Brusel dal Polákům ultimátum. Na změnu justiční reformy mají měsíc

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Evropská komise ve středu dala Polsku měsíc na to, aby uvedla kontroverzní justiční reformu v zemi do souladu s unijním právem. Jinak zemi hrozí zahájení procedury, která může vést až k odejmutí hlasovacích práv Polska v EU. Prohlásil to ve středu místopředseda unijní exekutivy Frans Timmermans. Evropská komise je připravena vůči Polsku "okamžitě" spustit proceduru podle článku 7 smlouvy o EU, pokud odvolá stávající soudce nejvyššího soudu.

Protesty proti kontroverzní reformě v polských ulicích. Účastníci vyzývali prezidenta i k vetování třetího ze zákonů

Protesty proti kontroverzní reformě v polských ulicích. Účastníci vyzývali prezidenta i k vetování třetího ze zákonů,zdroj: Profimedia.cz

Komise konstatovala, že polské úřady stále nereagovaly na obavy, které vyjádřila v prvních dvou doporučeních týkajících se ústavního soudu. Varšava naopak podnikla další kroky, které ještě zhoršují obavy o nezávislost justice v zemi a výrazně zvyšují systémové ohrožení právního státu v Polsku. K tomu by přispělo zejména propuštění soudců nejvyššího soudu, domnívá se komise.

"Naše doporučení polským úřadům jsou jasná. Je čas obnovit nezávislost ústavního soudu a buď stáhnout zákony reformující soudnictví, nebo je uvést v soulad s polskou ústavou a s evropskými standardy nezávislosti justice," prohlásil ve středu Timmermans.

Pokud by byli soudci nejvyššího soudu propuštěni, je komise připravena okamžitě aktivovat mechanismus podle článku sedm smlouvy o EU, na jehož konci by mohlo být až odejmutí hlasovacích práv.

"Komise po polských úřadech žádá, aby nepodnikaly žádná opatření směřující k odvolání nebo přinucení k odchodu soudců nejvyššího soudu," prohlásil místopředseda komise. "Pokud bude takové opatření podniknuto, komise je připravena okamžitě spustit proceduru podle článku sedm," dodal Timmermans.

Místopředseda komise sice uvítal, že polský prezident Andrzej Duda tento týden oznámil vetování dvou kontroverzních zákonů - o nejvyšším soudu a o soudcovské radě - ale ohrožení právního státu v zemi nadále trvá. "Za poslední týden se několik věcí v Polsku změnilo, několik nezměnilo," řekl Timmermans.

Komisaři ve středu také rozhodli, že připraví řízení vůči Polsku kvůli možnému porušení unijní legislativy.

Mandát je na uvážení ministra 

Hlavní obava komise spočívá v diskriminaci pohlaví vzhledem k zavedení různých věkových limitů pro odchod do důchodu u soudkyň (60 let) a soudců (65 let), což je v rozporu s unijním právem v oblasti rovnosti pohlaví v zaměstnání. Dále je komise znepokojena tím, že napříště má být na uvážení ministra spravedlnosti, zda prodlouží mandát soudců, kteří dosáhli důchodového věku, a také má mít právo odvolávat a jmenovat předsedy soudů. To ohrožuje nezávislost polských soudů, uvedla komise v dnešním stanovisku.

Jakmile příslušné zákony oficiálně vejdou v platnost, zašle Evropská komise Varšavě formální upozornění, které je prvním krokem v řízení, které může skončit až předložením záležitosti Soudnímu dvoru EU.

Evropská komise je z postupu polské vlády strany Právo a spravedlnost (PiS) vůči polskému soudnictví velmi znepokojena delší dobu. Timmermans už minulý týden vyzval k zastavení reformy, která je podle něj systémovým ohrožením právního státu. Středeční doporučení ke zlepšení situace bylo už třetí.

Jeden z trojice nedávno parlamentem schválených zákonů naopak Duda v úterý podepsal. Zákon mění fungování obecných soudů v zemi. Zákon dává ministru spravedlnosti právo jmenovat a odvolávat předsedy a místopředsedy soudů, u předsedů soudů po konzultaci s národní soudcovskou radou. Podle kritiků je takový postup neústavní.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středečním prohlášení zdůraznil, že EK je "odhodlána bránit právní stát" ve všech členských zemích. "Nezávislé soudnictví je nezbytnou podmínkou členství v naší unii. EU proto nemůže akceptovat systém, který umožňuje svévolně propouštět soudce," prohlásil Juncker.

Jsme demokratičtí, tvrdí vláda

Brusel dostal z Varšavy už i několik reakcí na ultimátum. "Nesmíříme se s žádným vydíráním od úředníků Evropské unie, zvláště s vydíráním, které se neopírá o fakta," prohlásil například mluvčí polské konzervativní vlády Rafal Bochenek. Timmermansova kritika je podle něj nespravedlivá.

"Všechny zákony připravené polským parlamentem se shodují s polskou ústavou a zásadami demokracie," řekl Bochenek. "Je nám líto, že Timmermans, který nezná návrhy zákonů a polské právní předpisy, vznáší kritiku, která Polsku křivdí," dodal.

"V Timmermansových slovech zní nepředstavitelný brežněvismus," prohlásil polský europoslanec za vládní stranu Právo a spravedlnost (PiS) Ryszard Legutko, podle kterého se EK "staví do role pánaboha", jakkoli reforma polské justice by měla být vnitřní záležitostí Polska.

Legutko zjevně narážel na tzv. Brežněvovu doktrínu, umožňující někdejšímu sovětskému vedení zasahovat do záležitostí "spřátelených zemí", například v podobě sovětské invaze do Československa v srpnu 1968.

Náměstek ministra zahraničí Konrad Szymański výhrady EK k zákonu měnícímu fungování obecných soudů odmítl jako neopodstatněné: přijaté změny jsou podle něj v souladu s příslušným článkem unijní smlouvy a zajišťují účinnou právní ochranu i v oblastech, na které se vztahuje unijní právo. Pochyby EK prý budí jen "administrativní" ustanovení, která neovlivňují rozhodování soudů.

"Zlepšení práce soudů, což je hlavní cíl změn navržených ministerstvem spravedlnosti, může jedině zlepšit kvalitu právní ochrany," tvrdil. EK by podle něj měla více přihlížet ke skutečnosti, že organizace soudnictví je v kompetenci členských států.

Tagy: zahraničí Polsko demokracie Evropská unie Evropská komise justice a soudy

Zdroje: ČTK