Stát přidá na pojistném za děti a důchodce 49 korun. Má to zlepšit stav zdravotnictví

AKTUALITA - Aktuality autor: red

O 3,5 miliardy korun víc než letos stát vydá příští rok na své pojištěnce - tedy děti, důchodce a nezaměstnané. Vláda dnes projednávala návrh ministerstva zdravotnictví, podle kterého stát odvede na jednoho pojištěnce měsíčně o 49 korun víc, jak na Twitteru oznámil premiér Bohuslav Sobotka. Pojistné se zvýší na 969 korun za osobu. 

Zvýšení pojistného má zlepšit lékařskou péči i platy zdravotníků. Ilustrační snímek

Zvýšení pojistného má zlepšit lékařskou péči i platy zdravotníků. Ilustrační snímek,zdroj: Lucie Pařízková / Empresa Media / Profimedia

Peníze navíc by měly sloužit především k personální stabilizaci ve zdravotnictví. "Umožní to zlepšit financování léčby a pokračovat ve zvyšování platů zdravotníků," uvedl premiér Sobotka. 

Stát platí pojistné za zhruba 5,95 milionu lidí, mezi kterými jsou především děti, důchodci či nezaměstnaní. Vyměřovací základ pro tyto platby je nyní stanoven zákonem s tím, že vláda může tuto částku svým nařízením měnit.

Výše pojistného činí 13,5 procenta z vyměřovacího základu. Pro letošní rok dosahuje základ 6814 korun, měsíční platba za jednoho pojištěnce je 920 korun. Pro příští rok by se základ měl zvednout na 7177 korun a měsíční pojistné na 969 korun.

Ministerstvo zdravotnictví odhaduje, že letos stát vydá na platbách za státní pojištěnce 65,8 miliardy korun, příští rok by to mělo být 69,3 miliardy korun. Tyto platby tvoří necelou čtvrtinu z příjmů veřejného zdravotního pojištění, které by letos měly dosáhnout 276,59 miliardy korun. Výdaje by měly být asi o 23,5 milionu korun nižší.

Vláda už dříve slíbila, že by se platy v nemocnicích měly v příštím roce zvednout o deset procent. Ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že příjmy systému stoupnou i díky meziročnímu růstu výběru pojistného od pracujících. Celkově by tak měly stoupnout o zhruba 12,8 miliardy korun. 

 

Tagy: Česko domácí Ministerstvo zdravotnictví zdravotní pojištění česká politika české zdravotnictví

Zdroje: ČTK