Dnes je středa 22. března 2023., Svátek má Leona
Počasí dnes 9°C Oblačno

Aktualizováno: Mezinárodní trestní soud vydal zatykač na Vladimira Putina

Aktualizováno: Mezinárodní trestní soud vydal zatykač na Vladimira Putina
Vladimir Putin | zdroj: Profimedia

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariji Lvovovou-Bělovovou. Soud zahájil jejich stíhání v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, konkrétně kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska. ICC to dnes oznámil ve zveřejněném prohlášení.

Podle Kremlu rozhodnutí ICC nemá právní základ a je „nehorázné a nepřijatelné“. Ruské ministerstvo zahraničí reagovalo sdělením, že „rozhodnutí nemá žádný význam“ a že „vůči ICC nemá žádné závazky“.

„Zločiny byly údajně na ukrajinském okupovaném území páchány nejpozději od 24. února 2022. Existují opodstatněné důvody domnívat se, že prezident Putin za ně osobně nese odpovědnost,“ stojí v prohlášení soudu.

V souvislosti s únosy ukrajinských dětí na ruské území stíhá ICC osmatřicetiletou Lvovovou-Bělovovou. Ve zprávě soudu u jejího jména stojí totéž datum 24. února 2022 i prohlášení, že „existují opodstatněné důvody se domnívat“, že činy „páchala přímo, společně s jinými osobami, nebo prostřednictvím jiných osob“.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová na oznámení z Haagu reagovala prohlášením, že „Rusko není součástí Římského statutu (na jehož základě ICC vznikl)“, a tudíž vůči tomuto soudu nemá žádné závazky.“ „Rozhodnutí vydat zatykač na prezidenta Putina nemá vůbec žádný význam,“ řekla Zacharovová.

Lvovová-Bělovová se pozastavila nad tím, jak mezinárodní společenství ocenilo její snahu pomoci dětem odváženým z Ukrajiny z oblasti bojů, a zdůraznila, že v této své práci hodlá pokračovat. Zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí minulý měsíc oznámila, že „adoptovala“ dítě z ukrajinského Mariupolu, který ruské jednotky ovládly loni v květnu.

profimedia-0332181046 ICC v Haagu | zdroj: Profimedia

Hlavní prokurátor ICC Karim Khan, který podle Reuters od února 2022 čtyřikrát navštívil Ukrajinu, řekl, že z ukrajinského území byly do ruských sirotčinců a dětských domovů odvezeny stovky dětí. „Domníváme se, že mnoho z nich bylo poté předáno k adopci v Rusku,“ řekl Khan.

Postup soudu uvítali ukrajinští představitelé. Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak prohlásil, že zatykač na Putina „je jen začátek“, a ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin rozhodnutí označil za „historické“.

ICC soudí jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny. Uznává ho přes 120 zemí, na jeho jurisdikci kromě Ruska nepřistupují například ani Spojené státy. Návrhy na zahájení procesu může podávat stát, jehož se případ týká, žalobce tribunálu nebo Rada bezpečnosti OSN.

O záměru ICC zahájit stíhání ve dvou případech v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu informoval již dříve tento týden americký deník The New York Times, podle kterého se stíhání mělo týkat i ruských útoků na ukrajinskou civilní infrastrukturu.

Rusko navzdory důkazům vyšetřovatelů, médií i očitým svědectvím odmítá, že by jeho jednotky na Ukrajině útočily na civilní cíle a zmíněné únosy ukrajinských dětí a dospívajících označuje za humanitární program. Kancelář ukrajinského generálního prokurátora nicméně uvádí, že má zprávy o více než 74 000 případech ruských zločinů spáchaných na Ukrajině.

České ninisterstvo zahraničí vydání zatykače na Putina uvítalo. „Putin je bezpochyby odpovědný za válečné zločiny a za zločin agrese a má stát před soudem. Velmi vítáme, že ICC k tomuto kroku přistoupil, a oceňujeme, že to zvládl v tak krátké době,“ řekl ministr Jan Lipavský.

Vydání zatykače na Putina pro podezření z válečných zločinů ukazuje, jak brutálně a v rozporu s mezinárodním řádem Rusko na Ukrajině postupuje, uvedl na twitteru premiér Petr Fiala. „V tuto chvíli je důležité, aby mezinárodní společenství pokračovalo v silné podpoře ukrajinských obránců, kteří bojují nejen za svoji vlast, ale za bezpečnost celé Evropy,“ doplnil předseda vlády.

„Jestli chceme mít respekt k mezinárodnímu právu a pokud ho někdo porušuje, a v tomto případě šlo o závažné porušení mezinárodního práva a únosy děti by rozhodně neměly být tolerovány, a pokud byly provedeny na rozkaz nejvyššího vedení země, v tomto případě Vladimira Putina, tak je správné, že na něho zatykač byl vydán,“ řekl novinářům prezident Petr Pavel v polském Rzeszówě.

Zdroje: