Dnes je pondělí 1. března 2021., Svátek má Bedřich
Počasí dnes 10°C Skoro jasno

Slavné dveře mají méně známého dvojníka

Slavné dveře mají méně známého dvojníka
Downing Street číslo 10 | zdroj: Profimedia.cz

Vyfotit se před sídlem britského premiéra je prakticky nemožné. Ale dá se to drobet oblafnout.

Vedle známých londýnských pamětihodností, jako je Buckinghamský palác, Tower Bridge, Big Ben a spol., míří řada turistů i na méně známá místa, jako například do uličky Adam Street nedaleko mostu Waterloo Bridge. Konkrétně k domu číslo 10.

Co je na něm tak zajímavého? Vlastně nic, sídlí tu jen kanceláře. Ale jeho vchod se jako vejce vejci podobá asi nejslavnější londýnské adrese Downing Street číslo 10, která je už po tři staletí sídlem britského ministerského předsedy. A protože v dnešní době je vzhledem k bezpečnostním opatřením prakticky nemožné pořídit fotografie proslulých dveří zblízka (o selfíčkách nemluvě), berou turisté často zavděk právě "náhradní" adresou v Adam Street. Je to sem koneckonců jen pár set metrů.

number10 Najdi rozdíly: Vlevo Downing Street 10, vpravo Adam Street 10 | zdroj: www.youtube.com Ne že by v Adam Street měli touhu se opičit, je to pouhá náhoda – obě budovy byly postaveny na sklonku 18. století.

Při porovnání je mezi dveřmi samozřejmě několik podstatných rozdílů, ale při zběžném pohledu si toho laik vlastně ani nevšimne. Nehledě na to, že po minometném útoku Irské republikánské armády v roce 1991 byly původní dubové dveře v Downing Street 10 nahrazeny ocelovými, které by měly atentátům odolat. Replika je ovšem dokonalá a původní dveře skončily v Churchillově muzeu.

Takže suma sumárum jsou vlastně dveře v Adam Street "pravější" než ty premiérské.

Zdroje:
Vlastní

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,120 26,220
USD 21,630 21,750
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma