Obama Trumpa nešpehoval, Kongres nenašel důkazy. Bílý dům trvá na svém

VIDEO AKTUALITA - Aktuality autor: roj

Důkazy o tom, že by někdo během loňské prezidentské kampaně instaloval odposlechy v newyorské Trump Tower, se nenašly. Shodly se na tom výbory pro zpravodajské služby jak Senátu, tak Sněmovny reprezentantů. Prezident Donald Trump u instalaci odposlechů obvinil svého předchůdce Baracka Obamu a na svém tvrzení trvá bez ohledu na absenci důkazů.

Donald Trump obvinil Baracka Obamu z toho, že nechal do jeho Trump Tower instalovat odposledchy

Donald Trump obvinil Baracka Obamu z toho, že nechal do jeho Trump Tower instalovat odposledchy,zdroj: Profimedia.cz

Republikán Richard Burr a jeho demokratický kolega Mark Warner, kteří senátní výbor vedou, se dnes k Trumpově výroku postavili odmítavě. "Informace, které máme k dispozici, nenaznačují, že by byla Trump Tower předmětem sledování ze strany jakékoli agentury vlády Spojených států před volebním dnem nebo po něm," uvedli v prohlášení.

Stejný názor dnes vyslovil i předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, nejvýše postavený republikán v parlamentu. "Výbor pro zpravodajské služby ve svém pokračujícím, stále se rozšiřujícím vyšetřování všech záležitostí kolem Ruska dospěl ve vztahu k naší zpravodajské komunitě alespoň prozatím k závěru, že žádné odposlouchávání neexistovalo," řekl americkým novinářům.

Prezident ale na svém tvrzení trvá. Jeho mluvčí Sean Spicer novinářům řekl, že Donald Trump "si stojí za svým".

Šéf výboru pro tajné služby Sněmovny reprezentantů Devin Nunes už ve středu potvrdil, že žádné důkazy o Obamově prohřešku nejsou. V pondělí se na veřejném slyšení v Kongresu hodlá zeptat šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho, zda nějaké důkazy našel.

Sám Trump v noci na pátek svá obvinění zmírnil. Televizi Fox News řekl, že "odposlechy mohou znamenat mnoho věcí". Slíbil, že během příštích dvou týdnů se veřejnost může v tomto ohledu dozvědět "některé velmi zajímavé" okolnosti.

Tagy: zahraničí Spojené státy americký prezident špionáž a rozvědka

Zdroje: ČTK