Evropa ostře hrozí Polákům kvůli kontroverzní reformě. Podkopala by nezávislost soudů

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Poslední návrhy změn soudního systému v Polsku, které projednává polský parlament, výrazně zvyšují ohrožení vlády práva v zemi, míní Evropská komise. Oznámil to ve středu její první místopředseda Frans Timmermans poté, co o vývoji komisaři poprvé diskutovali. K věci se vrátí příští týden, už nyní ale začne připravovat další kroky, včetně řízení pro porušení povinností a třetího doporučení Varšavě v už spuštěném procesu ohledně stavu právního státu. 

Proti reformě protestovali také sami Poláci

Proti reformě protestovali také sami Poláci,zdroj: Profimedia.cz

Timmermans Varšavu opět vyzval, aby projednávanou reformu zastavila a vrátila se k dialogu. Výrazně se prý nyní ale v důsledku posledních kroků polské vlády také přiblížila chvíle, kdy komise navrhne členským zemím, aby rozhodly, zda jsou v Polsku závažně a trvale porušovány hodnoty, na nichž je Evropská unie založena. Tím by se poprvé v historii otevřela cesta k možnosti potrestat členskou zemi EU odebráním některých hlasovacích práv. O věci by však musely ostatní státy rozhodnout jednomyslně a Maďarsko dosud dávalo najevo, že s jeho podporou počítat možné není.

Evropská komise už v roce 2016, v souvislosti s děním kolem polského ústavního soudu, došla k závěru, že vláda práva je v Polsku systematickým způsobem ohrožena. Polsku proto dala dvě doporučení, jak situaci napravit. Timmermans ve středu připomněl, že její obavy sdílí jak další členské země EU, tak také europarlament a další instituce.

Komise se ale ve středu zabývala především dalšími navrženými či už přijatými zákony z poslední doby, například o reformě soudcovské rady, o nejvyšším soudu a o organizaci soudnictví. Každý z těchto plánů zvlášť by v případě přijetí výrazně podkopal nezávislost polského soudnictví, varoval Timmermans.

"Společně by zlikvidovaly jakoukoliv zbývající nezávislost soudů a dostaly soudní systém pod plnou politickou kontrolu vlády," upozornil. Soudci by jen sloužili svým politickým pánům a byli by na nich zcela závislí.

Poslední reformy podle Timmermanse také nemusí být v souladu s polskou ústavou. To ale není ani možné posoudit vzhledem k situaci kolem tamního ústavního soudu, připomněl místopředseda komise.

Reformy také možná neodpovídají evropskému právu, což může v budoucnu způsobit potíže každému, kdo by chtěl v Polsku obchodovat, podnikat či jen zemi navštívit. "Nikdo nechce jít k soudu, kde se musí ptát, jestli soudci náhodou nezavolá nějaký ministr. Tak nezávislé soudnictví nepracuje," poznamenal Timmermans.

Ve středu ale Evropská komise žádné konkrétní kroky vůči Polsku nepodnikla. Čeká totiž na to, v jaké přesné podobě budou nové zákony nakonec schváleny. V návrzích totiž některé změny nyní žádá polský prezident Andrzej Duda.

"Vláda práva je jedna ze základních hodnot, které naši unii definují. Není to důležité jen pro Poláky. Co se děje v Polsku, ovlivňuje unii jako celek," prohlásil před novináři místopředseda komise.

Timmermans před novináři odmítl, že by současná situace mohla v důsledku znamenat polský odchod z EU. Komise se podle něj snaží pomoci Polákům zajistit, že jejich země bude dál pokračovat na cestě demokracie, právního státu, tržní ekonomiky a rovných příležitostí, tedy směřování, pro které se Poláci rozhodli po pádu komunismu. "Cítím jasnou podporu většiny polské společnosti, která ví, že nyní je tam, kam skutečně patří: V srdci Evropy," dodal.

Tagy: zahraničí Polsko demokracie Evropská unie Evropská komise právo a pořádek justice a soudy

Zdroje: ČTK