Proč si dáváme sendviče, a nikoliv portsmouthy

MAGAZÍN - Magazín autor: Lukáš Strašík

Že sendvič vymyslel anglický lord Sandwich, ví snad každý. Ale obložený chleba se klidně mohl jmenovat úplně jinak.

Edward Montagu, první hrabě ze Sandwiche

Edward Montagu, první hrabě ze Sandwiche , zdroj: Profimedia.cz

Legenda kolem původu sendviče je dostatečně známá: Anglický lord Sandwich byl vášnivý hráč karet, a tak si nechával dát kus masa mezi dva chleby, aby mohl jednou rukou jíst a druhou hrát.

Ponechme stranou fakt, že John Montagu (1718-1792), takto 4. hrabě ze Sandwiche, byl významným státním úředníkem, námořním důstojníkem a diplomatem, a tak jeho převratný vynález možná nebyl ani tak motivován hráčskou vášní, jako spíš pracovním vytížením a nedostatkem času na oběd. Nicméně nechybělo mnoho, a sendvič se mohl jmenovat úplně jinak.

Britský politik, diplomat a admirál sir Edward Montagu se vyznamenal v první anglo-nizozemské námořní válce (1652-1654). Za své zásluhy si v roce 1660 mohl vybrat mezi hrabstvími Sandwich a Portsmouth. A protože v Sandwichi byl tou dobou důležitý námořní přístav, rozhodl se Montagu právě pro něj. Stal se tak prvním hrabětem ze Sandwiche, později ambasadorem v Portugalsku a Španělsku. A kdo s čím zachází, tím také schází: Padl v roce 1672 během třetí anglo-nizozemské války.

Hrabata ze Sandwiche však byla na světě, a je to dobře. Díky Edwardově volbě hrabství si chlebová kreace jeho potomka o sto let později vysloužila známý název "sendvič" – a my si nemusíme objednávat nelibě znějící "portsmouthy".

Tagy: zahraničí Velká Británie kulinářství a gastronomie chlebíčky dějiny a fakta

Zdroje: vlastní