Dnes je neděle 22. prosince 2024., Svátek má Šimon
Počasí dnes 2°C Slabé sněžení

Čeští diplomaté asistují exprezidentu Klausovi při cestách do ciziny. Povinně i za krajní pravicí

Čeští diplomaté asistují exprezidentu Klausovi při cestách do ciziny. Povinně i za krajní pravicí
Václav Klaus | zdroj: Profimedia

Bývalý český prezident Václav Klaus má své věrné publikum i u krajně pravicových kruhů v sousedních státech. Blízko má zejména k rakouské straně Svobodných a k Alternativě pro Německo, jejíž mítinky pravidelně navštěvuje. Při těchto jeho cestách mu asistují čeští diplomaté, někdy i přímo velvyslanci. Jak se Klausovy soukromé cesty slučují s českou zahraniční politikou, píše Vojtěch Berger na webu Hlídací pes. 

Je 5. září 2017. Alternativa pro Německo ještě neví, že za necelé tři týdny poprvé pronikne do Bundestagu a v parlamentních volbách získá 13 procent hlasů. Je třeba zmobilizovat všechny síly – i v Cottbusu, na východě země. K tomu se hodí nějaké známé jméno, které oživí stranický mítink. Václav Klaus je ten pravý.

Z Česka to není daleko a exprezident sousední země navíc AfD podporuje dlouhodobě (jen v létě vystoupil na dvou mítincích strany). I do Cottbusu Klaus přijel. V sále s příznivci AfD sklidil podle webu a facebookových stránek Alternativy pro Německo ovace vestoje a bouřlivý potlesk.

Kromě exprezidenta ale na akci dorazil i velvyslanec České republiky v Berlíně Tomáš Podivínský. I jeho účastí se AfD pochlubila na svých stránkách.

Klaus mit uns

Sám Podivínský na tom, že jako aktivní diplomat doprovázel bývalého prezidenta, nic zvláštního nevidí. "Jakýkoli velvyslanec či jiný diplomat je úředník, není politik. Pokud doprovází jinou osobu na jakékoli akci a na ní sám aktivně nevystupuje (se zdravicí, s projevem, v pódiové diskusi či podobně), tak je přítomnost takového diplomata vnímána vždy jako formální a úřední," odepsal ambasador na otázku HlídacíPes.org. 

"Standardně doprovázíme naše politiky na různé akce, i na akce politických stran napříč politickým spektrem nebo i aktivně navštěvujeme představitele těchto stran. Je to standardní součást naší práce a nenapadá mě opravdu jediná věc, jak by taková komunikace mohla komukoli jakkoli uškodit," dodal Podivínský k otázce, zda je účast zástupců českého státu na akcích německé krajní pravice žádoucí.

Podle velvyslance i podle ministerstva zahraničí diplomatický protokol velí chovat se ke všem státním představitelům, ať již v aktivní službě, mimo službu či na penzi, zdvořile a uctivě a zajistit jim maximální péči.

"Takovou osobu doprovází velvyslanec či jiný diplomatický pracovník z příslušného zastupitelského úřadu dle aktuálních možností. Hlavním důvodem je zajištění bezpečnosti takovéto osoby a dále bezproblémový průběh konkrétní návštěvy v cizí zemi," odepsal na dotaz redakce tiskový odbor ministerstva zahraničí.

Václava Klause tedy při jeho cestách po Německu (včetně návštěv akcí AfD) doprovází buď velvyslanec nebo jiní diplomatičtí pracovníci z berlínské ambasády. 

HlídacíPes.org se v Institutu Václava Klause zajímal o to, zda exprezident účast velvyslance na svých cestách aktivně vyžaduje. Na otázky ale institut neodpověděl.

Gauck taky nejezdí za Tomiem 

Jak ale HlídacíPes.org zjistil z diplomatických zdrojů, diplomaté (nejen) v Berlíně Klausovy cesty po mítincích AfD vnímají jako problém.

"Srovnatelné by bylo, kdyby exprezident některé ze sousedních zemí jezdil do Česka podporovat před volbami třeba Tomia Okamuru," říká pod příslibem anonymity seniorní český diplomat.

Klaus ale zjevně nechce přijít o podporu německého publika, a tak se AfD drží i poté, co strana udělala velký úkrok doprava ke xenofobii i neonacismu. Je tedy jiná, než když jí Klaus po jejím vzniku v roce 2013 poprvé slíbil podporu.

Řada nově zvolených poslanců AfD má také poněkud "problematický" životopis, pokud jde o jejich náklonnost k extremismu.

Německá média přinesla před volbami řadu profilů kandidátů i zvolených poslanců Alternativy pro Německo. Jsou mezi nimi lidé, kteří mají blízko ke krajně pravicovým buršáckým spolkům, hnutí Identitářů, antiislámské Pegidě nebo se vyjadřovali otevřeně homofobně, xenofobně či antisemitsky.

Svobodně k neonacismu

Podobné typy politiků sdružuje i rakouská strana Svobodných (FPÖ). Ta na rozdíl od AfD už dlouho patří do trojice nejsilnějších politických sil v Rakousku.

V říjnových parlamentních volbách skončila třetí a má na dosah vládní angažmá. Také ke Svobodným má Václav Klaus blízko.

Loni před opakovaným druhým kolem prezidentských voleb podpořil kandidáta Svobodných na post rakouského prezidenta Norberta Hofera (stejně jako prezident Miloš Zeman) a řekl, že jeho názory se těm Hoferovým velmi podobají.

Vyrazil kvůli tomu přímo do Vídněkde představil německou verzi své knihy o migraci, a kde měli projev kromě něj i zmiňovaný Norbert Hofer a šéf Svobodných H.C. Strache. Exprezidenta tam doprovázel i tehdejší český velvyslanec ve Vídni Jan Sechter.

Dobré vztahy s každým

Ani Sechter v tom ale nevidí problém. Byl to prý protokolární doprovod. "Podle mého názoru je správné poskytnout podporu bývalé hlavě státu, která je v sousedních zemích veřejně známá a udržuje kontakty s představiteli napříč politickým spektrem. Podporu jeho návštěvy nelze interpretovat tak, že škodí české diplomacii," říká v  Sechter pro HlídacíPes.org.

Během jeho působení v Rakousku v letech 2013-2017 se prý Klaus nezúčastnil žádné akce pořádané přímo FPÖ. Zmiňovanou debatu, kde exprezident v roce 2016 vystoupil, ale spolupořádaly Vzdělávací institut FPÖ a Liberální klub, který je straně dlouhodobě blízký.

Proč by kontakty se Svobodnými mohly být vnímány jako kontroverzní? Řada politiků a funkcionářů strany Svobodných má na kontě rasistické, antisemitské nebo neonacistické výroky.

V srpnové zprávě to potvrdil Mauthausenský výbor v Rakousku. Od té doby přibylo devět dalších "hříchů" FPÖ (jeden z komunálních politiků strany požadoval například na Facebooku znovuotevřít koncentrační tábor v Mauthausenu a chtěl tam poslat exprezidenta Heinze Fischera).

Stejně jako u AfD je ale i u Svobodných Václav Klaus vítaným hostem. A zatím může počítat i s kompletním diplomatickým servisem.

Napsal Vojtěch Berger pro web Hlídací pes 

 

Zdroje: