Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Peking slaví sto let od založení komunistické strany Číny se stíhačkami a socialistickými písněmi

Peking slaví sto let od založení komunistické strany Číny se stíhačkami a socialistickými písněmi
Nad náměstím prolétly stíhačky a vrtulníky, lidé sborově zpívali socialistické písně | zdroj: Profimedia

Na pekingském Náměstí nebeského klidu (Tchien-an-men) dnes začaly oslavy stého výročí založení Komunistické strany Číny.

Nad náměstím prolétly stíhačky a vrtulníky, lidé sborově zpívali socialistické písně. Prezident Si Ťin-pching v hodinovém projevu varoval cizí mocnosti před zasahováním do čínských záležitostí, informovaly agentury Reuters a DPA

Přibližně 30 vrtulníků vytvořilo na nebi nápis „100“, čemuž na balkóně brány Nebeského klidu přihlíželi vysocí státní i straničtí činitelé. Právě odtud komunistický vůdce Mao Ce-tung v roce 1949 vyhlásil Čínskou lidovou republiku. Na městem rovněž prolétly stíhačky zanechávající za sebou červenou, žlutou a modrou barvu.

Podle agentury DPA se na náměstí v srdci Pekingu sešlo na 70 000 osob. Stovky lidí zpívaly za doprovodu armádní kapely písně „Socialismus je dobrý“ či „Bez komunistické strany by nebyla nová Čína“.

S očekávaným projevem vystoupil na úvod oslav prezident Si Ťin-pching. „Musíme zachovat vedoucí pozici strany. Úspěch Číny závisí na straně,“ řekl muž, který do svých rukou podle Reuters soustředil největší moc od dob „velkého kormidelníka“ Mao Ce-tunga.

Si dále uvedl, že čínský lid nikdy nedopustí, aby jej utlačovaly cizí síly. „Každý, kdo se k tomu odváží, si rozbije hlavu do krve o Velkou ocelovou zeď, kterou ukovalo přes 1,4 miliardy Číňanů,“ varoval prezident, za což si vysloužil potlesk publika.

Řekl také, že Čína splnila vytyčený cíl dosáhnout „přiměřeně prosperující společnosti“. Vzestup Číny je podle Siho „nezvratný“ a doba „kolonizace“ navždy pryč, uvedla agentura AFP.

Čína se pyšní rychlým ekonomickým zotavením po pandemii covidu-19 a zaujímá stále asertivnější postoje na mezinárodní scéně. Současně čelí i kritice Západu za své počítání v Hongkongu či provincii Sin-ťiang, potýká se také s nepříznivými demografickými trendy, které ohrožují dlouhodobý ekonomický růst.

„Musíme urychlit modernizaci národní obrany a ozbrojených sil,“ řekl Si. Slíbil také zajistit v Hongkongu „společenskou stabilitu“, která bude chránit čínskou bezpečnost i suverenitu. Opětovné „sjednocení“ s Tchaj-wanem nazval „neochvějným dějinným úkolem“ Číny, která musí zabránit jakýmkoliv pokusům o vyhlášení nezávislosti tohoto ostrova.

Komunistická strana Číny vznikla v červenci 1921 v Šanghaji, k moci se dostala v roce 1949 po občanské válce. Původně se orientovala na rolníky a dělníky, později však přijala některé tržní principy a umožnila podnikání. Ponechala si ovšem leninský model autoritářského způsobu vládnutí. V zemi s 1,4 miliardy obyvatel má nyní v přes 95 milionů členů.

Zdroje: