Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes 0°C Zataženo

Proč mají Britové v koupelně oddělené kohoutky?

Proč mají Britové v koupelně oddělené kohoutky?
Dva oddělené kohoutky měly dříve své opodstatnění, tradice ale Britům zůstala a odmítají se jí vzdát | zdroj: Profimedia

Je to šok pro každého, kdo navštíví Velkou Británii. Můžete se dopředu psychicky připravit, ale realita vás stejně zaskočí. Při mytí rukou se buď spálíte, nebo riskujete omrzliny. Proč mají Britové oddělené vodovodní kohoutky?

Z každé strany umyvadla v koupelně jeden kohoutek. I při otočení nadoraz je pravděpodobnost, že se proudy uprostřed setkají a podaří se vám namíchat ideální teplotu, prakticky nulová. Přesvědčit však Brity o tom, že jejich řešení je – jemně řečeno – nepraktické, je nelehký úkol. A to přesto, že v kuchyni mají běžně vodovodní baterie smíšené, dokonce i pákové!

Tradice dvou oddělených kohoutků sahá do doby, kdy se v Británii stavělo vodovodní potrubí. V tehdejší době měla svůj odůvodněný význam – zatímco pitná studená voda pocházela právě z vodovodní sítě, teplá zpravidla z nádrže umístěné na půdě. Což s sebou neslo riziko kontaminace – ať už ze špíny nebo třeba přítomnosti hlodavců, a nebyla proto považována pouze za užitkovou.

"Vody byly udržovány odděleně, aby se smíšením zabránilo kontaminaci," vysvětlil pro BBC Kevin Wellman, generální ředitel britského instalatérského a topenářského institutu. Kromě toho přívod studené vody z podzemí a teplé z podkroví způsobovalo nevyváženost tlaků.

Holt vynález zpětného ventilu, který tento problém jednoduše vyřešil, přišel až v roce 1907, zatímco první veřejné vodovodní sítě se začaly budovat už začátkem 19. století.

Kohoutkový pokrok Britové nechtějí

Britům, kteří jsou na svůj systém zvyklí už od narození, na něm nepřijde nic zvláštního. Naopak britského premiéra Winstona Churchilla zaskočilo setkání se smíšenou baterií. Seznámil se s ní v roce 1942 při návštěvě Moskvy.

Byl tak nadšený možností umýt si ruce pod tekoucí vodou požadované teploty, že si tento vynález nechal namontovat i doma a její chvále věnoval i pasáž ve svých pamětech. Nicméně přesvědčit občany své země, že je to geniální nápad, se mu nepodařilo. V Parlamentu se mu vysmáli, že oddělené kohoutky nutí lidi neplýtvat vodou.

V šedesátých letech bylo alespoň vydáno doporučení, aby kohoutek se studenou vodou byl vždy umístěn vpravo, zatímco s horkou vlevo. To aby hlavně nevidomí věděli, kam sáhnout…

A jak si tedy mýt ruce v dvoukohoutkovém systému? Možností je několik – napustit si do umyvadla vodu tak, aby odpovídala preferencím; namočit si ruce ve studené, namydlit a opláchnout horkou nebo si je umýt zcela ve studené. V posledním případě ale možná nebude dvacetivteřinového mytí rukou, které se doporučuje pro likvidaci koronaviru, zcela účinné…

Zdroje:
Vlastní