pouzdru.  

Okamžitě začala přehodnocovat obraz, který si o něm během schůzky udělala. Sice nakonec práci dostal, ale málem narušil dobrý první dojem svou nedbalostí. "Pokud to se svou image myslíte vážně, musíte si uvědomit, že oblekem to nekončí," připomíná di Giusto. Profesionálně musí působit vše.

Přizpůsobte oblékání svému oboru, ale dovolte si jeden "osobní kousek"

Bez ohledu na společnost, ve které pracujete, platí pro většinu pozic určitý dresscode. Nesnažte se z něj nějak výrazněji vybočovat.

Pokud pracujete v oblasti financí, oblékejte se konzervativněji, pokud ve výpočetní technice či programování, volte neformální oblečení. Když si nejste jistí, napoví vám to, jak se oblékají vaši nadřízení.

To ale neznamená, že musíte zcela potlačit své já. Di Giusto radí, abyste si vybrali jeden kus oblečení, kterým se budete odlišovat. Něco na způsob drobné rebélie – mohou to být extravagantní brýle nebo barevný lem u černých šatů, u mužů jsou pro změnu oblíbené barevné ponožky.

Uvědomte si, že "neformální" či "ležérní" neznamená ledabylý

Problém se slovíčkem neformální v souvislosti s oblékáním je, že vlastně nikdo přesně nedefinoval, co ona ležérnost znamená.

"Mnoho lidé si myslí, že ležérní znamená, že se nemusíte o oblečení starat," podotýká di Giusto. Ležérní podle ní znamená, že u svého běžného formálního oblečení vyměníte jeden či dva kousky. Jako příklad dává amerického prezidenta Baracka Obamu, v jehož případě neformální znamená, že sundá sako a kravatu a případně si vyhrne rukávy u košile.

Di Giusto varuje, že byste se neměli zas až příliš vzdalovat od svého běžného pracovního oděvu. Napovědět by mohlo například pravidlo, že do neformálního oděvu se oblečete rychleji než do jeho formální varianty. Třeba jako v případě oné košile bez kravaty a saka…

V případě parfému méně znamená více

Vůně by nikdy neměla být tak silná, aby odváděla pozornost od toho, co říkáte. "Ve chvíli, kdy svůj parfém sami cítíte, víte, že ho máte na sobě příliš," radí di Giusto, jak poznat míru. Na druhou stranu podotýká, že tohle doporučení neplatí všude – například v Itálii nebo Francii jsou lidé zvyklí lít na sebe litry kolínské…

Nenechte se ovládnout vadou na vizáži

Klíčem k úspěchu je sebevědomí. A pro něj je nejhorší, když začnete příliš přemýšlet nad chybami svého vzhledu. Chybějícího knoflíčku u košile si zřejmě nikdo nevšimne. Jakmile se tím ale začnete přehnaně zabývat, vaše chování na něj může nevědomky upozornit.

Stejně jako když se jednoho dne vzbudíte a řeknete si, že vaše zuby nejsou dokonale bílé. Najednou vám ostatní budou dávat za pravdu. Nebo si to alespoň budete myslet.

Ať už je váš problém jakýkoli, buď ho přijměte a nestyďte se za něj, nebo udělejte potřebné úpravy. Protože pokud nejste spokojeni sami se sebou, bude to na vás vidět.

Oblékejte se tak, abyste vypadali vyšší

K mocným lidé vzhlížejí. Podvědomě podle Oliverové hledáme jako vůdce někoho vyššího, protože si výšku spojujeme s autoritou. Pokud vás ale příroda v této oblasti neobdařila, můžete se pokusit alespoň vyvolat iluzi o své výšce.

Odborníci radí ženám nosit podpatky, ale vyhnout se kotníčkovým kozačkám či lodičkám s páskem kolem kotníku. Muži by pro změnu měli dát svou sílu najevo volbou tmavého obleku. Pro obě pohlaví platí, že menší lidé by měli raději nosit jednobarevné oblečení tvarující postavu.

Nezapomínejte na spánek

A nakonec možná nejdůležitější pravidlo: nastavte si správný harmonogram spánku, abyste měli zdravou a zářící pleť. Oliverová radí, abyste si několik dní za sebou zapisovali, jak dlouho jste spali a jaká byla druhý den vaše produktivita práce.

"Jakmile zjistíte, kolik hodin spánku potřebujete, snažte se tento čas důsledně dodržovat i o víkendech. Přinuťte se chodit spát a vstávat každý den zhruba ve stejnou dobu," píše. 

Zdroje: