Pinochet si osobně objednal atentát na svého odpůrce. Odhalil to tajný dokument
9. 10. 2015 – 8:09 | Zpravodajství | roj

Vraždu bývalého chilského ministra zahraničí, vnitra a obrany Orlanda Leteliera si před čtyřiceti lety osobně objednal bývalý chilský diktátor Augusto Pinochet. Informoval o tom ministrův syn Juan Pablo s odkazem na odtajněnou dobovou zprávu americké CIA.
Letelier byl ministrem levicové vlády prezidenta Salvadora Allenda. Po Pinochetově převratu v roce 1973 byl uvězněn a mučen, později emigroval do USA, kde se postavil do čela opozice proti chilskému režimu.
V roce 1976 se Letelier ve Washingtonu stal obětí pumového atentátu. Za jeho vraždu byli odsouzeni agenti Pinochetovy tajné policie DINA včetně jejího šéfa Manuela Contrerase.
Podle Juana Pabla Leteliera odtajněné dokumenty obsahují dobovou zprávu americké CIA, která údajně dokazuje Pinochetovu osobní odpovědnost za vraždu Orlanda Leteliera.
Zpráva CIA je adresována americkému ministru zahraničí Georgi Schultzovi, který byl v úřadu v letech 1982-89. Důkazy ve zprávě obsažené jsou "nezvratné a konečné," řekl novinářům Letelier, který je chilským senátorem.
Odtajněné dokumenty byly předány chilské prezidentce Michelle Bacheletové, která byla sama obětí Pinochetovy diktatury. V pondělí jí je v Santiagu předal americký ministr zahraničí John Kerry.