Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Očkování proti covidu se otevřelo i pro děti od 12 let

Očkování proti covidu se otevřelo i pro děti od 12 let
Snímek z Národního očkovacího centra v pražském O2 Universu | zdroj: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

K očkování proti nemoci covid-19 se mohou ode dneška registrovat i děti ve věku 12 až 15 let. Těch je v Česku podle dat Českého statistického úřadu zhruba 456 500.

Vakcíny budou moci očkovací centra podávat hned první den, v každém kraji budou nejméně dvě.. Na očkování bude muset dítě doprovodit alespoň jeden zákonný zástupce. Děti budou očkovány vakcínou firem Pfizer a BioNTech.

„Dětské kolektivy mohou být rizikem pro šíření choroby a její případné přenesení do rodin, proto považujeme očkování dětí proti onemocnění covid-19 za důležité. U plně naočkovaných dětí předpokládáme, že by se jich už netýkalo testování,“ uvedl k tomu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Vakcínu dětem v očkovacím centru podle ministerstva nemusí aplikovat přímo dětský lékař. Musí být ovšem na místě v případě komplikací, pokud je centrum mimo nemocnici. Pokud je v nemocnici s lůžkovým oddělením, nemusí být přímo u očkování. V každém kraji budou nejméně dvě taková centra, ve většina více. V Praze, Ostravě či Ústí nad Labem se mohou děti nechat očkovat na osmi místech.

Registrace i následná rezervace termínu jsou možné přes Centrální registrační systém. Podle pokynů ministerstva zdravotnictví lidé nejprve po vyplnění telefonního čísla v položce „Očkování krok 1: Registrace“ dostanou první PIN kód pro přístup do registračního formuláře.

Po vyplnění formuláře a zaslání žádosti dostanou zájemci potvrzení o registraci e-mailem i v SMS. Až zvolené očkovací místo vypíše volné termíny, dostanou zájemci o vakcinaci další SMS s druhým PIN kódem a identifikačním číslem pro rezervaci na očkování. S případnými dotazy se mohou lidé obracet na telefonní linku 1221.

Očkování proti covidu-19 začalo v Česku na konci loňského prosince. Jako první byli očkování nejstarší lidé a pracovníci ve zdravotnictví. Postupně se možnost vakcinace otevírala pro další věkové skupiny, chronicky nemocné či pracovníky kritických profesí.

Zhruba od začátku června se už mohli nechat očkovat všichni lidé starší 16 let. Zatím bylo v Česku podáno celkem 8,12 milionu dávek vakcín a plně naočkováno je zhruba 3,19 milionu lidí. U většiny podávaných vakcín jsou totiž pro plné naočkování potřeba dvě dávky.

Zdroje: