Polsku hrozí porušení vlády práva, apeluje Brusel. Maďaři se bouří

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 20. 12. 2017 16:45) - Aktuality autor: šar

Evropská komise (EK) ve středu došla k závěru, že v Polsku hrozí jasné riziko závažného porušení vlády práva. Spustila postup, na jehož konci zemi hrozí pozastavení hlasovacích práv v Evropské unii. 

Letošní protivládní protesty v Polsku

Letošní protivládní protesty v Polsku,zdroj: Profimedia.cz

Zahájení řízení podle prvního místopředsedy komise Franse Timmermanse předcházely dva roky opakovaných neúspěšných snah o konstruktivní dialog s Varšavou, které se týkaly především polské reformy soudního systému. Komise se proto ve středu obrátila na ostatní členské země EU, aby posoudily, zda v Polsku je skutečně právní stát v ohrožení.

Postup, který EK ve středu zahájila, umožňuje článek sedm lisabonské smlouvy, která platí od roku 2009 a upravuje fungování unie. Dosud jej ale komise nikdy nepoužila. Polsko nyní dostalo tři měsíce, aby věc ještě vyřešilo, a pokud se tak stane, je komise připravena postup zastavit.

Mluvčí polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Beata Mazureková středeční krok komise označila za politicky motivovaný. Naznačila, že sankce EU mohou souviset s odmítáním Polska přijmout muslimské migranty. Ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro na krok Bruselu reagoval konstatováním, že Polsko bude v "reformě" soudního systému pokračovat. "Jde o politiku, ne o vládu práva," prohlásil ministr.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker krátce po oznámení začátku procedury pozval nového polského premiéra Mateusze Morawieckého na 9. ledna k jednání do Bruselu. Mluvčí polské vlády Joanna Kopcińská uvedla, že je Morawiecki ochotný se takové schůzky zúčastnit.

Na konci zahájeného procesu by mohlo Polsko přijít o hlasovací práva. To by vyžadovalo předchozí jednomyslné rozhodnutí všech ostatních 27 zemí, že v Polsku jsou závažně porušovány základní hodnoty EU.

Krok komise ve středu podpořilo Německo a Francie. Mluvčí německé vlády Steffen Seibert upozornil, že rozhodnutí předcházel konstruktivní a intenzivní dialog.

"Francie komisi v tomto postupu naprosto podporuje," řekla francouzská ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauová. Naopak maďarský vicepremiér Zsolt Semjén uvedl, že jeho země bude řízení vůči Polsku vetovat, neboť porušuje suverenitu Polska.

Český premiér Babiš vyjádřil naději, že Polsko komisi přesvědčí, že vláda práva v zemi ohrožena není. Česko podle něj zareaguje na základě výsledku jednání Junckera s Morawieckým. S polským premiérem si ve středu Babiš kvůli situaci telefonoval.

Tagy: zahraničí Polsko demokracie Evropská unie Evropská komise justice a soudy

Zdroje: ČTK