S Kisljakem jednalo víc Trumpových lidí. Třeba jeho zeť

AKTUALITA - Aktuality autor: luk

Zeť a poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner se v prosinci v New Yorku sešel s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem. "Krátkému zdvořilostnímu setkání" byl podle listu USA Today přítomen i bývalý Trumpův bezpečnostní poradce Michael Flynn, kterého prezident v únoru propustil kvůli nejasným kontaktům s ruskou ambasádou.

Kisljak (uprostřed) mezi kongresmany těsně před projevem Trumpa k oběma komorám Kongresu

Kisljak (uprostřed) mezi kongresmany těsně před projevem Trumpa k oběma komorám Kongresu,zdroj: Profimedia.cz

Kushner, který je manželem nejstarší Trumpovy dcery Ivanky, se s Kisljakem setkal v Trumpově newyorském sídle na Manhattanu. O jeho kontaktu s ruským velvyslancem se dosud nevědělo - deníku USA Today to ve čtvrtek sdělily zdroje z Bílého domu.

Nové informace o kontaktech lidí z Trumpova okolí s ruskou ambasádou se objevily po aféře ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse, který se během loňské předvolební kampaně s Kisljakem dvakrát sešel. Při senátním jednání o své nominaci na ministra se o tom ale nezmínil. Ve čtvrtek uznal, že senátory o jednání s velvyslancem informovat měl, je ale přesvědčen, že jim nelhal.

To je jak za McCarthyho, říká Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil aféru kolem Kisljakových kontaktů za hon na čarodějnice a přirovnal ji ke kampaním z dob mccarthismu, období 50. let minulého století poznamenaného posedlostí hledáním komunistických agentů v USA.

"Velvyslanci jsou jmenováni, aby udržovali styky s hostitelským státem. Tuhle praxi nikdy nikdo nezpochybnil," konstatoval ruský ministr. "Nechceme a nebudeme se opičit. Kdybychom stejný postup uplatnili ve vztahu ke kontaktům velvyslance USA v Rusku Johna Teffta, byl by to docela veselý obrázek," poznamenal Lavrov.

Televize NBC News oznámila, že na loňském nominačním sjezdu Republikánské strany se s Kisljakem setkal i Carter Page, Trumpův zahraničněpolitický poradce během volební kampaně. O obsahu debaty odmítl Page novinářům sdělit podrobnosti. Jednání, které podle NBC News nebylo neobvyklé, se zúčastnili i jiní velvyslanci.

Sám Trump informace o stycích svých spolupracovníků s Ruskem ve čtvrtečním tweetu označil za hon na čarodějnice. Inspirátory jsou podle něj demokraté, kteří "prohráli volby a teď ztratili i smysl pro realitu". Demokratická strana si podle prezidenta chce zachránit tvář po volbách, které navzdory všeobecnému očekávání prohrála.

Ministr spravedlnosti šetření ruských hackerských útoků nepovede

Sessions uznal, že senátory o jednání s Kisljakem měl informovat. Tvrdí ale, že s velvyslancem o kampani nehovořil. Novinářům řekl, že tématem rozpravy byl terorismus a situace na Ukrajině, a že rozhovoru byli přítomni dva členové jeho týmu. Při nominační rozpravě v Senátu dostal otázku, zda o Trumpově kampani hovořil s ruskými činiteli. Na to odpověděl, že ne. Na čtvrteční tiskové konferenci pak upozornil na to, že je třeba činit rozdíl v tom, že se před volbami s Kisljakem sešel jako senátor a ne jako člen Trumpovy kampaně.

Sessions na tiskové konferenci prohlásil, že nebude dohlížet na vyšetřování údajných zásahů ruských hackerů do loňských amerických voleb. Nebude ani dozorovat žádné případné vyšetřování, které by se týkalo Trumpovy volební kampaně. To zdůvodnil tím, že by to nebylo vhodné, když se jí sám zúčastnil. Zároveň dodal, že nepotvrzuje a ani nevyvrací žádné spekulace o tom, zda takové vyšetřování existuje. Všechny případy, kterých se Sessions zřekl, povede jeho náměstek Dana Boente.

Objasňování výše zmíněné hackerské aféry má na starosti Federální úřad pro vyšetřování (FBI), který je podřízen ministerstvu spravedlnosti, Sessions je navíc z titulu ministerské funkce i hlavním žalobcem USA.

Trump Sessionsovi věří

Vedení opozičních demokratů v Kongresu Sessionsovo chování vnímá jako možnou křivou přísahu a chce, aby ministr rezignoval. Trump ale ve čtvrtek prohlásil, že ministrovi naprosto důvěřuje. Demokraté z justičního sněmovního výboru se mezitím obrátili na šéfa FBI Jamese Comeyho a na úřad státního návladního v hlavním městě Washingtonu s tím, že je třeba objasnit právní stránku Sessionsovy výpovědi v Kongresu. Kongresmani se domnívají, že se Sessions mohl dopustit nelegálního jednání, mimo jiné lhaní Kongresu a křivé přísahy. Takové prověření chce i Americká unie občanských práv (ACLU).

Šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer ještě před Sessionsovým oznámením prohlásil, že pokud ministerstvo spravedlnosti Sessionse z dohledu nad případem hackování nestáhne, chce požádat o zřízení úřadu nezávislého prokurátora, jak se to stalo během aféry Watergate. Kvůli tomuto skandálu rezignoval v roce 1974 tehdejší prezident Richard Nixon. 

Tagy: Rusko zahraničí Spojené státy americká politika rusko-americké vztahy

Zdroje: ČTK