Povstání dětí z 'nacistického ráje'
2. 2. 2016 – 12:20 | Magazín | red

Měla to být německá idyla uprostřed uprostřed chilské přírody. Kdyby Colonii Dignidad nezaložil v roce 1961 bývalý nacista. V "nacistickém ráji" se mučilo a sexuálně zneužívalo. Děti obětí teď požadují odškodné.
"Na tomto místě přímo cítím utrpení," říká osmatřicetiletý Winfried Hempel, který se zde narodil a na vlastní kůži tu zažil špatné zacházení ve jménu "stupidního a fanatického křesťanství", jak sám říká.
Winfrieda, který se stal právníkem, pověřilo 120 bývalých obyvatel kolonie, aby podal kolektivní žalobu, v níž každý z nich požaduje od chilského státu odškodné ve výši jednoho milionu dolarů (25 milionů Kč). Chilský stát viní z toho, že umožnil existenci "jedné z nejnebezpečnějších sekt v historii lidstva". Žaloba se bude týkat také Německa, které je viněno z toho, že svým občanům neposkytlo pomoc.
Colonia Dignidad, ležící asi 350 kilometrů jižně od chilské metropole Santiaga, měla být osadou se sociálním programem, kde se muži věnovali zemědělství, ženy domácím pracím a děti tanci a zpěvu.
Minulost jejího zakladatele, bývalého desátníka nacistické armády Paula Schäfera, však vyvolávala znepokojení. Tento muž začal velmi rychle brutálně ovládat německou komunitu čítající několik stovek lidí a vnucoval jí tak přísná pravidla, že to hraničilo až s otroctvím.
Zneužíval rovněž děti v Colonia Dignidad, které byly od narození oddělovány podle věku a pohlaví a byl jim téměř znemožněn jakýkoli kontakt s rodiči.
I Winfried poznal své rodiče až v deseti letech. Do té doby neznal ani celé své jméno. "Jako bychom se narodili ve skleníku, v laboratoři, aniž bychom věděli, kdo vlastně jsme. Byl tu jeden bůh a ten se jmenoval Schäfer," vzpomíná na muže vždy oblečeného do černého.
Winfried Hempel se dostal z kolonie až ve dvaceti letech, poté, co v roce 1997 bývalý nacista, podezřelý zejména z pedofilie, uprchl.
Chilané tehdy objevili, že idylická německá enkláva byla ve skutečnosti peklem pro ty, kdo zde žili, ale také pro odpůrce diktatury Augusta Pinocheta (1973-1990). Mnozí z nich tu byli mučeni nebo tu zmizeli.
Paul Schäfer byl nakonec zatčen v roce 2005 v Argentině a odsouzen na 20 let za zneužívání mladistvých a mučení. Zemřel ve vězení ve věku osmaosmdesáti let.
Lokalita, která byla přejmenována na Villa Baviera, existuje dosud a snaží se přilákat turisty. To kritizují četné oběti, které by si přály, aby tu byl postaven památník.
"Udělat z tohoto místa, které pamatuje mučení a otroctví, turistický cíl mi připadá jako urážka památky těch, kdo zde trpěli a zemřeli," říká Gabriel Rodríguez, který byl za diktatury týden v Colonia Dignidad vězněn a nyní žije v sousední obci Talca.
Komplex se dál podobá typicky německé vesnici. Památník tu připomíná významná data kolonie, ale o letech 1961-1997 se zmiňuje jen jako o těžkých časech.
Žije tam asi 160 osob, většinou seniorů, zachovávajících hrdě bavorskou kulturu. Hlavní aktivitou tu je zemědělství a denně se tu vyprodukuje 40 000 vajec.
O Paulu Schäferovi mluví neradi. "Není na nás, abychom ho soudili. Pozemské spravedlnosti už bylo učiněno zadost a boží spravedlnost ho čeká," říká jedna z obyvatelek. "Ten člověk udělal i dobré věci," dodává.
Německá enkláva se stala dějištěm filmu Kolonie s Emmou Watsonovou a Danielem Brühlem. Snímek natočený loni vypráví o mladém muži zatčeném Pinochetovými agenty, kterého jeho přítelkyně odjíždí hledat až do Colonia Dignidad.