První osobní schůzka Trump-Merkelová: Nezdvořilé gesto amerického prezidenta
18. 3. 2017 – 11:35 | Zpravodajství | luk

Za produktivní označili první osobní setkání v Bílém domě americký prezident Donald Trump a německá kancléřka Angela Merkelová. Komentátoři se nicméně shodují v tom, že na velké přátelství mezi nimi to nevypadá. Už předem se předpokládalo, že setkání nebude kvůli vzájemným rozporům snadné - zvlášť když se v minulosti oba opakovaně navzájem kritizovali.
Hlavními tématy schůzky bylo potvrzení významu NATO, férovost obchodních dohod, přistěhovalectví či vztahy s Ruskem a mírový proces na východní Ukrajině.
Trump NATO podporuje, platit se ale musí
Trump na úvod společné tiskové konference ujistil, že podporuje Severoatlantickou alianci, zároveň ale zdůraznil, že ne všechny země se na společné obraně spravedlivě podílejí. Žádnou z nich ale nejmenoval. Kancléřka potvrzení role NATO ocenila a přislíbila, že Německo bude své vojenské výdaje zvyšovat.
Podle dohody by alianční státy měly do roku 2024 odvádět na obranu dvě procenta svého HDP. Zatím to většina zemí včetně Německa či Česka nesplňuje; německý výdaj na vojenské účely činí 1,2 procenta HDP. Podle Merkelové má ale bezpečnost a obrana řadu aspektů, k nimž patří i rozvojová pomoc či podpora směřující ke stabilizaci afrických zemí. Merkelová rovněž Trumpovi přislíbila, že německá armáda bude nadále působit v Afghánistánu i bojovat proti Islámskému státu.
Pokud jde o zlepšení vztahů s Ruskem, na které USA i Evropská unie uvalily sankce kvůli ruské anexi Krymu a počínání na Donbasu, je třeba podle Merkelové postupovat krok za krokem. Kancléřka dodala, že nejdříve je nutné učinit pokrok v mírovém procesu na východní Ukrajině, kde proruští separatisté bojují proti ukrajinské vládě.
Na tiskové konferenci Trump zopakoval také svůj přísný postoj vůči přistěhovalectví. To označil za výsadu, nikoli za právo. Dodal, že jasnou prioritou je pro něj bezpečnost obyvatel USA. V minulosti kritizoval Merkelovou za její příliš vstřícný postoj k běžencům.
Trump: V obchodních vztazích se ne všichni chovali k USA férově
Trump také hovořil o tom, že souhlasí s volným obchodováním, ale že řada zemí se v obchodních vztazích k USA nechovala vždy férově. Konkrétně se zmínil o Severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA), která je podle něj pro USA hrozná. Merkelová by byla ráda, kdyby se znovu podařilo otevřít rozhovory o volném obchodu mezi EU a USA. Případnou bilaterální dohodu mezi Washingtonem a Berlínem ale nechce, ujednání podle ní musí zahrnovat celou EU.
Podle Trumpa se vyjednavačům řady zemí, včetně Německa, dařilo se Spojenými státy vyjednávat jednostranně výhodné dohody. "Když se podíváte prakticky na jakoukoli zemi, s níž obchodujeme, tak ten vztah není zrovna takový, aby se dal nazvat dobrým pro naše zaměstnance," míní.
Trump si už před vstupem do úřadu dal za cíl narovnat výrazně zápornou obchodní bilanci Spojených států se zeměmi jako je Čína, Mexiko či právě Německo. Nevylučuje přitom použití cel a dalších prostředků, aby toho dosáhl, což ostatní země zneklidňuje. Podle Merkelové oba státníci zastávali zájmy svých zemí. Zároveň si pochvalovala atmosféru jednání, v níž se podle ní oba snažili hledat kompromisy dobré pro Německo i pro USA. V jednáních budou v dalších týdnech a měsících pokračovat experti obou zemí.
Co mají Trump a Merkelová společné? Prý Obamovy odposlechy
Trump také poznamenal, že s Merkelovou má nejspíš společné to, že je oba odposlouchávala administrativa bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy. Kancléřce se ale vtipná poznámka zjevně nelíbila.
Sám Trump přitom zatím nepředložil žádné důkazy o tom, že ho tajné služby na Obamův pokyn odposlouchávaly. O americkém sledování komunikace Merkelové a dalších vrcholných evropských politiků vypovídají dokumenty, které v roce 2013 zveřejnil někdejší spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden.
Trump také poznamenal, že jen velmi zřídka lituje tweetů, které napíše. "Můžu tím obejít média, když neříkají pravdu, takže to mám rád," řekl. Právě obvinění, že ho Obama nechal sledovat, bylo jedním z těch, které Trump zveřejnil pomocí tweetu. Obama to jasně odmítl a řada republikánů připouští, že neexistují informace, které by něco takového naznačovaly.
Trump před kamerami Merkelové ruku nepodal - ani na výzvu
"Je mnohem lepší mluvit spolu než mluvit o sobě. Někdy je samozřejmě namáhavé dosáhnout kompromisu, k tomu nás ale zvolili," řekla také Merkelová na společné tiskové konferenci. O přijetí v Bílém domě prohlásila, že ji potěšilo přátelské a srdečné uvítání. "Byla to produktivní schůzka. Německo a USA sdílejí touhu po bezpečnosti, míru, svobodě a blahobytu," zhodnotil setkání americký prezident. "Věřte mi – silnější Amerika je v zájmu celého světa," podotkl s tím, že nechce vítězství, ale férovost.
Světová média se nicméně shodují v tom, že společné pózování před fotografy a kameramany v Oválné pracovně rozhodně nijak vřele nevypadalo. V závěru fotografování novináři požádali, aby si státníci podali ruce. Merkelová se k Trumpovi naklonila s tím, zda si pravicemi nepotřesou. Trump však nijak nereagoval a na kancléřku se ani nepodíval. Zda to učinil záměrně, či ne, není jasné. Prezident si nicméně s kancléřkou potřásl rukou při jejím příjezdu.
Komentátoři konstatují, že osobnostní rozdíly mezi oběma politiky těžko mohou být větší. "Nálada byla přátelská, ale strojená. Zdvořilá, ale napjatá," hodnotí deník Bild. "Kancléřka a prezident vůbec nevypadali jako přátelé, když se v pátek poprvé setkali v Bílém domě. Ani jako lidé, kteří se neznají, ale na první pohled si sednou," píše deník Die Welt. "Znovu se ukázalo, jak velké jsou rozdíly ve stylu a přístupu obou. Na jedné straně kancléřka, která pečlivě váží slova, na druhé prezident, který hlasitě kritizuje partnerské země jako Německo," konstatuje Süddeutsche Zeitung.
Podle Trumpa Německo dluží USA a NATO spoustu peněz
Trump později na twitteru označil páteční setkání s Merkelovou za "skvělé". Avšak ve dvou na sebe navazujících tweetech poslaných z floridského letoviska v Palm Beach, kde tráví víkend, jedním dechem Německu vyčetl, že dluží Severoatlantické alianci hromadu peněz. "Spojené státy musejí být placeny víc za silnou a velmi drahou obranu, kterou poskytují Německu!" napsal americký prezident.