Volno na péči o těžce nemocného příbuzného? Pouze se souhlasem zaměstnavatele

AKTUALITA - Aktuality autor: luk

Vláda schválila dlouhodobé placené ošetřovatelské volno, s nepřítomností zaměstnance ale bude muset souhlasit jeho zaměstnavatel. To může být značná komplikace, podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) proto bude hlavní zavést dlouhodobé ošetřovné do praxe.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

"Když se uvidí, že zaměstnavatelé z velké míry dělají naschvály a nechtějí zaměstnance pustit, tak se ten zákon může vždycky na základě tlaku lidí změnit," uvedla ministryně Marksová, podle níž ale pro lidi, kteří se musí postarat o vážně nemocné příbuzné, funguje uvedený model třeba v Rakousku.

Novelu zákona nyní posoudí Sněmovna, předseda lidovců, vicepremiér Pavel Bělobrádek tam očekává "poměrně intenzivní debatu". Novinářům řekl, že vláda přijala kompromis mezi potřebami zaměstnavatelů a snahou ulehčit péči o ty, kteří potřebují pomoc od rodiny.

"Ta debata má dvě stránky. Pokud zaměstnavateli vypadnou dva tři lidé nečekaně na 90 dnů, tak to může pro ně být velmi komplikované. Mohlo by se také stát, že by někteří zaměstnanci mohli to až zneužívat, že by si mohli ošetřovné vzít několikrát ročně," řekl Bělobrádek.

Obavy z dopadu tříměsíčního výpadku zaměstnanců na firmy má i opoziční TOP 09. "Navrhujeme diskutovat se zaměstnavateli a teprve pak zvolit vhodnou délku pečovatelské dovolené, aby byla ku prospěchu rodinám a neblokovala zaměstnavatele na příliš dlouhou dobu," uvedla poslankyně TOP 09 Markéta Adamová.

"Dlouhodobým ošetřovným můžeme ochromit zaměstnavatele, kteří již dnes velmi zápasí o každého zaměstnance," myslí si také poslankyně opoziční ODS Lenka Kohoutová. "Máme zájem na tom, aby se pečující mohli v klidu věnovat péči a nemít strach, jak zajistí za tři měsíce, až dlouhodobé ošetřovné vyberou, péči o nemohoucího člena rodiny. Máme ale také zájem na tom, aby zaměstnavatel neměl problém s dlouhodobou nepřítomností," předznamenala v reakci na rozhodnutí vlády očekávanou debatu ve sněmovně.

Podmínky ošetřovného 

Lidé, kteří se musí postarat o příbuzné s vážnou nemocí či po úrazu, by si podle návrhu mohli vzít volno až na 90 dní, z nemocenského pojištění by mohli dostávat 60 procent základu svého příjmu. Zaměstnavatelům vadí to, že by museli pracovníka na delší dobu uvolnit, najít za něj náhradu a držet mu místo.

Podle návrhu by dlouhodobé ošetřovné trvalo až 90 dní, členové rodiny by se na něm mohli střídat. Volno by si mohli vzít lidé s nemocenským pojištěním na péči o člověka, který strávil aspoň týden v nemocnici a podle lékařů by potřeboval minimálně ještě měsíc opatrování. Týkalo by se to například lidí po vážných úrazech, po mozkové příhodě, operacích či s rakovinou a jinou těžkou nemocí.

Postarat by se mohli synové, dcery, vnoučata, manželé a manželky, prarodiče, registrovaní partneři a partnerky, druhové a družky, ale i sourozenci, zeťové a snachy či synovci a neteře. Mohly by to být i ti, kteří nejsou příbuznými, ale bydlí s ošetřovaným. Ministerstvo široký okruh pečujících zdůvodnilo tím, že by rodiny měly mít možnost vybrat si pro sebe nejlepší variantu péče.

Ročně by si podle analýzy ministerstva volno vybralo asi 30 tisíc lidí. Stálo by to kolem 1,8 miliardy korun. Suma zahrnuje nejen výdaje na ošetřovné z nemocenského pojištění, ale i výpadek u daní a sociálních odvodů. O 242 milionů ročně by pak přišlo zdravotní pojištění. Celkem asi 32 milionů by bylo potřeba ještě na mzdy téměř 60 lidí, kteří by se agendě věnovali.

Tagy: Česko domácí Ministerstvo práce a sociálních věcí sociální politika zdravotní péče nemoci a nákazy české zdravotnictví zdravotní péče v Česku sociální péče

Zdroje: ČTK