Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Přísnější podmínky pro cestu do Chorvatska. Češi se tu musí prokázat certifikátem

Přísnější podmínky pro cestu do Chorvatska. Češi se tu musí prokázat certifikátem
Změnily se podmínky pro cesty do Chorvatska (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Turisté z České republiky se budou muset nově v Chorvatsku na hranicích prokazovat covidovými certifikáty. Dosud mohli cestovat do země bez omezení.


Platí ale dříve dojednané podmínky pro vstup do Chorvatska, uvedl dnes na twitteru ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Posléze šéf diplomacie upřesnil, že chorvatská strana uvedla, že dnes ještě takzvaný covidový pas nebude vyžadovat a kontrolovat. V případě problémů mají lidé kontaktovat ambasádu.

Chorvatsko podle Kulhánka rozhodlo o změně narychlo v noci. Platí ale dříve dojednaná pravidla vstupu, a to 22 dnů po první dávce očkování proti covidu-19, negativní test nebo prodělání nemoci.

Děti do 12 let, pokud jsou v doprovodu rodiče nebo opatrovníka, mohou podle Kulhánka do země bez omezení, pokud rodiče či opatrovníci mají očkování, negativní test nebo potvrzení o prodělaném covidu-19.

Ode dneška vstoupil v platnost takzvaný evropský covidový pas, který má usnadnit cestování v unijních zemích. Lidé se jím budou prokazovat, že jsou očkovaní nebo mají negativní test na koronavirus.

Povinně musí covidový pas akceptovat všechny státy sedmadvacítky, budou však moci stanovit pro jejich majitele omezení například v podobě karantény v případě, že počet nakažených začne opět stoupat.

Opatření, která zavedlo Chorvatsko, se podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže dalo očekávat, informoval server iROZHLAS.cz. „Nečekali jsme, že to bude takto ze dne na den, ale že se může situace vyvíjet směrem zpět k zavedení antigenních testů, se dalo čekat. Ode dneška platí covidpas a dalo se čekat, že země nenechají úplně průchodné hranice. Navíc antigenní test dnes nikomu nedělá potíže.“

Zdroje: